Adaptör ile M.2 SSD Kullanmak

• Konuyu başlatan Neko
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 2B

Neko

Megapat
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600 İşlemci
MSI B550-A PRO Anakart
XPG Gammix D35 16GB (2x8) 3600MHz CL18 RAM
ID-Cooling Frostflow X 240 Soğutucu
Powercolor Fighter RX 6600 XT 8GB
WD Blue 1TB + WD Blue 1TB + WD Purple 1TB HDD + Adata Ultimate SU650 240G + Samsung PM991A 256G SSD
MSI MAG Forge 100M
Silverstone Strider Essential 500W 80+ Bronze (ST50F-ES230)
BenQ GW2270H 1080p 60Hz 5MS VA + LG 22MN430M-B 1080p 75Hz 5MS IPS
Meslek
Öğretmen
Profil Kapağı
1523109432
Selamlar.

Elimde MSI A320M PRO VH PLUS anakart var. Bu anakarttaki 4 SATA slotu da dolu. Bu yüzden PCIE to M.2 dönüştürücü ile küçük bir SSD eklentisi yapmak istedim fakat çalışıp çalışmayacağı hakkında bir bilgim yok. Yardımcı olabilir misiniz?

Donanım Arşivi'nin daha önce bu anakarta çok yakın bir model ile bunu yapabildiğini gördüm. BIOS da aynı duruyor. Bu yüzden çalışacağını düşünüyorum fakat kafamdaki asıl soru bu değil.

Beni endişelendiren iki şey var. Öncelikle aldığım ürünleri göstereyim:

SSD:

Dönüştürücü:

Şimdi görebileceğiniz üzere SSD B+M Key. Dönüştürücü de sadece M Key. İnternetten araştırdığım kadarıyla M Key slotlar B+M Key destekliyor gözüküyor. Burada da bir sorun göremedim. Slota takma konusunda da bir sorun gözükmüyor gibi yani.

Fakat aklıma asıl takılan şey şu, bu dönüştürücü NVME olmayan SATA M.2'yi iletebilir mi kanallara? Bütün SATA slotlarım dolu olduğu için çalışmamazlık yapabilir mi? Anakartta kaç tane "Lane" var bilmiyorum. PCIE yollarından SATA geçebiliyor mu yani? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

İşlemcim de R5 2600. Sanırım totale 20 PCIE yolu var. 16 GPU kullanıyor. Kalan dördü de dolu dört SATA slotum mu kullanıyor? A320 Chipset'inde de PCIE kanalları olması lazım.
1665611362039.png

Son düzenleme:
Anakartınızda bulunan iki adet PCI-e 3.0 x1 slotun birine dönüştürücü taktığınızda M.2 SSD ile 985MB/s hız alabilirsiniz. SATA 3.0 SSD'nin yaklaşık iki katı...

Normal bir M.2 slotu genelde SATA portlarından biri ile çakışır. Ama adaptör ile x1 slotunu kullanınca çakışma olur mu bilemiyorum.

20 PCI-e kanalının 16'sı ekran kartına gitse dönüştürücü için de bir kanalın gitmesi bir sorun yaratmaz.

Bu arada almak istediğiniz M.2 SSD'nin hızı düşük. SATA SSD'den bir farkı yok. Bu işe girişecekseniz en az 1.000MB/s hızı olan bir SSD almanızı öneririm. İleriye dönük olarak daha hızlı da alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Hızın düşük olduğunu biliyorum. SSD SATA zaten NVME değil. Reddit'e bu durumu yazınca SATA M.2 çalıştıramazsın PCIE ile dediler bu yüzden iptal ettim siparişi. NVME çalışırmış bir tek.

Anakartımın PCIE slotundan boot edebildiğini biliyorum.

Boot edememe ihtimalin var anakartına bağlı olarak.

Merhaba, bende bir M.2 dönüştürücüsü alıp anakarta 2. bir M.2 SSD takmayı düşünüyordum, burada boot edememe ihtimalinden kastınız neydi? Windows 11 zaten sisteme takılı SSD'ye kurulu yeni alacağıma herhangi bir şey kurmayacağım sadece oyun vs yükleyeceğim soru çıkar mı sizce?
Anakart: Asus A520M-C

Selam.

Sanırım her anakart PCIe slotundan boot edemiyor. Yani depolama olarak kullanabiliyorsunuz diski görüyor fakat Windows kurup ondan başlatamıyorsunuz sistemi. Benim anakartımın yapabildiğini bir videoda gördüğüm için ona güvenerek almıştım.

Samsung PM991A 256GB aldım ben. Dönüştürücü olarak da Alfais 4391 almıştım galiba. Sorunsuz çalışıyorlar. Sistemi ona kurdum öyle kullanıyorum.

Siz sistem kurmayacaksanız sorun olmaz sanırım fakat ikinci M.2'yi takacağınız zaman PCIe kanalları yeter mi yetmez mi bilmiyorum bu konularda daha bilgili birine danışmanızı öneririm.

Selam.

Sanırım her anakart PCIe slotundan boot edemiyor. Yani depolama olarak kullanabiliyorsunuz diski görüyor fakat Windows kurup ondan başlatamıyorsunuz sistemi. Benim anakartımın yapabildiğini bir videoda gördüğüm için ona güvenerek almıştım.

Samsung PM991A 256GB aldım ben. Dönüştürücü olarak da Alfais 4391 almıştım galiba. Sorunsuz çalışıyorlar. Sistemi ona kurdum öyle kullanıyorum.

Siz sistem kurmayacaksanız sorun olmaz sanırım fakat ikinci M.2'yi takacağınız zaman PCIe kanalları yeter mi yetmez mi bilmiyorum bu konularda daha bilgili birine danışmanızı öneririm.
Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Benim planım 1TB M.2 SSD alıp sistemi ona kurmak ve şu anki 512GB M.2 SSD'yi depolama için kullanmak. Yani sistem zaten anakartta bulunan 1 adet M.2 slotuna kurulu olacak. Ayrıca, M.2 SSD'lerin fiyatı sata SSD'lerden daha ucuz ve daha hızlı sayılır. Neredeyse dönüştürücü kullanılsa bile daha hızlı gibi görünüyor. Dönüştürücü ile taktığımda ortalama 900MB okuma ve yazma hızına sahip olacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı