ADSL Altyapıyı VDSL Yapmak

Teknik124

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
ADSL altyapısını VDSL yapmak için ne yapmam gerekiyor? Nerelere başvurabilirim? Ne kadar uzun sürer?

DSLAM cihazının değiştirilmesi gerekir. Ankastreyle olacak iş değil, saha dolabına kadar fiber gelmeli ve oradan size bakır gelmeli. VDSL mantığı bu şekilde işliyor. Yani Fiber to the Cabin yani aslında VDSL bir tür fiber bağlantı türü. Altyapı değişikliği planlaması olmadan değişmez.

DSLAM cihazının değiştirilmesi gerekir. Ankastreyle olacak iş değil, saha dolabına kadar fiber gelmeli ve oradan size bakır gelmeli. VDSL mantığı bu şekilde işliyor. Yani Fiber to the Cabin yani aslında VDSL bir tür fiber bağlantı türü. Altyapı değişikliği planlaması olmadan değişmez.
Sokağın hemen ucunda internet kabini var ve karşı sokakta fiber olmasına rağmen bizde yok :(

Sokağın hemen ucunda internet kabini var ve karşı sokakta fiber olmasına rağmen bizde yok :(
Kardeşim öyle hemen karşı taraftan çekilecek bir şey olsa güzel olurdu fakat bizimde köyün yanından doğal gaz hattı geçiyor ama doğal gaz yok köyde.

Yaklaşık bir ay önce ADSL'den VDSL'e geçiş sağladım. Şu an çok memnunum hızdan fakat geçişten üç ay önce başvurmuştum ve bir türlü servis ekibi değişim için gelmedi. Vodofone müşteri hizmetleriyle nerdeyse her hafta konuşmuştuk ve tek yaptıkları kayıt oluşturup kapatmaktı. En son Vodofone Genel Müdürlüğü'ne detaylı bir mail attım ve bir hafta sonrasında Türk Telekom servis ekibi gelip yeni kabloyu çektiler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık bir ay önce ADSL'den VDSL'e geçiş sağladım. Şu an çok memnunum hızdan fakat geçişten üç ay önce başvurmuştum ve bir türlü servis ekibi değişim için gelmedi. Vodofone müşteri hizmetleriyle nerdeyse her hafta konuşmuştuk ve tek yaptıkları kayıt oluşturup kapatmaktı. En son Vodofone Genel Müdürlüğü'ne detaylı bir mail attım ve bir hafta sonrasında Türk Telekom servis ekibi gelip yeni kabloyu çektiler.
Hocam daha detaylı bilgi verirseniz çok iyi olur. Bende ADSL kullanıyorum internet arayışına giriştim hiçbir markanın fiber altyapısı yok. Bi süre uğraşsak türk telekomdan falan VDSL altyapısı çektirmek mümkün mü ? Yoksa sizde altyapı vardı sadece birkaç şeyi mi değiştirdiler ?

Benimde bulunduğum bölgede fiber altyapısı yoktu. İsterseniz türk net üzerinden bulunduğunuz bölgeye hız sorgulaması yapın. Eğer hızınız 35mpbs veya üzeri çıkarsa, yüksek ihtimalle bulunduğunuz bölgede VDSL hizmeti veriliyordur. Tabiki bunu daha net öğrenmeniz için internet sağlayıcınızla iletişime geçmeniz gerekiyor.

Vodofone müşteri hizmetlerinin bana dedikleri, bölgenizde VDSL alt yapısı mevcut isterseniz ADSL'den geçiş yapabilirsiniz. Eğer sizin oturduğunuz bölgede de bir sorun yoksa Türk telekom ekibi gelip VDSL için yeni kablo çeker ve sonrasında ise sizin internet sağlayıcınız, bağlantı ve modem kurulumunu yapmak için gelir. Tek sorun sürecin uzun olması diyebilirim.

Dslam cihazının değiştirilmesi gerekir. Ankastreyle olacak iş değil, saha dolabına kadar fiber gelmeli ve oradan size bakır gelmeli. VDSL mantığı bu şekilde işliyor. Yani fiber to the cabin yani aslında VDSL bir tür fiber bağlantı türü. Altyapı değişikliği planlaması olmadan değişmez.

Hocam, geçen hafta oturduğum mahallede altyapısal çalışmalar yapıldı ve dediğiniz gibi saha dolabına fiber geldi, oradan eve bakır geliyor. Hız sorguladığımda Millenicom 82 Mbps, TürkNet 75 Mbps diyor ki bu da VDSL bağlantımın olduğunu gösteriyor sanırsam. Ben VDSL geçmek istediğim takdirde direk olarak geçiş sağlayabilecek miyim? Yoksa ekstra çalışma vs. yapılması gerekiyor mu? Bir bilginiz var mı?

Geri
Yukarı