Açık öğretime geçişte kabul edilmeyen sebeplerim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aynen kimse can atmıyor, öyle düşünmeye devam et. Zaman kaybı da önemli değil. 30 km yol 5 10 dk ya ne de olsa. Adamın durumunu bilmeden... Masraflar da önemsiz, yemek yapmak da zaman harcıyor. Sen onu da önemsiz görüyorsun. Kalp hastalığının da görünüşe göre ne kadar kötü olduğunu bilmiyorsun. Senin her sabah kusman okulda bir problem yaratacak bir şey değil. Bilmiyorsun herhalde ne kadar zorluk yaşadığımızı. Okuyan her durumda okuyamaz. Kaç yıldır ders çalışıyorum, her gün başım ağrıyor. Hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları, göz problemleri vb. problemlerim var. Bir tane test kitabı olmuş 200 TL, her derse en az 1 tane test kitabı alacaksın, TYT için ayrı AYT için... Neyse vazgeçtim, anlatmayacağım.
O zaman üniversite okuyacak durumunuzda yoktur sınava hazırlanmanıza gerek yok. Sizin mantığınıza göre dediğim şey tamamen doğru. Kardeşim daha fazla yazmayacağım dediğim şeylerin doğru olduğunu biliyorsunuz. Kendinizi ikna ettiyseniz ne mutlu.

@furkh sorunuzun cevabını bilmiyorum ama üstteki arkadaşa tamam deyip yazdıklarını okumayı bırakmanın çok sağlıklı bir seçenek olacağını düşünüyorum.

O zaman üniversite okuyacak durumunuzda yoktur sınava hazırlanmanıza gerek yok. Sizin mantığınıza göre dediğim şey tamamen doğru. Kardeşim daha fazla yazmayacağım dediğim şeylerin doğru olduğunu biliyorsunuz. Kendinizi ikna ettiyseniz ne mutlu.
Valla tüm yazdıklarınızı okumadım fakat kusura bakmayın ama çok boş konuşuyorsunuz.

Vallahi tüm yazdıklarınızı okumadım fakat kusura bakmayın ama çok boş konuşuyorsunuz.

Dediklerimden hangisi boş allahınızı seviyorsanız ki hepsini okumamışsınız bile? Başlığı yazan arkadaş bile cevap verip uzatmamış siz hiçbir argümanıma cevap vermeden fikirlerime boş diyorsunuz. O kadar şey yazmışım de ki şu yanlış bu gereksiz. Yani okuluna gitmek için servis parası veremediği için gitmek istemeyen çocuk üniversite eğitimine gidecek parayı bulacak, okula her gün yemek götüremeyecek çocuk evde her gün yemek yiyebilecek(okula aynı yemeği nedense götüremiyor), aynı sağlık sorunlarına sahip olduğu halde 3 yıl okula giden arkadaş nedense bir anda tesadüfe bak ki 4. sınıfa geçtiği dönemde açık liseye geçecek şekilde sıkıntı yaşamaya başlıyor, peki bu arkadaşın sıkıntıları bu kadar ciddi ise neden sınava bu kadar çalışmayı hedefliyor? Kazansa da sağlık sorunlarından dolayı gidemeyecek demek ki dolayısıyla açık öğretime üniversite de devam edecek. Ama arkadaşta, sizde biliyorsunuz ki bunların hepsi son sene okuldan kaçıp sınava çalışmak için daha çok vakit ayırmak için bahane. Başlığı açıp deseydi ki arkadaşlar ben okuldan kaçmak istiyorum, dershaneye gideceğim, sınava çalışacağım vb. ben de katakulli konusunda yardımcı olurdum ama gerçekten sağlıksal sorunu olan insanların mağduriyetinden faydalanmasına tepki verdim.

Dediklerimden hangisi boş allahınızı seviyorsanız ki hepsini okumamışsınız bile? Başlığı yazan arkadaş bile cevap verip uzatmamış siz hiçbir argümanıma cevap vermeden fikirlerime boş diyorsunuz. O kadar şey yazmışım de ki şu yanlış bu gereksiz. Yani okuluna gitmek için servis parası veremediği için gitmek istemeyen çocuk üniversite eğitimine gidecek parayı bulacak, okula her gün yemek götüremeyecek çocuk evde her gün yemek yiyebilecek(okula aynı yemeği nedense götüremiyor), aynı sağlık sorunlarına sahip olduğu halde 3 yıl okula giden arkadaş nedense bir anda tesadüfe bak ki 4. sınıfa geçtiği dönemde açık liseye geçecek şekilde sıkıntı yaşamaya başlıyor, peki bu arkadaşın sıkıntıları bu kadar ciddi ise neden sınava bu kadar çalışmayı hedefliyor? Kazansa da sağlık sorunlarından dolayı gidemeyecek demek ki dolayısıyla açık öğretime üniversite de devam edecek. Ama arkadaşta, sizde biliyorsunuz ki bunların hepsi son sene okuldan kaçıp sınava çalışmak için daha çok vakit ayırmak için bahane. Başlığı açıp deseydi ki arkadaşlar ben okuldan kaçmak istiyorum, dershaneye gideceğim, sınava çalışacağım vb. ben de katakulli konusunda yardımcı olurdum ama gerçekten sağlıksal sorunu olan insanların mağduriyetinden faydalanmasına tepki verdim.
Bakın siz oradaki imayı bile anlamamışsınız. Mesajlarınızın hepsini okumadım dememin sebebi, bu kadar boş konuşmaya ancak bu kadar dayanabildim demek içindi.

Dediğiniz gibi evde çalışmak da isteyebilir, bu tamamen kendi tercihi. Bu arkadaşımız ekstra olarak yaşadığı sıkıntıları anlatıyor. Bu sıkıntıları ben yaşamıyorum, ağır olup olmadığını bilemem. Gördüğüm kadarıyla siz de yaşamıyorsunuz ve bilmeden konuşuyorsunuz.

Okulun verimsiz olmasının yanı sıra yaşadığı sağlık sorunlarıyla beraber artık zorlanmaya başladığını, bu yüzden açık öğretime geçmek istediğini, fakat sağlık mazeretlerinin gerçekten zorlayıcı sebepler olmasına rağmen kabul edilmemesinden bahsetmiş. Bunda muhalif olacak bir şey yok. Siz muhalif olmaya çalışıyorsunuz. Zaten yaptığınız boş muhalefet buradaki sıkıntı.

Kimsenin maddi durumunu bilmeden de boş yapamazsınız burada. Siz kendi ailenizi, maddi durumunu bilirsiniz, o kişi kendi ailesini maddi durumunu bilir. Buradan bilmeden atıp tutuyorsunuz sadece.

O zaman üniversite okuyacak durumunuzda yoktur sınava hazırlanmanıza gerek yok. Sizin mantığınıza göre dediğim şey tamamen doğru. Kardeşim daha fazla yazmayacağım dediğim şeylerin doğru olduğunu biliyorsunuz. Kendinizi ikna ettiyseniz ne mutlu
Senin dediklerini doğru bulduğumu nereden çıkarttın onu anlamadım.Maddiyattan başlayıp başka sebeplere girecektim sen yemek yolculuk vb. masrafları daha ilk baştan masraf olarak görmediğin için senin gibi birine direkt önyargı ile yaklaştım ve başka cümlelerinizi okumadan boş insan olduğunuza karar verdim ve yazmaya uğraşmadım.Kendimi ikna etme diyorsan ben okula gidip çalışıp yine kazanırım merak etmeyin.2 ay yarım yamalak tyt çalışarak 40 net civarı arttırdım kendime güvenim tam ancak siz 12 saat çalışıp mı kazanmak istersiniz yoksa her gün 11-12 saat boşa harcayıp başınızın şişeceği kadar sesli ortamda bulunup,yorulup kendinizi uykusuz ve daha fazla perişan ederek mi çalışmayı seçersiniz durun tahmin edeyim kesinlikle 2.yi seçersiniz.Bir de açığa bu zamana kadar niye geçmediniz mevzusu var. 9.sınıf karantina vardı.10.sınıfta okulu daha yeni tanıdık kötü veya iyi olacağını bilemeyiz ve zaten o yıl kimse ciddiye almadı,kimse çalışmadı 80 netle okul birincisi olduğumu hatırlıyorum.Çoğu kişinin açık lisenin ne olduğundan haberi bile yok.Ben de 11.sınıfta öğrendim ve öğrendiğim zaman aralık ayıydı annemlere yalvardım açığa veya özele almaları için ama öğretmenin hatırı var diye seneye geçersin bir sene daha dur geçsen bu sene çalışmazsın zaten dediler.Yazdığın şeyleri okumadım ama haftada 320 tl veriyormuşsun ulaşıma aklımda karakterin oluştu zaten.Neyse ne senin gibi insanları da seviyorum sen böyle düşünüyorsan ne mutlu.

Dün açık eğitime geçmek için halk eğitim merkezine raporlarım ve sebeplerimi içeren dilekçeyi onaylatmaya çalıştım.
Fakat hepsinin geçersiz olduğunu, yatalak hasta olmadığım takdirde gereksiz sebepleri merkeze yollamayacaklarını söylediler.

- Doğuştan kalp rahatsızlığı ve kalp ritim bozkuluğundan dolayı aylık kontrol raporu.
(8 aylık okulda benim için 8 gün izinli raporumu zorunlu kullanmam demek)

- Midede reflü, gastrit ve bir çeşit bakteriden dolayı düzenli beslenmemi gerektiren, sonucunda aşırı zayıflığa yol açan sebeplerden, diyetisyen ve gastroenteroloji adına 2 kere rapor.
(Kantindeki yiyeceklerin yiyebileceğim türde olmaması, 8 ay 8 saat okulda her gün evden getirme şansım yok)

- Oturduğum ilçede fen lisesi dışında okul olmadığından dolayı 30Km'den fazla yol gittiğim bir okula gidiyorum, ulaşım masrafları ve zaman kaybı konusunda açığa geçmeye hakkım olduğunu düşünüyorum.

Hocam şikayet falan etseniz de bir işe yarayacağını pek sanmam. Tek çözüm felç kalmak. 😅

Hocam bende de vitiligo, üst düzey alerji, astım ve yoğun sinizüt var yakında bir check up da yaptırıp ordan gelen yeni hastalıklarım la açık lise için rapor alacakdım ama sadece yatalak hasta olmak gerekiyorsa başka istisna yı deneyeceğim.

Yani okuluna gitmek için servis parası veremediği için gitmek istemeyen çocuk üniversite eğitimine gidecek parayı bulacak, okula her gün yemek götüremeyecek çocuk evde her gün yemek yiyebilecek(okula aynı yemeği nedense götüremiyor), aynı sağlık sorunlarına sahip olduğu halde 3 yıl okula giden arkadaş nedense bir anda tesadüfe bak ki 4. sınıfa geçtiği dönemde açık liseye geçecek şekilde sıkıntı yaşamaya başlıyor, peki bu arkadaşın sıkıntıları bu kadar ciddi ise neden sınava bu kadar çalışmayı hedefliyor?

Okulumda servis olduğu kanaatine nasıl vardın?
Diyelim servis var 30kmden fazla yol için servis ücretini bir düşün bakalım.

Fakir olduğuma dair bir şey yazmadım üniversitemide kendi şehrimde seçerek veya yurtta kalarak okuyacağım.

Okula yemek götürmüyorum diye bir konuda açılmadı 8 ay boyunca 7.30'dan 21.30a kadar ki yediğim öğünlerimin hepsini yanımda taşımak için her gün okula valiz, bavulla falan gitmem lazım, bir insanın her gün evinde yemek hazır olacak, hazırlayacak diye bir şartıda yok.

Aynı sağlık sorunlarımla 9.sınıfı COVID sebebiyle herkes gibi Online okudum,10.sınıfı virüsle beraber sınıfların aylık kapanmasyla çoğunluklu olarak Online okudum. 11.sınıfta ilk defa okuluma 8 ay boyunca gittikten sonra yapamayacağımı anladım ve 12.sınıfta açığa geçmek istedim.

Hastalık sahibi insanların üniversiteye gitmeyi bırak, üniversite hedefi koyamıyacağı gerekçesine varmanada gerçekten çok güldüm.

@170981 dostum gerçekten kıt bir insansın.
Hayatın boyunca bir sistemin kölesi olmaktan memnunluk duymaya devam et. Evet 10 kere söyledim 12.sınıfım derslerime ayıracak vakit istiyorum, evde çalışıp hastalıklarımı, ulaşımı bahane etmiyeceğim bir konumda olmak istiyorum, bu her öğrencinin en doğal hakkı.

Sen her sabah kusup dolmuşuna 5TL daha vererek okulundan verimini almaya devam edebilirsin. Rastgele bir tarikatta hafızlık eğitimi aldığı için senden daha üstün bir öğrenci senin dertlerini “evinde” dinlerkende gülerek uyumaya devam edecek.

Dediklerinin hepsi boş, empati yapmayı bile bilmiyorsun, tüm konu yazarının yazdıklarını ve senin yazdıklarını okudum. Gelmişsin bahane falan diyorsun. Sana daha fazla sözüm yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı