Çözüldü Adata XPG D50 3600MHz XMP aktifken bilgisayar açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ecannar

Hectopat
Daha fazla  
RAM
ADATA XPG D50 3600MHZ CL16 18-22-22 1.35V
İşlemci
RYZEN 5 5500
  • Anakartım MSI B450 Gaming Plus Max'e yükselttim
  • RAM'leri de sıfır olarak aldım (Adata XPG D50 3600MHz 18-22-22 1.35v)
  • BIOS'um son sürüm, XMP 1-2 profili ayırt etmeksizin XMP profilini açtığımda bilgisayar açılmıyor.
Normalde RAM'ler kırmızı slota takılı, siyah slota taktığımda da bir şey değişmiyor, sadece siyah ekran. CL değerlerini 18-22-22-22-44 olarak, voltaj 1.35v 3600MHz olarak girdiğimde de açılmıyor. Dün geceden beri deniyorum hiçbir şekilde sonuç alamıyorum. RAM'lerde sorun mu var çipleri mi kötü acaba diye B450M S2HV2 anakartıma taktım, XMP1 profil 3200CL16 XMP2 3600CL18 veriyor, iki şekilde de sistem açılıyor. Hatta 3600CL16 değerini manuel olarak girdiğimde bile sistem açılıyor.

MSI kartımda 2 profilde de 3600MHz gösteriyor fakat 2 profilde de sorun yaşıyorum. BIOS sürümünü bir alt sürüme düşürdüm lakin yine sonuç alamadım. Corsair Vengeance 3000 RAM'leri takıp denedim XMP açınca sorun olmuyor. Artık anladığım kadarıyla ya anakartımda sorun var ya da RAM'leri desteklemiyor.

Benim bildiğim desteklemiyorsa neden XMP profili gösteriyor? XMP profilini açtığımda normalde hiç sorunsuz açılması lazım. Bu konuda ne yapabilirim? Sizce RAM'leri iade edip başka bir RAM alamalı mıyım? İade sürecinde sorun yaşar mıyım? N11 gamers arenadan aldım. Desteklerinizi bekliyorum, dünden beri artık sök tak BIOS sıfırla diğer sistemi kur dene derken belim tutuldu 😒

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Problem tam anlamıyla çözüldü, MSI ile yazışmalarım sonuçsuz kaldı, RAM arıyoruz, denememiz gerekiyor vsvs. Muhabbetlerden sonra sinirlenip sürekli deneme yanılma yaptım, RAM'i başka anakarta takıp aynı değerleri denedim fakat sonuç vermedi, sürekli deneme yanılmayla sıfırladığımın BIOS'un haddi hesabı yoktur 🙂

Aynı problemi yaşayanlar bu çözümü denesin;
  • UCLK DIV1 MODE seçeneğini: UCLK==MEMCLK seçeneğine getirsin,
  • Command Rate kısmında 3 değer var, 1t- 2T - Geardown Mode. Bunu geardown kısmına getirsin, bunu yaptığınızda zaten CPU-Z'de 1T olarak görünüyor.
  • TRC değerini değiştirdim, RAM'lerinize göre farklılık gösterir ama ben 66 yaptım.
Şu an RAM'lerimi %100 stabil olarak kullanıyorum, sıfır hata.
3600MHz 16 20 20 20 40, tRC 66, 1385v
Olarak overclock yaparak kullanıyorum. Stabilitede hiçbir problem yok.
Problem tam olarak şundan kaynaklanıyor diyemiyorum, artık daha fazla kurcalamak istemiyorum ama tahminimce UCLK ya da GEARDOWN MODE ile alakalı.
İyi Sosyaller herkese 💙
Anakart, çift kanal bellekler ile 3600MHz çalıştırmıyor olabilir. 3200MHz ile çalıştırmayı denediniz mi?

DRAM Voltage'ı elle 1.35v girmeyi deneyebilirsiniz.
Bellek hızını düşürebilirsiniz.
İki belleği teker teker de deneyebilirsiniz.

Bende de ayni RAM var. Otomatige al RAM'leri.

Anakart, çift kanal bellekler ile 3600MHz çalıştırmıyor olabilir. 3200MHz ile çalıştırmayı denediniz mi?

DRAM Voltage'ı elle 1.35v girmeyi deneyebilirsiniz.
Bellek hızını düşürebilirsiniz.
İki belleği teker teker de deneyebilirsiniz.

3200MHz CL 16-19-19-19-36 olarak sistem açıldı. Halen 3600 alamamamın nedenini anlayamıyorum.

Bende de ayni RAM var. Otomatige al RAM'leri.

Otomatik derken stok ayarında 2666MHz olarak çalışıyor, bu değerde kullanmak istemiyorum sonuçta 3600MHz RAM aldım. Kötü bir RAM mi sizce? Çipleri görüntüleyemiyorum hata veriyor program, sizin çipleriniz ne?

3200MHz CL 16-19-19-19-36 olarak sistem açıldı. Halen 3600 alamamamın nedenini anlayamıyorum.

Otomatik derken stok ayarında 2666MHz olarak çalışıyor, bu değerde kullanmak istemiyorum sonuçta 3600MHz RAM aldım. Kötü bir RAM mi sizce? Çipleri görüntüleyemiyorum hata veriyor program, sizin çipleriniz ne?
İşlemciden ötürü olacağını pek sanmıyorum, 5000 serisi olmasından ötürü. Büyük ihtimalle anakart çift kanal bellek kullanıldığında 3600MHz'e çıkamıyor. Tek bellek takılı olacak şekilde 3600MHz'e almayı deneyebilir misiniz?

Hocam RAM'leri BIOS'tan otomatik olarak ayarla. Benimki öyle. RAM'lar ihtiyac oldugunda 3600'e çıkıyor o zaman.

İşlemciden ötürü olacağını pek sanmıyorum, 5000 serisi olmasından ötürü. Büyük ihtimalle anakart çift kanal bellek kullanıldığında 3600MHz'e çıkamıyor. Tek bellek takılı olacak şekilde 3600MHz'e almayı deneyebilir misiniz?

Tek bellek denedim yine sonuç alamıyorum, sistem boot etmiyor, üstte 3200 CL16 yaptığımı söylemiştim fakat bu şekilde de oyuna girdim 5 dk sonra mavi ekran verdi, yani bu şekilde de sonuçsuz. (XMP açıp manuel olarak CL değeri, MHz ve voltaj vermiştim). Çok saçma çok garip gelmeye başladı, başka anakartta XMP açılırken bu anakartta açılmıyor. Çift kanal desteklemeyebilir derken neyi kast ettiğinizi anlayamadım tam olarak. MSI'a ticket oluşturdum bakalım onlar ne diycek.

Hocam RAM'leri BIOS'tan otomatik olarak ayarla. Benimki öyle. RAM'lar ihtiyac oldugunda 3600'e çıkıyor o zaman.

Hocam o şekilde maalesef ki bir anlamı kalmıyor çünkü RAM işleri bayağı detaylı, bir sürü değer verisi oluyor, manuel sadece MHz ve voltaj ile başarılı olacağını sanmıyorum çünkü bu sefer de CL değerleri vs. yüksek kalacak 20CL falan.

Tek bellek denedim yine sonuç alamıyorum, sistem boot etmiyor, üstte 3200 CL16 yaptığımı söylemiştim fakat bu şekilde de oyuna girdim 5 dk sonra mavi ekran verdi, yani bu şekilde de sonuçsuz. (XMP açıp manuel olarak CL değeri, MHz ve voltaj vermiştim). Çok saçma çok garip gelmeye başladı, başka anakartta XMP açılırken bu anakartta açılmıyor. Çift kanal desteklemeyebilir derken neyi kast ettiğinizi anlayamadım tam olarak. MSI'a ticket oluşturdum bakalım onlar ne diycek.

Hocam o şekilde maalesef ki bir anlamı kalmıyor çünkü RAM işleri bayağı detaylı, bir sürü değer verisi oluyor, manuel sadece MHz ve voltaj ile başarılı olacağını sanmıyorum çünkü bu sefer de CL değerleri vs. yüksek kalacak 20CL falan.

Eğer ürünlerin kendisinde bir problem yoksa aklıma başka bir şey gelmiyor. Dediğim gibi anakartınız belki desteklemiyordur, emin değilim. ("Desteklemiyordur"dan kastım yüksek hızlara çıkacak donanıma sahip olmaması)
Çift kanalda desteklemeyebilirden kastım ise anakartlarda yazan maksimum bellek hızları tek adet bellek kullanıldığında çıkılabilan hızı gösterir. 2 adet veya 4 adet kullanıldığına maksimum çıkılabilen bellek hızı daha düşük olur. Örneğin;

1671359503261.png

Mesela benim anakartta çift bellek ile çıkılabilen hız 4800MHz iken dört bellek ile çıkılabilen hız 4000MHz'e kadar düşüyor. Bellekler eğer Dual Rank dediğimiz donanıma da sahipse maksimum hızlar daha da düşüyorlar.

Eğer ürünlerin kendisinde bir problem yoksa aklıma başka bir şey gelmiyor. Dediğim gibi anakartınız belki desteklemiyordur, emin değilim. ("Desteklemiyordur"dan kastım yüksek hızlara çıkacak donanıma sahip olmaması)
Çift kanalda desteklemeyebilirden kastım ise anakartlarda yazan maksimum bellek hızları tek adet bellek kullanıldığında çıkılabilan hızı gösterir. 2 adet veya 4 adet kullanıldığına maksimum çıkılabilen bellek hızı daha düşük olur. Örneğin;

Eki Görüntüle 1606158

Mesela benim anakartta çift bellek ile çıkılabilen hız 4800MHz iken dört bellek ile çıkılabilen hız 4000MHz'e kadar düşüyor. Bellekler eğer Dual Rank dediğimiz donanıma da sahipse maksimum hızlar daha da düşüyorlar.

Destek ve yardımlarınız için çok teşekkürler fakat çok fazla yöntem denedim, yine denemeye devam edeceğim. Dediğim gibi Gigabyte anakartımda hiçbir sorun yaşamıyorum fakat bunda ne olursa olsun sorun düzelmiyor, XMP açık şekilde 3533MHz çektim sistem açıldı fakat Windows açılmadan mavi ekran verdi garip. MSI ticketime yanıt olarak başka BIOS sürümü deneyin değerleri manuel girin vs. yazmış :) çözüm sağlarsam tekrar buraya yazarım teşekkürler. Ayrıca RAM çipleri Hynix D-die çıktı. Bildiğim kadarıyla çok da kötü değil.

Eki Görüntüle 1606158

Hocam işlemci değiştirip denedim, Ryzen 3 3100 taktım ve sistem bana mısın demeden boot etti 😅😅 Memory try it ile 3600MHz CL16 çektim sistem açıldı. Anlaşılam o ki ya işlemcinin Memory Controlleri çöp ya da işlemci ve anakart arasında uyum problemi var. Birazdan 5500'ü Gigabyte anakarta da takıp deneyeceğim, tekrar güncellerim.

Destek ve yardımlarınız için çok teşekkürler fakat çok fazla yöntem denedim, yine denemeye devam edeceğim. Dediğim gibi Gigabyte anakartımda hiçbir sorun yaşamıyorum fakat bunda ne olursa olsun sorun düzelmiyor, XMP açık şekilde 3533MHz çektim sistem açıldı fakat Windows açılmadan mavi ekran verdi garip. MSI ticketime yanıt olarak başka BIOS sürümü deneyin değerleri manuel girin vs. yazmış :) çözüm sağlarsam tekrar buraya yazarım teşekkürler. Ayrıca RAM çipleri Hynix D-die çıktı. Bildiğim kadarıyla çok da kötü değil.

Hocam işlemci değiştirip denedim, Ryzen 3 3100 taktım ve sistem bana mısın demeden boot etti 😅😅 Memory try it ile 3600MHz CL16 çektim sistem açıldı. Anlaşılam o ki ya işlemcinin Memory Controlleri çöp ya da işlemci ve anakart arasında uyum problemi var. Birazdan 5500'ü Gigabyte anakarta da takıp deneyeceğim, tekrar güncellerim.

Sorun artık net olarak anlaşıldı diyebilirim, 5500 işlemciyi Gigabyte anakarta taktığımda XMP profili sorunsuz çalıştı! Bu da demek oluyor ki anakart ve işlemci arasında halen bir uyumsuzluk mevcut, PBO dram OC vs. ayarları Auto yapmama rağmen düzelmedi. Artık anakart üreticisi bu konuda ne yapacak bakalım. Teşekkürler tekrardan destekleriniz için.

MSI anakart ile 5500 arasında uyumluluk sorunu mevcut *

Güncelleme;
Günlerdir MSI ile mailleşiyoruz, başta anakart - RAM - işlemci arasında uyumsuzluk problemi yaşanabilmekte deyip geçiştireceklerdi fakat ben diretince anakart arayüzünden, RAM'lerin kutusundan, RAM'in üstündeki koddan, CPU Zden ekran görüntüleri istediler, şimdi aynı RAM'lerden arıyorlarmış bulunca çözüm arayacaklar, sorunu denetleyecekler vs. bakalım ne olacak.
Entry giriyorum çünkü bu üçlüyü kullanan ya da sorun yaşayan arkadaşlara rehber olsun.

Koskoca MSI elimdeki RAM'lerden soruyor sağa sola, bulabilirsek bizde deneyelim bir diye falan. Tam aile şirketi maşallah. Muhtemelen bu süreç uzar gider, son BIOS zaten kasım'da yayınlanmış, yeni BIOS'a da çok var. Ya anakartı ya da RAM'leri değiştireceğim. İyi Sosyaller...

Destek ve yardımlarınız için çok teşekkürler fakat çok fazla yöntem denedim, yine denemeye devam edeceğim. Dediğim gibi gigabyte anakartımda hiçbir sorun yaşamıyorum fakat bunda ne olursa olsun sorun düzelmiyor, xmp açık şekilde 3533mhz çektim sistem açıldı fakat windows açılmadan mavi ekran verdi garip. Msi ticketime yanıt olarak başka bios sürümü deneyin değerleri manuel girin vs. yazmış :) çözüm sağlarsam tekrar buraya yazarım teşekkürler. Ayrıca ram çipleri hynix d-die çıktı. Bildiğim kadarıyla çokta kötü değil.

Hocam işlemci değiştirip denedim, ryzen 3 3100 taktım ve sistem bana mısın demeden boot etti 😅😅 Memory try it ile 3600mhz cl16 çektim sistem açıldı. Anlaşılam o ki ya işlemcinin memory controlleri çöp yada işlemci ve anakart arasında uyum problemi var. Birazdan 5500 ü gigabyte anakarta da takıp deniycem, tekrar güncellerim.

Sorun artık net olarak anlaşıldı diyebilirim, 5500 işlemciyi gigabyte anakarta taktığımda xmp profili sorunsuz çalıştı ! Bu da demek oluyor ki anakart ve işlemci arasında halen bir uyumsuzluk mevcut, pbo dram oc vs. ayarları auto yapmama rağmen düzelmedi. Artık anakart üreticisi bu konuda ne yapacak bakalım. Teşekkürler tekrardan destekleriniz için.

Msi anakart ile 5500 arasında uyumluluk sorunu mevcut *

Güncelleme;
Günlerdir MSI ile mailleşiyoruz, başta anakart - ram - işlemci arasında uyumsuzluk problemi yaşanabilmekte deyip geçiştireceklerdi fakat ben diretince anakart arayüzünden, ramlerin kutusundan, ramin üstündeki koddan, cpu z den ekran görüntüleri istediler, şimdi aynı ramlerden arıyorlarmış bulunca çözüm arayacaklar, sorunu denetleyecekler vs. bakalım ne olacak.
Entry giriyorum çünkü bu üçlüyü kullanan yada sorun yaşayan arkadaşlara rehber olsun.

Koskoca MSI elimdeki ramlerden soruyor sağa sola, bulabilirsek bizde deneyelim bir diye felan. Tam aile şirketi maşallah. Muhtemelen bu süreç uzar gider, son bios zaten kasımda yayınlanmış, yeni biosa da çok var. Ya anakartı yada ramleri değiştireceğim. İyi forumlar...
Geçmiş olsun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı