Rehber Addlink S20 SSD alınır mı?

hakan yaeger

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Merhaba, bu konuda yavaş yavaş önerilmeye başlanan Addlink S20 SSD hakkında bir konu hazırlamak istedim. Bu konuda teknik özelliklerini ve SSD hakkındaki genel değerlendirmemi göreceksiniz, hemen başlayalım.

Ürün görseli​

Ğ.png

Kontrolcü​

Phison S10 adlı kontrolcüye sahip. 4 çekirdekli ve DRAM desteği bulunan bir kontrolcü.
Phison s10.png

Bellek​

Toshiba 64 katmanlı 3D NAND TLC yongalara sahip. İç yapısına dair bir fotoğraf bulamadığım için toplam kaç NAND yongası bulunduğunu bilmiyorum, 2 veya 4 olduğunu düşünüyorum.

DRAM​

Bulunuyor. Evet, bu SSD'deki DRAM hakkında bildiğimiz tek şey var olması. Phison S10 DDR3 DRAM desteği veriyor.

Okuma yazma hızları​

1615015610654.png

Maalesef 120 ve 256 GB modellerinde yazma hızları düşük. Bir de hız testlerine bakalım.
1615015676385.png

1615015845501.png

1615015908030.png

Genel olarak vadedilen değerleri verdiğini söyleyebiliriz.

IOPS​

IOPS değerlerine baktığımızda, 81-48K veya 75-85K gibi değerler belirtiliyor çeşitli sitelerde. Addlink ise sitesinde bununla ilgili bir bilgiye yer vermemiş.

TBW​

• 120 GB: 80 TB
• 256 GB: 130 TB
• 512 GB: 300 TB
• 1 TB : 500 TB
Veya 3 yıl sınırlı garanti
TBW değerlerine baktığımızda tutarlı olabilecek değerler olduğunu söyleyebiliriz.

Yazılım​

Addlink M.2 SSD'leri için bir Toolbox hazırlamış ancak maalesef SATA SSD'leri için bir yazılım desteği sunmuyor.

Değerlendirme​

Genel olarak değerlendirecek olursak fiyatına göre güzel bir SSD. Yazılım bulunmamasını pek de önemsemedim şahsen, bulunduğu bütçe aralığındaki SSD'lerin yazılımları da çok iyi değil, olmasa da olur dedirtecek cinsten. Fiyatına bakıldığında birkaç indirim hariç gerçek DRAM bulunduran tek SSD diyebiliriz. Bence bütçe 870 EVO için zorlanamıyorsa Patriot Burst, Apacer AS340 gibi SSD'ler yerine tercih edilebilir. Konu başlığındaki sorumuzun cevabı ise;
Evet, alınır.

Güzel bir SSD'ymis ama size bir sorum var PNY SSD'ler Türkiye'ye gelmeye başladı onlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
PNY'nin SSD'leri de güzel, alınabilir. Şu anlık CS3030 ve CS900 var sadece. CS3030 güzel ama CS900 uygun fiyatlı olmadığı sürece almazdım şahsen.

Güzel bir rehber olmuş hocam ne zamandır istiyordum. :D Bu arada SSD piyasasının böyle çeşitlenmesi güzel. Artık yavaş yavaş 300 TL'nin altında da DRAM'li SSD'ler görmeye başladık. Seagate Barracuda 120 her ne kadar normalde 328 TL olsa da her ay 300 TL'nin altına bir düşüyor. O olmadığı zaman Addlink S20 güzel bir tercih olur. Umarım gelecekte Patriot veya Apacer almak durumunda kalmayız. Açıkçası DRAM'siz bir SSD almam aldırtmam. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı