ADSL'den VDSL Hatta Geçiş Yapmak

crazy_vefa

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kastamonu
Merhabalar. Oturduğum bina aşağı yukarı 20-25 yıllık. Şu an ADSL internet kullanıyorum. NetSpeed ile görüştüğümde VDSL portların dolu olduğunu ama operasyon birimine kayıt açtırırsam herhangi bir boşlukta beni VDSL porta geçirebileceklerini öğrendim. Yarın gündüz arayacağım. Apartman tesisatının değişmesine gerek olmayabileceğinden bahsetti. Hali hazırda ADSL ile hattınızın çıkabileceği hız 22 Mbit gözüküyor dedi. VDSL porta geçişten sonra daha da artacağını düşünüyorum dedi, sinyaller farklı olduğu için ve telefon kutusundan modeminize gelen kablonun uzunluğu 180 küsür metre olduğu için VDSL için en az 24 veya 35 Mbit internet alabileceğinizi düşünüyorum dedi. Şu an 16 Mbit tarifedeyim, SNR değerim 12'den 20'ye çıkabilsin diye 12 Mbit'e sabitledik hattımın hızını.

VDSL istememin sebebi 4 Mbit upload sınırına çıkabilecek olmam açıkçası. Ayrıca hat 24 Mbit bile verse 16 Mbit'e sabitler yüksek SNR değeriyle pingsiz oyun deneyimi yaşarım diye düşünüyorum.

16 Mbit için 56 lira + 10 lira statik IP ücreti veriyorum. 75 Mbit / 4 Mbit olan VDSL tarife 76 lira.

10-20 lira fazladan vermeme değer mi VDSL?

Tabii ki değer. Bende ADSL kullanıyordum taşındıktan sonra VDSL geçtim şu anda 50/4 kullanıyorum gayet güzel ve 90 TL ödüyorum modem ücreti dahil. Çok iyi fiyat 76 TL.

Eski oturduğum kendi evimizde ADSL'den VDSL geçmiştim ve 35 Mbit hız alıyordum 3 Upload ile, oldukça iyiydi. Şu an ise oturduğum evin altyapısında fiberoptik kablo var, istersem 1 Gigabite kadar hız alabiliyorum ( Tabii ki parasını verebilirsen :] ) 25'e 6 kullanıyorum ve oldukça memnunum. Turkcell Superonline varsa altyapısı, yani kutusu binanızda direk geçin.

ADSL 16 MBPS hız alırken SNR 8.5 civarı idi. Ping CS:GO oynarken en düşük 90 oluyordu.
VDSL 35 MBPS Türk.net’e geçtikten sonra alabileceğim maksimum hız 130-135 MBPS arası. SNR değerim indirmede 32 dB yüklemede 40 dB olarak yükseldi.
Yani anlayacağınız ADSL’de 16 MBPS güç bela alırken VDSL’de çok çok daha iyi bir değer ulaştım. Ping ise 70’e düştü CS:GO oynarken.
Son olarak VDSL’e geçerken öyle aşırı bir ping düşüşü beklemeyin derim. Pingden kurtulmak istiyorsanız fiber bağlantı tek çözüm.

Tabii ki değer. Bende ADSL kullanıyordum taşındıktan sonra VDSL geçtim şu anda 50/4 kullanıyorum gayet güzel ve 90 TL ödüyorum modem ücreti dahil. Çok iyi fiyat 76 TL.
Tabii ki değer. Bana 50 lira fazla deseler yine geçerim de alt yapı yok. Yüksek hız gereken durumlarda okuldan geçiniyorum.
Öyle yapayım o zaman ya.
Eski oturduğum kendi evimizde ADSL'den VDSL geçmiştim ve 35 Mbit hız alıyordum 3 Upload ile, oldukça iyiydi. Şu an ise oturduğum evin altyapısında fiberoptik kablo var, istersem 1 Gigabite kadar hız alabiliyorum ( Tabii ki parasını verebilirsen :] ) 25'e 6 kullanıyorum ve oldukça memnunum. Turkcell Superonline varsa altyapısı, yani kutusu binanızda direk geçin.
Keşke Turkcell olsa da geçebilsem. :)
Bildiğim kadari ile ADSL ile alınabilecek maksimum hız 16mbps.
Evet ama ADSL sinyal verildiği zaman 22 Mbit de verebilirler, fakat sağlıklı sınır 16 olduğu için kopma ve kesinti olmadan alınabilecek en yüksek hız 16 olarak geçmekte.
ADSL 16 MBPS hız alırken SNR 8.5 civarı idi. Ping CS:GO oynarken en düşük 90 oluyordu.
VDSL 35 MBPS Türk.net’e geçtikten sonra alabileceğim maksimum hız 130-135 MBPS arası. SNR değerim indirmede 32 dB yüklemede 40 dB olarak yükseldi.
Yani anlayacağınız ADSL’de 16 MBPS güç bela alırken VDSL’de çok çok daha iyi bir değer ulaştım. Ping ise 70’e düştü CS:GO oynarken.
Son olarak VDSL’e geçerken öyle aşırı bir ping düşüşü beklemeyin derim. Pingden kurtulmak istiyorsanız fiber bağlantı tek çözüm.
Ping aman aman yüksek değil zaten, fakat ADSL olduğu için VDSL'ye göre hat zayıf kalıyor. Şu an statik IP ile geceleri 70 ping ile oynayabiliyorum. Statik IP yokken AKN'nin ilk kaldırıldığı zamanlar 100 110 falan oluyordu oynatmıyordu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı