Adaptive Sync mi daha iyi MPRT mi?

Adaptive Sync dedigimiz sey yirtilmanin onune gecmeyi saglayan bir teknoloji, MPRT ise hareket eden nesnelerin gecikme suresi yani kabaca tabir ile hareket bulanikligi ile alakali bir terim. Hangisi daha iyi diye sormak dogru bir soru degil, zira ikisi farkli seyler.

MPRT ucuz monitorlerde iyi performans vermez. MPRT ozelliginin monitorlere konma sebebi hareket bulanikligini azaltmaktir. Formulu de 1000 / Yenileme Hizi seklindedir. Ornegin 200 Hz bir monitorun dogal MPRT'si 5ms'dir. Ureticiler bu degeri 1ms civarina kadar dusurebilmek icin BFI isminde teknolojiyi kullanirlar, bu sayede MPRT degerini dusurebilirsin lakin bu teknolojinin beraberinde getirdigi eksi unsurlar var, tabii bu eksi unsurlar monitorden monitore degisiklik gostermekte ancak ornek olmasi acisindan soyleyecek olursam Strobe Crosstalk, flicker, maksimum parlaklikta bariz azalis ve overshoot artisi gorulebilir.

Adaptive Sync dedigimiz sey yirtilmanin onune gecmeyi saglayan bir teknoloji, MPRT ise hareket bulanikligi ile alakali bir terim. Hangisi daha iyi diye sormak dogru bir soru degil, zira ikisi farkli seyler.

MPRT ucuz monitorlerde iyi performans vermez. MPRT ozelliginin monitorlere konma sebebi hareket bulanikligini azaltmaktir. Formulu de 1000 / Yenileme Hizi seklindedir. Ornegin 200 Hz bir monitorun dogal MPRT'si 5ms'dir. Ureticiler bu degeri 1ms civarina kadar dusurebilmek icin BFI isminde teknolojiyi kullanirlar, bu sayede MPRT degerini dusurebilirsin lakin bu teknolojinin beraberinde getirdigi eksi unsurlar var, tabii bu eksi unsurlar monitorden monitore degisiklik gostermekte ancak ornek olmasi acisindan soyleyecek olursam Strobe Crosstalk, flicker, maksimum parlaklikta bariz azalis ve overshoot artisi gorulebilir.
Peki hangi özelliği hangi tarz oyunlarda kullanmamı tavsiye edersiniz? Mprt 1-10 arası yapılabiliyor.

Philips Evnia 27" 27M1N3200ZS 165Hz 1ms HDMI DP FreeSync Premium FHD IPS Gaming Monitör​

O monitorde MPRT ozelliginin nasil calistigini bilmiyorum. Video cekerim dersen bakalim.

Sirasiyla MPRT'yi once 1 yaparak, sonra 5 yaparak, sonra da 10 yaparak video cek. Lakin bu videolari butun UFO'lar gozukecek sekilde ve kamerayi da UFO ile birlikte hareket edecek sekilde cekmelisin. 5-10 saniye ceksen yeterli olur. YouTube'a liste disi olarak yukleyebilirsin. Videolari 1, 5 ve 10 icin ayri ayri cekip yukle.

Test sitesi;

O monitorde MPRT ozelliginin nasil calistigini bilmiyorum. Video cekerim dersen bakalim.

Sirasiyla MPRT'yi once 1 yaparak, sonra 5 yaparak, sonra da 10 yaparak video cek. Lakin bu videolari butun UFO'lar gozukecek sekilde ve kamerayi da UFO ile birlikte hareket edecek sekilde cekmelisin. 5-10 saniye ceksen yeterli olur. YouTube'a liste disi olarak yukleyebilirsin. Videolari 1, 5 ve 10 icin ayri ayri cekip yukle.

Test sitesi;
Bu dediğini nasıl yapacağı nı bilmiyorum dostum video işini falan

Bu dediğini nasıl yapacağı nı bilmiyorum dostum video işini falan.
Kamerayi asagidaki videoda oldugu gibi hareket ettireceksin. Tek fark sen biraz daha uzaktan cekeceksin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• IMG_20240410_182125_077.jpg
    IMG_20240410_182125_077.jpg
    178,4 KB · Görüntüleme: 8

Geri
Yukarı