ADSL hat değerleri

Sercan Baydar

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Software Engineer
Türk Telekom ADSL kullanıcısıyım. Speedtest ile 16 Mbps üzerinden 10.5 Mbps hız aldığımı görüyorum. Hat değerlerim ekteki gibi. Benim yorumuma göre SNR değeri düşük olduğu için daha fazlasını alabilme durumum sanki çok yok gibi. Taahhüt yenilemem gerekiyor yakın bir zaman bu yüzden boşuna 16 Mbps pakete geçmektense 12 Mbps olan paket değerlendirmek daha mantıklı olur gibi geliyor. Bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim acaba? 12 Mbps pakete geçince sonuçta yine 10.50 Mbps alırım değil mi? Müşteri hizmetlerine 2 defa sordum ama pek güvenemiyorum onlara.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    5,7 KB · Görüntüleme: 79
Türk Telekom ADSL kullanıcısıyım. Speedtest ile 16 Mbps üzerinden 10.5 Mbps hız aldığımı görüyorum. Hat değerlerim ekteki gibi. Benim yorumuma göre SNR değeri düşük olduğu için daha fazlasını alabilme durumum sanki çok yok gibi. Taahhüt yenilemem gerekiyor yakın bir zaman bu yüzden boşuna 16 Mbps pakete geçmektense 12 Mbps olan paket değerlendirmek daha mantıklı olur gibi geliyor. Bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim acaba? 12 Mbps pakete geçince sonuçta yine 10.50 Mbps alırım değil mi? Müşteri hizmetlerine 2 defa sordum ama pek güvenemiyorum onlara.
Hattınız 17 Mbps destekliyor ama snR oranı çok düşük. İç tesisatı yenilerseniz büyük ihtimal 16 Mbps kullanabilirsiniz.

Hocam tesisatda v.s bir sıkıntı var SNR değeri olması gerekenden çok düşük hatta biraz daha düşse internet kullanamayabilirsiniz. Öncelikle alt yapınız VDSL'e destekliyor mu ona bakalım destekliyor ise tesisatda yapılan iyileştirmelerle daha yüksek hız alabilirsiniz diye düşünüyorum ama öncelikle şu 2 linke adresinizi noktası noktasına girip çıkan sonucu bizimle paylaşır mısın?

Hattınız 17 Mbps destekliyor ama SNR oranı çok düşük. İç tesisatı yenilerseniz büyük ihtimal 16 Mbps kullanabilirsiniz.

İç tesisat şöyle, telefon kutusundan direk kablo çekmiştim modeme daha öncesinden.

Hocam tesisatda vs bir sıkıntı var SNR değeri olması gerekenden çok düşük hatta biraz daha düşse internet kullanamayabilirsiniz. Öncelikle alt yapınız VDSL'e destekliyor mu ona bakalım destekliyor ise tesisatda yapılan iyileştirmelerle daha yüksek hız alabilirsiniz diye düşünüyorum ama öncelikle şu 2 linke adresinizi noktası noktasına girip çıkan sonucu bizimle paylaşır mısın?

Maalesef VDSL falan hikaye, hiçbir şey yok daha öncesinden bir ara bakmıştım. Sorgulamayı da yapamıyorum hata veriyor, bugün sorun var sanırım. Sizden önce bende merak ettim o bilgiye bakacaktım ulaşamadım. Birkaç kere denedim sorgulama sırasında hata oluşuyor. Şu an bağlantı konusunda bir sorun yaşamıyorum.
Acaba benim bakmam değer kısmı bu kısım olabilir mi? Benim ilk yolladığım fotoğraftan farklı veriler var. İlk fotoğraftaki bilgileri bağlantı testi>ADSL tanılama kısmından elde etmiştim. Hangisini dikkate alacağımı anlamadım açıkçası bunda SNR değeri var çünkü.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    17,4 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
İç tesisat şöyle, telefon kutusundan direk kablo çekmiştim modeme daha öncesinden.

Maalesef VDSL falan hikaye, hiçbir şey yok daha öncesinden bir ara bakmıştım. Sorgulamayı da yapamıyorum hata veriyor, bugün sorun var sanırım. Sizden önce bende merak ettim o bilgiye bakacaktım ulaşamadım. Birkaç kere denedim sorgulama sırasında hata oluşuyor. Şu an bağlantı konusunda bir sorun yaşamıyorum.
Acaba benim bakmam değer kısmı bu kısım olabilir mi? Benim ilk yolladığım fotoğraftan farklı veriler var. İlk fotoğraftaki bilgileri bağlantı testi>ADSL tanılama kısmından elde etmiştim. Hangisini dikkate alacağımı anlamadım açıkçası bunda SNR değeri var çünkü.

Hocam şu anki SNR değerleri idare eder kesilme yaşanmaz internetinizi 12 Mbps'e sabitlemişler hocam tesisatdan dolayı v.s arkada kullanımdan dolayı 10.5 Mbps alıyorsunuz testlerden çok normal. Siz konuşun hocam müşteri hizmetleriyle benim de eskiden 16 Mbps paket kullanıyordum benim de 12'ye sabitlemişlerdi o zamanlar bilgim yoktu 6-7 ay öyle kullandım SNR değerlerim falan iyiydi konuştum 1 dk içinde 16 Mbps'e çektiler sizde konuşun ben 16 Mbps paket kullanıyorum modem hat değerlerime baktıgımda 12 Mbps'e sabitlemissiz bunu düzeltir misiniz falan de hallederler

İlk yolladığım fotoğrafla ikinci yolladığım fotoğraftan hangisindeki SNR değerini dikkate almalıyız? 12287/2014 = 11.99 Mbps çıkıyor. Hani altyapı kalitesine göre hat alabildiği kadar alıyor desek 11, 99 Mbps direk sınırlamışlar gibi geldi bana da. 2 kere aradım durumu anlattım restart attılar düzelmedi, biri de sınır bulunmamakta dedi. Bu çakallar muhtemelen bizden habersiz sabitlediler yoğunluğu biraz daha dağıtmak için. 16 Mbps alsam bile Max 12 civarlarında alıyordum sanırım. Hattı düzeltememe durumlarında, aradaki 1, 5- 2 Mbps farkı çok hissetmem gibi duruyor sanırım. Ki uzun zamandır fark etmemişim, taahhüt yenileyeceğim diye bir bakmıştım :D.

İlk yolladığım fotoğrafla ikinci yolladığım fotoğraftan hangisindeki SNR değerini dikkate almalıyız? 12287/2014 = 11.99 Mbps çıkıyor. Hani altyapı kalitesine göre hat alabildiği kadar alıyor desek 11, 99 Mbps direk sınırlamışlar gibi geldi bana da. 2 kere aradım durumu anlattım restart attılar düzelmedi, biri de sınır bulunmamakta dedi. Bu çakallar muhtemelen bizden habersiz sabitlediler yoğunluğu biraz daha dağıtmak için. 16 Mbps alsam bile Max 12 civarlarında alıyordum sanırım. Hattı düzeltememe durumlarında, aradaki 1, 5- 2 Mbps farkı çok hissetmem gibi duruyor sanırım. Ki uzun zamandır fark etmemişim, taahhüt yenileyeceğim diye bir bakmıştım :D.

Hocam siz şu an 16 Mbps alabiliyorsunuz öyle düşünmeyin 12 Mbps'de saniyede 1.5 MB indirirsen 16 Mbps saniyede 2 MB indiriyorsunuz 12 Mbps ile saatte 5.4 GB 16 Mbps saatte 7.2 GB indirebiliyorsunuz aradaki fark bu diretin siz üstelemezseniz onlar yapmaz biraz bilimsel konuşun telefonda kadına SNR değerim yüksek diyorum kadın sizi anlıyamıyorum beyefendi diyor :D 2 dk içinde interneti 16 Mbps yaptılar size bir kişi olmaz diyorsa kapatın 1 saat sonra bida arayın farklı farklı müşteri temsilcisi baglanır elbet biri işinizi halleder.

Hocam siz şu an 16 Mbps alabiliyorsunuz öyle düşünmeyin 12 Mbps'de saniyede 1.5 MB indirirsen 16 Mbps saniyede 2 MB indiriyorsunuz 12 Mbps ile saatte 5.4 GB 16 Mbps saatte 7.2 GB indirebiliyorsunuz aradaki fark bu diretin siz üstelemezseniz onlar yapmaz biraz bilimsel konuşun telefonda kadına SNR değerim yüksek diyorum kadın sizi anlıyamıyorum beyefendi diyor :D 2 dk içinde interneti 16 Mbps yaptılar size bir kişi olmaz diyorsa kapatın 1 saat sonra bida arayın farklı farklı müşteri temsilcisi baglanır elbet biri işinizi halleder.

Birkaç kere daha arama yapayım bugün o zaman sonucu buraya yazarım. Taahhütüm bitiyor yenileme yapmayacağım bu durumda falan deyim en iyisi. :)

Hocam 2 tane site atmıştım oraya adresinizi bir daha girmeyi dener misiniz?
Site hata vermiş demiştiniz belki düzelmiştir.

2 Sitede de maksimum 16 Mbps çıktı. Ama şöyle durum var bizim bloktaki tüm daireleri denedim hepsinde maksimum 12 Mbps çıktı, bir bende 16 Mbps gösteriyor çok enteresan. Denemelik öylesine yakınımızdaki başka bir partmanı denedim birinde 13 Mbps çıktı, hele bir tanesi 3 Mbps yazıyordu. Ben yine iyiymişim :) VDSL'den eser bile yok sokakta resmen çok acı bir durum. Kötü mahallede de oturmuyoruz aslında bizim sokak böyle nedense.
Merhaba, aradım işlem yaptı sonra kayıt oluşturdu 12 Mbps alıyorken şimdi 8 Mbps'ye düştü daha kötü oldu. Keşke ellemeseydim dertsiz başımıza dert aldık gibi sanki :(
Güncelleme: tekrar aradım, modeme sinyal yollayıp restart olduktan sonra bu sefer 8' e sabitlendi dedim tekrar aynı işlemi yapamıyorlar hattınıza baktığımda internetiniz sürekli kopmuş diyor. Ben kendim test ediyorum bir şeyleri dediğim halde anlamıyorlar. İlk aradığım kişi gitti 8' e sabitledi olacak iş değil. Ben hız problemi yaşıyorum dedim kendisi kopma sorunu olarak işlem yaptı iyi mi şimdi arıza kaydı oluşturulduğu için tekrar aynı işlemi de yapıyor kaldım böyle. Yani diyeceğim şu ki adsl kullanıyorsanız hiç ellemeyin elinizdeki ile yetinmesini bilin arkadaşlar. Çalışıyorsa ellemeyin. Ha 10.5 ha 12 mbps çok pişman oldum. Şimdi uğraşıp dururum artık.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı