ADSL altyapı hakkında saha dolabı

kestane

Centipat
Daha fazla  
Merhaba.
Bulunduğum bölgede 20 yıldır altyapı adına hiçbir adım atılmadı. Araştırdığımda 2 sokak uzaklığımda 2 evin VDSL kullandğını gördüm. 30 sokaklık bölgede sadece o evlerde VDSL bulunuyor. Ayrıca yakın zamanda fark ettim evimin yakınında bir kabin var. Bilen arkadaşlar bakabilir mi acaba bu bir saha dolabı mı? Eğer saha dolabıysa o evlere bu dolap üzerinden internet gidiyor olabilir.

Dosya Ekleri

• saha dolabi.png
    saha dolabi.png
    531,2 KB · Görüntüleme: 140
Son düzenleyen: Moderatör:
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Maalesef ben de bir TurkNet kullanıcısıyım ve burada YAPA yok. Vdsl hizmeti verilen binanın nereye bağlı olduğunu merak ediyorum çünkü paylaştığım haritadaki mavi alan dışında her yer adsl kullanıyor. Ayrıca haritada işaretli vdsl kullanan kabloların sokağımın önünden geçtiğine eminim. Sizce bölgemize vdsl getirmek için nasıl bir yol izlemeliyim?

Dosya Ekleri

• adresyol.png
    adresyol.png
    442,7 KB · Görüntüleme: 105
  • altyapisorgu.png
    altyapisorgu.png
    61,7 KB · Görüntüleme: 108
Alt yapı çalışmaları belirsiz. Bi bakmışsınız alt yapı çalışmaları başlar. Bunun dışında malesef beklemekten başka birşey elde kalmıyor. Bunun yanında sizde birşeyler yapalirsiniz. Örneğin bölgenizdeki Türktelekom müdürlüğündeki planlama ve erişim birimine giderek Vdsl alt yapı hakkında bilgi alabilirsiniz. Aynı şekilde e-Devlet üzerinden BTK'ya kayıt açarak da konu hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Hiçbirşey yapmamaktansa en azından araştırıp bilgi toplamanızın sizin yararınıza olacağını düşünüyorum.

Maalesef hız sorgulaması benim değil, haritada küçük maviyle işaretli olan 2 evden birinin. Mavi alan dışındaki her yer 1.5 km uzaklıktaki santralden gelen adsl hattını kullanıyor. Çevreye de biraz bakındım ama evlerin vdsl bağlantısını alabilecekleri santral veya saha dolabı bulamadım. Bağlantının nereden geldiği hakkında hiçbir fikrim yok. Ayrıca diğer büyük mavi işaretli bölgeye nasıl vdsl geldiğini tesadüfen gördüm ve resim olarak ekledim. O kablonun sokağımın önünden yani saha dolabının yanından geçtiğine de eminim. Sizce bizim için de böyle bir çözüm olabilir mi?
Merhabalar.
Konuyla ilgili daha fazla araştırma yaptım. Sokağımızın da önünden geçen telekom kabloları saçma sapan noktalardan yüzeye çıkarılıp doğrudan telefon direğindeki kablolara bağlanmış. Maalesef bu durumda tamamen santral yetkililerinin ve saha ekibinin insafına kalmış görünüyoruz. 10 mbit hızda devam edeceğiz gibi duruyor.

Dosya Ekleri

• kablo.png
    kablo.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 105
Son düzenleme:

Geri
Yukarı