Açıklama: Cloudflare Önbellek Sorunu

Bazı kullanıcıların e-mail bilgilerine erişilmiş, sanırsam. Doğruluk payı var mı?

Şöyle tahmin ediyorum. Sıkıntının yaşandığı zaman içerisinde profilin gerçek sahibi o kısımda geziyorsa görülmüş olabilir. Ama yine de görüldüğüne pek ihtimal vermiyorum.

Öyle olsaydı burada forumla ilgili ayar önerisi yaparken tokeni kaldırmadan link verenlerin tokenleri ile profillerine bakabilirdik.

Hatırlarsanız XenForo kaynaklı olan bir de resim sorunu vardı. Birisinin attığı resim silindiyse ve sizde o eklere tıkladığınızda o kişinin profilinde gibi gözüküp güvenlik hatası nedeniyle hiçbir şey yapamıyordunuz. Daha sonra düzeltildi. Onun gibi düşünebiliriz sanırım.

Yanlış da biliyor olabilirim veya hatalı olabilirim ama tahminim bu.

@24099'ın dediği gibi, sorun yaşanırken birileri, herhangi bir kullanıcının "Hesap Detayları" sayfasına girdiyse, o sayfa da önbelleğe düşeceğinden ve sorunlu yazılımla rastgele dağıtılabileceğinden, E Postaları "görmek" mümkün.

Ama görünen E posta'nın, gerçek E posta mı, yoksa önbelleğe alınan sayfada yazan E posta mı olduğundan emin değilim. Ama kullanıcıların "Hesap Detayları" kısmına girebilenler olmuş.

@24099'ın dediği gibi, sorun yaşanırken birileri, herhangi bir kullanıcının "Hesap Detayları" sayfasına girdiyse, o sayfa da önbelleğe düşeceğinden ve sorunlu yazılımla rastgele dağıtılabileceğinden, E Postaları "görmek" mümkün.

Ama görünen E posta'nın, gerçek E posta mı, yoksa önbelleğe alınan sayfada yazan E posta mı olduğundan emin değilim. Ama kullanıcıların "Hesap Detayları" kısmına girebilenler olmuş.
Bildirimlere ve alınan cezalara bakılabiliyordu.

Bildirimlere ve alınan cezalara bakılabiliyordu.

İşte burası artık XenForo'nun güvenlik sisteminin nasıl çalıştığıyla ve verilerin veritabanından hangi koşullar ve güvenlik unsurlarıyla çekildiğine bağlı.

Ancak "Hesap Detayları" kısmındaki E-posta gösterim şekli değiştirilmeli bana göre, ama sistemden ve XenForo'nun nasıl çalıştığıyla alakalı bir bilgim yok.

Yani, [email protected] yerine, a*****[email protected] gibi görüntüleme yöntemine geçilmeli.

Bu durumun hukuki boyutu olabilir mi? Sonuçta sadece kullanıcının kendisinin erişebildiği bir sekmeye bütün kullanıcılar erişti.

Kullanıcı açısından bir zararı olur mu bilmem, ama hukuki boyutta sıkıntı çıkarabileceğini düşünüyorum. Technopat için olmasa da Cloudflare acı çekecek gibi duruyor :)

Bu durumun hukuki boyutu olabilir mi? Sonuçta sadece kullanıcının kendisinin erişebildiği bir sekmeye bütün kullanıcılar erişti.

Kullanıcı açısından bir zararı olur mu bilmem, ama hukuki boyutta sıkıntı çıkarabileceğini düşünüyorum. Technopat için olmasa da Cloudflare acı çekecek gibi duruyor :)

Herkesin erişip erişemediğini bilmiyorum, ama erişse bile, o sayfada görüntülenen E posta, önbelleğe alınmış olan E posta olabilir, ki ben böyle olduğunu düşünüyorum.

Ama bu bir sorun mu, evet. Dünki yaşanan olaydan sonra, E postanın şifrelenmeden "Hesap Detayları" sekmesinde gösterilmesinin, sorunlara yol açabileceğini gördük. CF başı zaten ağrıyacak gibi, bunun dışında XenForo'da "Hesap Detayları" sekmesi için, önemli bilgileri şifreli olarak göstermeyi düşünebilir.

Bunlar sadece tahmin, sistem nasıl çalışıyor bilmiyorum ancak dün yaşananlar üzerine böyle bir çıkarımda bulundum.

Neyin ne olduğunu, birkaç gün içinde görürüz muhtemelen, Technopat gibi etkilenen forumlar da vardır belki.

O sorun yüzünden kafayı yemiştim, ''Ula ne oluyor moderatörlerin hesaplarına erişiyorum ve kontrol panelini vs. kullanabiliyorum'' falan dedim. Hatta acaba hesaplarımız birleşir mi diye düşünmedim değil :D Neyse ki hatadan kaynaklıymış.

Geri
Yukarı