Adaptör kullanarak M.2 NVMe SSD kullanmak mantıklı mıdır?

MetinÖzkan

Hectopat
Anakart
GA-990-FXA-UD5
İyi günler, GA-990-FXA-UD5 anakartım var. RX470 ekran kartı X16 slotunda takılıdır. Adaptörle M.2 SSD takmak istersem, sorun yaşar mıyım, BIOS güncellemesi (modlamak) yapmak zorunda kalır mıyım?

SSD kullanmak istiyorum en iyi performansı almak için SATA mı almalıyım?

Anakart görüntüsü aşağıdadır.

Dosya Ekleri

• 050b355c_5.jpg
    050b355c_5.jpg
    253,9 KB · Görüntüleme: 168
BIOS olayını cozersen. Adaptorle kulanabilirsin M.2 SSD zaten PCI Express girislidir ucunu değiştirmiş olcan sadece.

İyi günler, GA-990-FXA-UD5 anakartım var. RX470 ekran kartı X16 slotunda takılıdır. Adaptörle M.2 SSD takmak istersem, sorun yaşar mıyım, BIOS güncellemesi (modlamak) yapmak zorunda kalır mıyım?

SSD kullanmak istiyorum en iyi performansı almak için SATA mı almalıyım?

Anakart görüntüsü aşağıdadır.

M.2 slotu olmayan anakartlarda adaptörle M.2 takıldığında Windows kuramayabilirsiniz. Boot etmeyebilir. Ben olsam SATA SSD alırdım.

PCI Express X1'den SSD adaptörleri var, normalde bir sorun yaşamadan kullanılması gerek, ancak bazı adaptörlerin sistem tarafından gözükmediği bilgisi paylaşılıyor genelde. BIOS'la ilgili bir durum değil genelde adaptör yüzünden oluyor. Bu nedenle alacağınız adaptörün uyumluluğuna bakmalısınız, araştırmalısınız. Mümkünse daha önce sizin anakarınızda kullanılmış modelleri forumlardan bulup onları tercih etmenizde yarar var.

Yedek ekran kartı yuvası var. Yüksek hız da verebilir. Fakat Boot olmayabilir. Her anakartta da mod tutmayabilir.

Hepinize teşekkür ederim

1.çalışır ama Windows kuramam
2. BIOS modlama durumum olabilir
3. SATA SSD'lerde sağlık durumu çabuk düşüyor diyenler var o nedendir acaba?

@MetinÖzkan, SSD'lerin hepsi için belirli bir ömür vardır. M.2'ler de buna dahildir. Alırken dikkat etmek gerekir. Hemen de bitecek diye bir kural yok. Samsung alın derim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı