Açılışta HDD Işığının 5 Dakika Geç Yanması

1Gülhan1

Kilopat
Daha fazla  
PC'yi açıyorum. PC 5 dk boş çalışıyor. Yani hiçbir şey yok, sadece fanlar dönüyor. Bu arada da HDD ışığı yanmıyor. 5 dk boş çalıştıktan sonra HDD ışığı yanıp hemen açılıyor. PC eski, acaba HDD'nin ömrü mü bitti de böyle oluyor?

hdd2.jpg
hdd3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD Tune ile tarama yaptım. Bad Sector hatasını buldu. Fakat onarılamaz yazıyordu. İngilizce olduğundan warming gibi yazılar vardı. Ben de exit dedim çıktım. O dediğiniz Bad Sector var. İsterseniz tekrar tarama yapıp ekran görüntüsü atabilirim.
HD Tune ile arama yapınız eğer Bad Sector bulursanız HDD Regeneration ile geçici olarak hasarlı sektörleri kapatınız.
Geçici olarak devre dışı bırakın derken?

HDD Tune ile tarama yaptım. Bad Sector hatasını buldu. Fakat onarılamaz yazıyordu. İngilizce olduğundan warming gibi yazılar vardı. Ben de exit dedim çıktım. O dediğiniz Bad Sector var. İsterseniz tekrar tarama yapıp ekran görüntüsü atabilirim.
Hocam geçici bir çözümü var. HDD Regenerator denen program ile o Bad Sector olan bölümleri kapatabiliyoruz ama dikkat edin silmiyor sadece kapatıyor. Yeni bir HDD alacak durumunuz yok ise bu yöntemi deneyin Bad Sector daha fazla büyümeden.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu Video size yardımcı olacaktır :)

Hocam geçici bir çözümü var. HDD Regenerator denen program ile o Bad Sector olan bölümleri kapatabiliyoruz ama dikkat edin silmiyor sadece kapatıyor. Yeni bir HDD alacak durumunuz yok ise bu yöntemi deneyin Bad Sector daha fazla büyümeden.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu Video size yardımcı olacaktır :)
O Bad Sector'leri kapatması durumunda bir sıkıntı olmaz dimi?

O Bad Sector'leri kapatması durumunda bir sıkıntı olmaz dimi?
Olmaz, bu işlem o hasarlı bölgeleri kapatıp daha dosya yazılmamasını sağlar. Hard Disk, Sector adı verilen bölgelere sahiptir. Dosyalar bu Sector'lere yazılır. Eğer o Sector'ler arızalanırsa oralara yazılan dosyalar sağlıklı olamaz ve bozulur. Bu da açılış ekranında hatalara sebebiyet verir ve zamanla o hasarlı Sector'ler büyür. Kaç tane Bad Sector bulunmaktadır?

Olmaz, bu işlem o hasarlı bölgeleri kapatıp daha dosya yazılmamasını sağlar. Hard Disk, Sector adı verilen bölgelere sahiptir. Dosyalar bu Sector'lere yazılır. Eğer o Sector'ler arızalanırsa oralara yazılan dosyalar sağlıklı olamaz ve bozulur. Bu da açılış ekranında hatalara sebebiyet verir ve zamanla o hasarlı Sector'ler büyür. Kaç tane Bad Sector bulunmaktadır?
1-2 ay önce taratmıştım 3 ya da 4 tane çıkmıştı. Onarabildiğini onarmıştı. Fakat 2 tane mi ne vardı. Bunlar onarılamaz diyordu. Bende exit dedim ve çıktım. Korkum 5 dk beklediğim sürenin artması. Yani bu olay 6-7 aydır var. Hep 5 dk gibi bazen 3 dk düşüyor. Anlamadım gitti. HDD nerden baksan 8-9 senelik belki daha fazla. Bu işe kulak mı assam ne yapsam bilemedim. Bu 7 ay içinde bir kereliğine düzelmişti. Hemen bastığım gibi açılıyordu. Ama 10 gün felan sürdü. Tekrar 3 dk 5 dk değişti. Geçenlerde aklıma düştü. Araştırıyım gibi. Ne yapsam bilemedim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı