Adata XPG Spectrix D80 RAM frekansı kaç olmalı?

Elinizde belleğin frekansı nedir? Hangi frekansta çalışıyor? Hangi frekansa yükselteceksiniz? Bunların hiçbirini söylememişsiniz. Yükseltmekten kastınız eğer XMP profilini açmaksa ve elinizdeki bellek XMP destekliyorsa açın elbette. 3000 ise 3000 MHz'de çalışsın, 3200 ise 3200, 3600 ise 3600 Mhz'de çalışsın.

Anakart 4133Mhz, RAM overclock ile 5000Mhz'e kadar çıkıyor. Standart olarak 3000Mhz'de bırakıp bırakmamayı soruyorum.

Belleklere hız aşırmaktan bahsediyorsunuz. O konuda yardımcı olamayacağım. Bilen bir arkadaş yardım ederse daha iyi olur.

@Tolga Samet hocamız bizi müsait bir zamanınızda aydınlatır mısınız? :D

@Taha Özdemiir o canavarı yeni çıktığında alarak hata yaptım. Bir de kur ve RAM fiyatlarının uçtuğu bir dönem olduğundan 600'e gelmişti. Sonra 300'lere düştüğünü görünce 2x8 yapabilirdim diye moralim bozulmuştu. :D

@Tolga Samet hocamız bizi müsait bir zamanınızda aydınlatır mısınız? :D

@Taha Özdemiir o canavarı yeni çıktığında alarak hata yaptım. Bir de kur ve RAM fiyatlarının uçtuğu bir dönem olduğundan 600'e gelmişti. Sonra 300'lere düştüğünü görünce 2x8 yapabilirdim diye moralim bozulmuştu. :D
Hocam şu an memnun musun? Herhangi bir hız aşırtma yapabildin mi?

@oscorp Öncelikle tam model numarası nedir RAM'in? Thaiphoon Burner ile modüllerin çiplerine bakın. Eğer çip modeli aşağıdaki programda tanımlıysa kullanabilirsin, hazır ayarlar sunuyor:
Safe ayarları kullanmanı tavsiye ederim. Fast ayarlarda birkaç etkene bağlı olarak stabilite sağlayamayabilirsin. Eğer mevcut çip, programda yer alanlardan biri değilse manuel overclock yapman gerek. Öncelikle amaçladığın frekansı gir, voltajı 1.35-1.45V gibi bir değere çek ve timingleri yükselt. Ardından Memtest86 ile test et. Sonrasında CL'den başlayarak yavaş yavaş düşür gecikmeleri. Deneme esnasında sistem boot etmeyebilir, birkaç kez BIOS'a reset atman gerekebilir. Olay bundan ibaret aslında, voltaj-frekans-gecikme üçlüsünü optimum seviyeye getirmek. Gerekenler sabır ve zaman. Sonucu her türlü mutlu edecektir, özellikle Ryzen 3000 serisi bir işlemci kullanıyorsan :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı