ADSL'den VDSL'e Otomatik Geçmiş olabilir mi ?

Mustafa Aşkın

Decapat
Merhaba. Bugün itibarı ile 12'lik paketten 35Mbps'lik pakete geçiş yapmış bulunmaktayım. Eski hızım 11download 0.5 upload iken su anki hızım 23 download 0.8 upload.
Türk Telekom müdürlüğünde bu işlemi gerçekleştirdim.
ADSL kullanıyordum 12'den anlaşılacağı üzere. Su an 35'lik paket kullanıyorum.
Ben zannediyordum ki bu süreç teknik ekipler ile port değişikliği yapılarak gerçekleştirilecek. Yani ekipler eve gelip santralden yeni bakır kablo çekecekler. Fakat ben hattı aradığımda geçişiniz gerçekleştirilmiş dediler.
ADSL'den VDSL'e geçiş sistemden nasıl oluyor hala anlamış değilim.
Şuandaki hızım 23Mbps. Bir şeyler yolunda ters gidiyor. Upload hızımın bu kadar düşük olmasını istemiyorum en azından 35'lik paket kullanıyorsam 3 ve üzeri olması gerekiyor diye düşünüyorum.
Bu durumu ekiplere nasıl bildirebilirim? Açıkçası evime gelip kablo kontrolü yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Hızım gerçekten pakete göre kabul edilebilir değil.
Yardımlarınız gerçekten çok değerli. Umarım demek istediğimi anlatabildim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bugün itibarı ile 12'lik paketten 35Mbps'lik pakete geçiş yapmış bulunmaktayım. Eski hızım 11download 0.5 upload iken su anki hızım 23 download 0.8 upload.
Ben zannediyordum ki bu süreç teknik ekipler ile port değişikliği yapılarak gerçekleştirilecek. Yani ekipler eve gelip santralden yeni bakır kablo çekecekler. Fakat ben hattı aradığımda geçişiniz gerçekleştirilmiş dediler.
Şuandaki hızım 23Mbps. Bir şeyler yolunda ters gidiyor. Upload hızımın bu kadar düşük olmasını istemiyorum en azından 35'lik paket kullanıyorsam 3 ve üzeri olması gerekiyor diye düşünüyorum.
Bu durumu ekiplere nasıl bildirebilirim? Açıkçası evime gelip kablo kontrolü yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Hızım gerçekten pakete göre kabul edilebilir değil.
Modem arayüzünden hat değerlerinizi paylaşır mısınız? Ona göre yorum yapabilirim.

Huawei HG630a modem kullanıyorum. Görünüşe ve piyasaya göre eski bir modem hatta ve hatta vdls destekliyor mu onu bile bilmiyorum.
Hat değerlerinden kastınız nedir? Çünkü biraz arayüzü karışık.
Sanırım bu:
Modem arayüzünden hat değerlerinizi paylaşır mısınız? Ona göre yorum yapabilirim.
.

Başka bir modem ile bu sorunu çözebilir miyim?
Yoksa port değişikliği talebinde bulunup kabloyu değiştirmeli miyim?
Çünkü kabloda herhangi bir sıkıntı yok fakat bu modem biraz eski. Yeni bir modem ile bu sorun çözülür mü yoksa bu 24000 ve 900 olarak görünen dow ve up değerleri benim altyapımımı gösteriyor?

Telekom müdürlüğünde destekleniyor dendi.
Dolayısıyla neden böyle bir sınır var şu an benim en azından 30 download ve 3 upload almam gerekiyor diye düşünüyorum.

Bunu nasıl yapacağım sorunluk modemlik mi altyapısal mı cidden anlamış değilim yani.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    66,5 KB · Görüntüleme: 43
  • Adsız.png
    Adsız.png
    235,4 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Huawei HG630a modem kullanıyorum. Görünüşe ve piyasaya göre eski bir modem hatta ve hatta vdls destekliyor mu onu bile bilmiyorum.
Hat değerlerinden kastınız nedir? Çünkü biraz arayüzü karışık.
Sanırım bu:

.
Modem vdsl destekliyor. Ama sanki port değişikliği yapılmamış sizde. Hat standartı VDSL yazıyor ama değerler bunu göstermiyor. Açıkçası pek anlayamadım, İSS ile iletişime geçin siz 35'lik paket aldım dediniz ama hattınıza bu hız tanımlanmamış.

Son olarak VDSL kullandığım gözüküyor ve bu modem maalesef SNR ayarlarını değiştirmeme izin vermeyen bir modem.
Daha demin bir videoda gördüm adam internet hızını azaltıp artırabiliyor bu ayarlar ile.
Kesinlikle sorun altyapıyla ilgili değil bir sıkıntı var. Modem mi kısıtlıyor cidden yardımcı olabilir misiniz?

ADSL2+ 24Mbps down, 1Mbps upload yapabiliyor. Sizin değerler de tam olarak bunun gibi. Teknik servisi arayın. Bir şeyler ters.

Modem vdsl destekliyor. Ama sanki port değişikliği yapılmamış sizde. Hat standartı VDSL yazıyor ama değerler bunu göstermiyor. Açıkçası pek anlayamadım, İSS ile iletişime geçin siz 35'lik paket aldım dediniz ama hattınıza bu hız tanımlanmamış.
Çok çok teşekkür ederim.müşteri hizmetlerine danışacagım tekrardan.
ADSL2+ 24Mbps down, 1Mbps upload yapabiliyor. Sizin değerler de tam olarak bunun gibi. Teknik servisi arayın. Bir şeyler ters.

Kesinlikle hocam.
Cidden bunun modemle alakalı oldugunu düşünmüyor değilim.
Türk Telekom'un 288 TL'ye iyi olduğunu söyledikleri bir modem satın aldım.
2 güne elime ulaşır onun ile deneyeceğim.
Eğer sorun modem ile değil port değişikliği vs ile ise buraya bilgilendirme bırakacağım.

Hocam biz Turk Telekom kullanıyoruz 2 ay önce ADSL den VDSL ye ücretsiz olarak uzaktan geçiş sağladılar. VDSL ye geçtikten sonra internet hızı bir de upload hızı arttı modemde turuncu ışık yanmaya başladı. Şöyle bir öneri vereyim yeni aldığınız modem de olmazsa splitter kullanıyorsanız vdsl uyumlu splitter alın bir de öyle deneyin.

Arıza kaydı oluşturmuş idim 3 saat önce.
Müşteri hizmetlerini aradım ağ da sorun var teknik ekiplere iletilmiş dendi.
Oturduğum mahalleye gelip bakacaklar muhtemelen ve kablo değişikliği vs bu sorun çözülecek diye düşünüyorum.
Upload hızınınz 6 megabite kadar çıkabilir dedi upload hızınız cok düşük görüntüleniyor dendi.
Zaten derdim upload hızı. Umarım olacak ve buraya yazacağım.
Yardımlarınız için teşekkürler kolay gelsin.

Arıza kaydı oluşturmuş idim 3 saat önce.
Müşteri hizmetlerini aradım ağ da sorun var teknik ekiplere iletilmiş dendi.
Oturduğum mahalleye gelip bakacaklar muhtemelen ve kablo değişikliği vs bu sorun çözülecek diye düşünüyorum.
Upload hızınınz 6 megabite kadar çıkabilir dedi upload hızınız cok düşük görüntüleniyor dendi.
Zaten derdim upload hızı. Umarım olacak ve buraya yazacağım.
Yardımlarınız için teşekkürler kolay gelsin.
Aynen hocam büyük ihtimal kablolaların yenisini taktıktan sonra sorun çözülecektir.

Geri
Yukarı