Çözüldü Açılışta 4 Kısa Bip Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tyref

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim başlarken 4 kısa bip sesi çıkıyor ve ardından;

SATA6G_3: SMI 2246XT 120GB
S.M.A.R.T. Status Bad, Backup and Replace
Press F1 to run SETUP
Yazısı.

F1'e basıyorum BIOS menüsü çıkıyor karşıma. Biraz araştırdım BIOS ayarlarından "S.M.A.R.T. Status Check" Enabled'dan Disabled yaptım, Save and Exit diyip sistemimi baştan başlattım.

Sorunun çözüldüğünü umarken birden bire karşıma "Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key" yazısı çıktı herhangi bir tuşa bastığımda ekran kararıyor, aynı yazı tekrar ekrana geliyor. Araştırmalarıma devam ettim ve sorunun HDD sıralamasında bir hata olduğunu öğrendim. Bende BIOS>Advanced Mode>Boot>Boot Option Priorities>Boot Option#1 a geldim İşletim sistemimi SSD ye kurduğum için SSD'mi seçtim fark eden birşey olmadı daha sonra HDD'yide seçmeyi denedim belki bir umut diye ama nafile saatler süren ugraşıma rağmen bir çözüm bulamadım. Bu durumda ne yapabilirim?

Anakartım: Asus A68HM-K
HDD: Seagate 1TB 7200RPM
SSD: HI-LEVEL 120 GB

Merhabalar sorunumu çözdüm, eğer olurda ileride yaşayan olursa diye buraya çözüm yolumu anlatayım ilerde belki yaşıyacak olan arkadaşımıza bir nebze olsa bile yardım edebilmiş olurum.

Arkadaslar SSD arızasıymış sorun, S.M.A.R.T. Hatasını bu yüzden vermiş başta HDD den şüphelenmiştim. SSD deki bütün veriler silindiği için BIOS'dan S.M.A.R.T. ı iptal etmemin ardından "Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key" hatasını almışım dolayısıyla ilk başta HDD çıkartıp çalıştırmayı denedim Birşey fark etmedi ama SSD yi çıkarınca sorunu anlamış oldum. Kuracağım işletim sistemini @Recep Baltaş abimin hazırlamış olduğu format USB'si hazırlama videosundan yararlanarak format USB'sini hazırladım, ardından işletim sistemini kurdum, böylece sorunu çözmüş oldum. Bol Technopat'lı günler dilerim, sağlıcakla kalın.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı