Çözüldü Adata 3000 MHz RAM, 1467 MHz Çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sehmusby00

Decapat
Yeni bilgisayar topladım, Adata RAM'li 3000 MHz 2x8 GB. BIOS günceledim, tüm driver'leri kurdum. BIOS'tan XMP açıyorum hatta profil'e giriyorum oradan 2933 MHz yapıyorum manuel olarak fakat yeniden başlattığımda, görev yöneticisinden 1467 MHz olarak gözüküyor. Bunun sebebi nedir acaba? Delirmek üzereyim kaç saattir.
Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

408126

408127

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bunun sebebi RAM'lerinizin DDR olmasıdır. Double Data Rate RAM, sinyalin hem yükselen hem alçalan kısmında veri aktarımı yapar. Bu yüzden de çalışma frekansı iki ile çarpılır.

Siz bu konuyu açarsınız diye Microsoft, Windows 10 sürüm 1903 ile birlikte bellek hızını efektif değil, tek yönlü yazmaya başladı. Bu yüzden oradaki değeri iki ile çarpacaksınız 😅
Bunun sebebi RAM'lerinizin DDR olmasıdır. Double Data Rate RAM, sinyalin hem yükselen hem alçalan kısmında veri aktarımı yapar. Bu yüzden de çalışma frekansı iki ile çarpılır.

Siz bu konuyu açarsınız diye Microsoft, Windows 10 sürüm 1903 ile birlikte bellek hızını efektif değil, tek yönlü yazmaya başladı. Bu yüzden oradaki değeri iki ile çarpacaksınız 😅

Çözüm
Yeni bilgisayar topladım, Adata RAM'li 3000 MHz 2x8 GB. BIOS günceledim, tüm driver'leri kurdum. BIOS'tan XMP açıyorum hatta profil'e giriyorum oradan 2933 MHz yapıyorum manuel olarak fakat yeniden başlattığımda, görev yöneticisinden 1467 MHz olarak gözüküyor. Bunun sebebi nedir acaba? Delirmek üzereyim kaç saattir.
Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
Belki de yarısını gösteriyordur. 2 ile çarptığınızda 3000'e yaklaşık bir değer oluyor.

@Jira Windows güncellemesi değilde, Windows kaynaklı bir hata demek daha doğru olacaktır. Bende normal değeri yazıyor.

BIOS üstünde doğru değeri görüyorsanız problem yok.

Siz bu konuyu açarsınız diye Microsoft, Windows 10 sürüm 1903 ile birlikte bellek hızını efektif değil, tek yönlü yazmaya başladı.
Bu sefer de neden yarısı gözüküyor diye konular açılacak. Örnek A :)

@261538 Windows güncelleme hatası değil. Sen Windows sürümünü güncellememişsindir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı