Aedes sivrisinek türü

BrkOz

Kilopat
Daha fazla  
Caddebostan mahallesinde oturuyorum. 2 gundur kolumdaki sislikten aci cekiyorum, yanma ve kasinti hissediyorum. Farkettim ki farkli bir sivrisinek türü dolasiyor cevrede ve araştırmak istedim. Siyah renkte, benekli bir gorunuse sahip olan sivrisinegi detayli arastirdigimda Aedes Aegypti sinegi oldugunu anladim.

Vikipedi'de bu sinek hakkinda yazanlar su sekilde;
Aedes aegypti, sarı humma sivrisineği, dang humması, chikungunya, Zika humması, Mayaro ve sarı humma virüsleri ve diğer hastalıkları yayan bir sivrisinektir. Bu sivrisinekler özellikle gündüzleri ısırmaktadır. Bulaşma 2500 metreye kadar olan yerleşim birimlerinde gözlenebilir. Afrika'ya[1] özgü olan sivrisinek türü, günümüzde dünyanın tüm tropikal, subtropikal ve ılıman bölgelerinde görülmektedir.

Ayrica farkli kaynaklardan okuduguma gore bu tür ışığa gelmiyor, kana geliyor ve gündüz de avlaniyor. İsiriklari normal bir sinek isirigindan kat kat fazla şişme yaratiyor, kasinma ve agri yapabiliyor. Şişlik gunlerce inmiyor, indiginde ise morluk ve kizarikliklar kalici olabiliyor.

İlaclama kisminda su ana kadar etkili bir cozumu olmadigini okudum. Zaten deneyimledigim kadariyla uzun vadeli Raid ilaclari, spreyler vb. ilaclar etki etmiyor. Cok hizli hareket ediyor ve gervekten cok hassas dokunuşları var. Kondugu yeri isirip, kasinti yaratmadan once farketmeniz cok zor.

Bu tür yiklardir Karadeniz bolgesinde zaten varmış. Belirsiz kaynaklara gore 2010 yilindan beri Türkiye'de goruluyor. Geven yillarda bu kadar denk gelmesem de bu sene fazlasiyla karsilastim.

Farklı virüs türleri taşıdığını okusam da net bir yazi yok. Ancak her sivrisinek gibi viruslu kisiyle temas edip, sonrasinda sizinle temasa gecerse virus bulasma riski mevcut. Dikkatli olmanizi tavsiye ediyorum, cok sancili bir tanisma sureci var arkadaşın.

zika-virusu-nedir-1-390x216.jpg

IMG_20210713_202903.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı