Açılışta Reading File "P5KPLAMS.ROM" Hatası

nuro067

Hectopat
Daha fazla  
iyi günler bilgisayarım açılmıyor verdiği hatadan anladıgım katarıyla sorun biosla ilgili benden cd veya usb den olarak bios dosyası istiyor bunu flash diske atıyorum ve reading file p5kplams.rom yazısıyla karşı karşıya kalıyorum uzun süre bekledğim halde hiç bir değişiklik olmuyor yardmcı olursanız çok sevinirim

Bios çökmüş gibi duruyor. Usb belleğe ana kartına uygun bios rom atman lazım. Yeniden başlattığında otomatik yükleyecektir.

Üstteki ftigrafta tavsiyenizi gerceklestirmistim, fakat dosya okunuyor demesine ragmen uzun süre bekledim ve yazi hiç değismedi. Bugun biosa girip guncelleme yaptim ama fnish demeden tekrar baslatti ve sorun düzelmedi bios güncel görünüyordu. Format atmak istedim atarken mavi ekran hatasiyla karsilastim, ne yapacagimi bilmiyorum artik yardimlarinizi bekliyorum 3 gündür denemediğim şey kalmadi bios pilini falan çıkarttım ama sonuç değişmedi. Yardimlarinizi bekliyorum lütfen. Fotograf bios güncellemesi bittikten sonra verdiği mesajın fotgrafıdır teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 2015-02-22-0260.jpg
    2015-02-22-0260.jpg
    409,6 KB · Görüntüleme: 347
Sorunun pek çok farklı nedeni olabilir. Usb bellek, ntfs formatında formatlanmışsa fat32 olarak formatlayın, yada fat32 ise ntfs olarak formatlayıp, güncel biosu kök sürücüsüne kopyalayıp tekrar deneyin (bios dosyası, usb bellekte klasör içinde olmamalı). Olmazsa, anakartınızın kitapçığında bios recovery bölümünü okuyun, bazı anakartlarda, bios recovery için bios dosyasının adını spesifik bir isimle değiştirmek (rename) gerekebilir. Yine olmazsa, anakartınızın web sitesinde sık sorulan sorular (f.a.q.) bölümünde böyle bir soru olup olmadığına bakın. Yine olmazsa anakart servisinin çağrı merkezini arayıp görüşün...

Fat 32 de denemiştim, yarın ntfs formatında deneyecegim. İsim olayını bilgisayarın istedigi isimde ve flashta sadece o dosyayla denemistim. Peki bu format olayının hard diske zararı olmusmudur? Sistem silinmiş olabilir bir 2 kez gördüm bu uyarıyı hard diskide kurtarabilirmiyim? Teşekkürler.

Yukarıda, hardiski formatlamaya çalışırken mavi ekran aldığınızı yazmışsınız, muhtemelen format tamamlanamamış ama hd'deki bilgiler büyük ölçüde gitmiştir. Hd'de neler kaldığını görmenin en kolay yolu, hd'i söküp başka bir pcye 2. hd olarak bağlamak yada dos içeren bir açılış diskiyle açıp bakmak. Bu arada bios içerisinden güncelleme yapabildiğinize göre yanlış anlamadıysam zaten biosa girebiliyorsunuz. Biosta her şey normal görünüyor mu? (hd tanınmış mı?). Biosun default ayarlarını yükleyip tekrar denediniz mi?

Hdd diskiminde bilgilerin silinmesi önemli değil aslında ben hard diskin zarar görmesinden korkuyorum. Biosa cok zor giriyorum sabahlari bilgisayarin ilk acilislarında giriyorum sonradan girmiyor. Biosta hard diskime baktım bütün belgelerim duruyor ama sistemi 100 mb lık bir (e) yerel diskinde gösteriyor halbuki sistem dosyaları baska yerel disk bölümünde görünüyor. Boot menüsündende denedim format atmayı lakin mavi ekran tekrar geldi ve bilgisayarınız bütük bir hatadan kurtarıldi gibi hata aldım. Acilista ingilizce olarak biosu defoult yapmayı denedim(f2) tusuyla, siyah ekran geldi ve hic birsey olmadı.

Hard diskiniz fiziksel olarak zarar görmez, merak etmeyin. Biosa bazen girebilip, bazen girememenizi anlayamadım, sorun varsa hiç giremiyor olmalısınız. Bu arada biosun içinden hard diskinizdeki mantıksal sürücüleri ve dosyaları göremezsiniz, sadece marka, seri no ve toplam kapasite görünür. Sizin bios dediğiniz ekran, Windowsun kurtarma ekranı yada Windows dvdsi ile açtıysanız başlangıç ekranı olmalı, o ekranın fotoğrafını çekip paylaşırsanız netleşebiliriz.

Neyse, sonuçta hard diskinizdeki veriler önemli değilse, sistemi windows dvdsi yada içinde windows kurulum dosyaları bulunan usb bellek ile açın. Windowsu şimdi yükle dedikten sonra harddiskteki bölümleri gösteren ekranda, önce her bölümü (C, D. E...) tek tek seçip, silin (100 mb'lık E bölümü windowsun kurtarma bölümü), dikkat; bu işlem sonunda hard diskinizdeki tüm veriler silinmiş olacak. Hepsini silince, harddiskin toplam kapasitesi büyüklüğünde formatlanmamış tek bir bölüm kalacak, windowsu bu bölüme kur diyin, bu bölüm biçimlendirilmemiş, biçimlendirmek ister misiniz dediğinde evet diyin ve hard diskiniz formatlanıp, windows yeniden kurulsun. Eğer fiziksel bir problem yok ise, bu işlemin yarıda kalmaması lazım...

Son düzenleme:
Merhaba. Bugun bilgisayarıma flash disk'ten format attım, ve sonrasında resimdeki hatayı aldım.

Dosya Ekleri

• 2015-02-22-0260.jpg
    2015-02-22-0260.jpg
    409,6 KB · Görüntüleme: 431
  • 2015-02-23-0261.jpg
    2015-02-23-0261.jpg
    457 KB · Görüntüleme: 346
  • 2015-02-23-0263.jpg
    2015-02-23-0263.jpg
    565 KB · Görüntüleme: 343
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı