Administrator şifresini nasıl öğrenilir?

bagcefe

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar laptopum HP ProBook 450 G9 modelidir. İçerisinde 2 adet hesap bulunuyor biri administrator diğeri ise benim kendi yerel hesabımdır. Kendi yerel hesabımdan administrator izni olmadan hiçbir işlem yapamamaktayım çünkü uygulama kurarken bile şifre istemekte ancak şifreyi bilmiyorum. Güvenli mod üzerinden kendime yöneticilik vermeyi denedim ancak o konumda da şifre istedi. Administrator hesabını BIOS üzerinden veya yönetici izni istemeden kaldırabileceğim farklı bir yol var mıdır?

Eğer var ise yardımlarınızı rica edeceğim çünkü benim için bilgisayarımı kullanabilmek adına çok önemli. Neden format atmıyorsun diyecek arkadaşlarım içinse de bilgisayarın içerisinde erişmem gereken özel ve çok önemli dosyalarım var bunun için dosyaları ve yüklü uygulamaları kaybetmeden sadece ayar kısmını sıfırlayıp yöneticiliği almak istiyorum. Kısacası 0 kayıpla sadece yöneticilik alımı sağlamak istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar laptopum HP ProBook 450 G9 modelidir. İçerisinde 2 adet hesap bulunuyor biri administrator diğeri ise benim kendi yerel hesabımdır. Kendi yerel hesabımdan administrator izni olmadan hiçbir işlem yapamamaktayım çünkü uygulama kurarken bile şifre istemekte ancak şifreyi bilmiyorum. Güvenli mod üzerinden kendime yöneticilik vermeyi denedim ancak o konumda da şifre istedi. Administrator hesabını BIOS üzerinden veya yönetici izni istemeden kaldırabileceğim farklı bir yol var mıdır?

Eğer var ise yardımlarınızı rica edeceğim çünkü benim için bilgisayarımı kullanabilmek adına çok önemli. Neden format atmıyorsun diyecek arkadaşlarım içinse de bilgisayarın içerisinde erişmem gereken özel ve çok önemli dosyalarım var bunun için dosyaları ve yüklü uygulamaları kaybetmeden sadece ayar kısmını sıfırlayıp yöneticiliği almak istiyorum. Kısacası 0 kayıpla sadece yöneticilik alımı sağlamak istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Hocam sabit disk bölümleri oluşturdan size gerekli olan dosyalar için bir bölüm oluşturup atıyorum disk K: adında, dosyalarınız onun içindeyken windows kurulumu esnasında disk seçme bölümünde C:'yi seçerseniz ayırdığınız bölümdekiler silinmez.

Öyle çözdüm.

Öncelikle Windows 10 format USB'si oluşturdum. Sonra bu bilgisayarı onar seçeneğinden CMD'yi açtım. Sonra System32'den untilman.exe yi silip cmd.exe yi kopyaladım sonra adını untilman.exe yaptım. Sonra sistemi başlattım. Kilit ekranında erişilebilirlik simgesine bastığımda CMD açılıyordu. Oradan net user administrator * komutuyla administrator hesabı şifresini değiştirdim. Sonra net user administraror /active: Yes komutuyla administrator hesabını görünür hale getirdim.
utilman.exe olacaktı yanlış yazmışım.

Forumda şöyle bir konu buldum.

Hocam sabit disk bölümleri oluşturdan size gerekli olan dosyalar için bir bölüm oluşturup atıyorum disk k: Adında, dosyalarınız onun içindeyken Windows kurulumu esnasında disk seçme bölümünde C:'yi seçerseniz ayırdığınız bölümdekiler silinmez.

Anlıyorum ancak ayırma işlemini de gerçekleştiremiyorum ve eğer 2. bir Windows kurarsam 2 işletim sistemli olacak bunun da olmasını istemiyorum yapmak istediğim işlem aslında direkt olarak admin şifresini sıfırlamak ve admin yerel hesabına giriş yapıp tüm yetkileri kendi yerel hesabıma aktarmak.

Forumda şöyle bir konu buldum.

Evet bunu gördüm ancak açıkca söylemek gerekirse nasıl yapıldığını tam olarak anlayamadım bilgisayarı onar seçeneğinden CMD açıp daha sonra System32 dosyasına girip sildiği utilman yerine CMD kopyalamak falan bu sürecin videolu hali olsa yapımı benim için daha kolay olacak aslında.

CMD açıp "net user *kullanıcıadınız* şifre" şeklinde şifreyi sıfırlayabilirsiniz.

Hocam CMD kısmına yönetici olarak erişimim olsa zaten yapacağım :D

Yeni konular

Geri
Yukarı