Açıktan YBS veya bil prog okumak vs yazılımı kendi öğrenip geliştirmek

• Konuyu başlatan Rec3p
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 1B

Rec3p

Femtopat
Selam arkadaşlar, şu anda iktisat okuyorum bir yandanda yazılım ile ilginileriyorum önümde 2 tane yol var hangisini seçmem mantıklı olur bir tavsiyeye ihtiyacım var
İlk Yol: Şu anki bölümüm olan iktisata devam ederken sınavsız 2.üniversite kapmasında açıktan YBS veya bilgisayar programcılığı okumak
2.yol: Şu anki bölümüm olan iktisata devam ederken YBS veya bil prog okumadan yazılımı boş vaktimde kendim öğrenmek daha fazla vakit ayırmak
Yazılım sektöründe çalışmak istiyorum hangi yol daha mantıklı olur?
Not: Bölüm değiştir demeyin
@Eray T

Sektörde (freelance çalışanlar hariç, startup ya da kurumsal firmalarda) diplomanın büyük bir artısı oluyor, bilginize.

Açıktan YBS veya bilgisayar programcılık diplomasıda dahil mi hocam? Açıktan biten diplomayı pek takmıyorlar dedi bir tanıdığım o yüzden
Dahil, okul sana iş hayatında kullanacağın şeylerin pek azını öğretir ama hem genel kültür olarak kullanmayacağın ya da az kullanacağın şeyler hakkında bile bilgi edinirsin, hem de okul sana bir diploma veriyor, bu diploma alanınla ilgili pek çok konuda sınandığını ve sınandığın konuları başarıyla tamamladığını gösteren bir kanıt oluyor. Bu da iş hayatında "şunu biliyor musun" ya da "şunu öğrenebilir misin" şeklindeki soruları bertaraf ediyor genelde.

Şöyle söyleyeyim, bir aday var, ben şu kursu bitirdim, şu video kanalını tamamen ezberledim vs. vs. diyen adaya göre elinde diploması olan aday her türlü önde. Okuldaki derslerini vererek, projelerini yaparak, sınavlarına girerek, stajını tamamlayarak, bitirme tezini yaparak vs. verilecek işleri halledebileceği konusunda güven veriyor. Altyapısı olduğu için, yarın bir gün birinci adaya bir şeyi 1 ayda öğretebiliyorsam ikinci adaya belki 1 haftada öğretebiliyorsunuz.

Ha ilk aday belki diğerinden daha kabiliyetli, daha donanımlı. Yine de sektörde bu adayın bir şeyleri ispatlaması bekleniyor, daha sağlam portföy sunması, referans göstermesi gerekiyor. İkinci adayın elinde diploma varsa bir de ilk adayın göstereceği projeleri de sunabiliyorsa (yani okuldan elinde kuru diplomayla mezun olmadıysa, bir şeyler yaptıysa) ilk aday direkt eleniyor.

Not: YBS yazılım kariyeri için sana pek bir şey katmaz. Yazılım biliyorsan sana artı değer katar.

Yeni konular

Geri
Yukarı