Adım Adım Work and Travel Süreci

Bu sürece ayırdığınız toplam bütçe ne kadar?
Her şey dahil toplamda 4000$ civarına gelecek. Cep harçlığını çıkarırsak programa verilen toplam ücret ise net 3100$.

Maalesef bu sene fiyatlar bu şekilde olmuş ve talep çok olduğu için de fiyatı kolay kolay düşürmüyorlar. En azından Nisan'a kadar taksit imkanı sunuluyor.

Her şey dahil toplamda 4000$ civarına gelecek. Cep harçlığını çıkarırsak programa verilen toplam ücret ise net 3100$.

Maalesef bu sene fiyatlar bu şekilde olmuş ve talep çok olduğu için de fiyatı kolay kolay düşürmüyorlar. En azından Nisan'a kadar taksit imkanı sunuluyor.
Gittiğinizde para biriktirmeyi düşünüyor musunuz?

Tahminen ne kadar deneyim kazanbilirsiniz ?
Oradaki çalışma süreniz boyunca ne kadar para kazanabilirsiniz ?
Çalışma şartlarınız ne durumda olacak ?
(Yaşanilmadan öğrenmek mümkün değil tahminlerinizi/hedeflerinizi öğrenmek istedim)

@Berke Çimen araştırdığım kadarıyla cevap vereyim. Bayağı araştırdım şimdiye kadar.

Tahminen ne kadar deneyim kazanabilirsiniz?
Tek başına farklı bir dilin konuşulduğu, farklı kültürlere sahip bir ülkeye gidiyorsun. Üstelik orada kendi paranı kendin kazanıyor, harcıyor ve geziyorsun. Deneyim tahmin edilemez. Şimdiye kadar kimden duyduysam sadece deneyim kazandırması açısından bile kesinlikle gidilmesi gerektiğini söyledi.

Oradaki çalışma süreniz boyunca ne kadar para kazanabilirsiniz?
Biraz şansa, eyalete, şehre ve performansına bağlı. Genelde saatlik ücretler garsonluk dışında 9-12 dolar arası. İstisna olarak büyük şehirleri örnek verebiliriz, New York'da 15 dolar civarı.

İkinci işte de çalışan çok kişi oluyor. Biz tek iş ile hesaplarsak, 3 ayda ortalama (masraflar hariç) 5000 dolar kazanılabiliyor. Bu kendini çok yormadığın, amacının para biriktirmek olmadığı zaman bu şekilde.

Para biriktirmek istersen de ikinci işte çalışır, overtime alırsan 3 ayda ortalama (yine masraflar hariç) 10 bin dolar üstü kazanırsın.

Garson olunca işler değişiyor. Bahşiş çok etkiliyor. Garson olursan ve ikinci işte de çalışırsan Türkiye'ye 10 bin dolar bile getirebilirsin.

Şimdiye kadar biriktirilen rekor para 20 bin dolar falan.

Çalışma şartlarınız ne durumda olacak?
Çalışma şartları benim için belli değil çünkü henüz iş mülakatına girmedim. 14 Aralık gireceğim. Konuya ekleyeceğim.

Evinden 10 bin km uzaklikta garsonluk yapmak icin 4-5 bin dolar para harcamayi hic mantikli bulmuyorum.
Evimden uzak olması benim için bir problem değil. Ben zaten tek başıma yaşıyorum. Ailesine ve evine düşkün biri gitmemeli zira orada 1 ay dayanamayıp dönenler oluyor.

Programa harcanan toplam ücreti (3100 dolar, 5K değil) Türkiye'ye geri getirebileceğiniz ihtimalini unutmazsak bana göre gayet de mantıklı. İşe sadece para açısından bakmasak bile bence gidilmeli.

Evimden uzak olması benim için bir problem değil. Ben zaten tek başıma yaşıyorum. Ailesine ve evine düşkün biri gitmemeli zira orada 1 ay dayanamayıp dönenler oluyor.

Programa harcanan toplam ücreti (3100 dolar, 5K değil) Türkiye'ye geri getirebileceğiniz ihtimalini unutmazsak bana göre gayet de mantıklı. İşe sadece para açısından bakmasak bile bence gidilmeli.

Ben evden uzakligi kotu bir sey olarak degil de, "ne icin gitmeye deger" olarak degerlendiriyorum.

Erasmus gibi bir program varken Work & Travel hic mantikli gelmiyor bana. Yanlis anlama ama hep low-level isler yapiyorsun ve bunu yapmak icin de para veriyorsun.

Sozum Work & travel dusunen universite ogrencilerine tabi, yoksa burada orta siklet bir isi yapmaktansa orada garson olmak yegdir.

Geri
Yukarı