Aerocool Airhawk Duo Kasa: ARGB'si MSI B450 Tomahawk Max ile kontrol edilir mi?

cleancoder

Kilopat
Arkadaşlar ARGB fanlara ve dahili kontrolcüye sahip Aerocool Airhawk Duo adlı kasayı almayı düşünüyorum. Anakartım MSI B450 Tomahawk Max ve benim kartta 5V 3 pin ARGB çıkışı yok, onun yerine 12V normal RGB çıkışı var.

Araştırdığım kadarıyla ARGB başlıkları, RGB başlığına takılmıyor yüksek voltajdan yanarmış. Şimdi sorum şu; kasada ARGB kontrolcüsü geliyor ve PSU'dan güç alıyor. Ben anakarta bağlamak yerine bu şekilde kullanırsam ne dezavantajı olur? Fanların hız ayarı kontrol edilmez ve LED'ler MSI'ın RGB uygulamasıyla senkronize çalışmaz diyorlar.

Ne diyorsunuz? Bu kasayı almasam mı? Yoksa bu şekilde kullanmak sorun olmaz mı? Normal RGB başka bir kasaya da bakabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanamazsın. Kasanın kendi kontrolcüsüyle kontrol edebilirsin ancak. aRGB kontrol etmek için en iyisi ve uygun anakart Gigabyte B450 Gaming X. Anakartınızı satıp böyle bir kart alabilirsiniz. 2 adet aRGB ve 2 adet RGB çıkışı bulunuyor.

Arkadaşlar ARGB fanlara ve dahili kontrolcüye sahip Aerocool Airhawk Duo adlı kasayı almayı düşünüyorum. Anakartım MSI B450 Tomahawk Max ve benim kartta 5V 3 pin ARGB çıkışı yok, onun yerine 12V normal RGB çıkışı var.

Araştırdığım kadarıyla ARGB başlıkları, RGB başlığına takılmıyor yüksek voltajdan yanarmış. Şimdi sorum şu; kasada ARGB kontrolcüsü geliyor ve PSU'dan güç alıyor. Ben anakarta bağlamak yerine bu şekilde kullanırsam ne dezavantajı olur? Fanların hız ayarı kontrol edilmez ve LED'ler MSI'ın RGB uygulamasıyla senkronize çalışmaz diyorlar.

Ne diyorsunuz? Bu kasayı almasam mı? Yoksa bu şekilde kullanmak sorun olmaz mı? Normal RGB başka bir kasaya da bakabilirim.
Hocam anakartım da kasam da tam olarak aynı. ARGB özelliği için Reset Switch'e takıyorsun. Renkleri reset tuşuyla istediğin gibi kontrol edebiliyorsun. Yalnız bildiğim kadarıyla fan hızlarını anakart üzerinden kontrol edemiyorsun. Bence zaten gerektiği hızda çalışıyor. Tam hız dönmemesine rağmen fazlasıyla soğutma sağlıyor, ön komple mesh panel olduğu için.

Mesajlar için sağolun arkadaşlar. Gigabyte B450 almayı düşünmüyorum maalesef çünkü kötüler. X570'leri gayet kaliteli ama B450 Gigabyte'ler kötü ve ısınıyor.

Fan hız kontrolü Receptor kablosundaki PWM kablosunu anakartın PWM kontrolü bulunan(ör: Pump Fan'da var) bir kontrolcüye takılarak kasa fanlarının hızı ayarlanabiliyor ama ışık parlaklığı ayarlanmıyor ve RGB fanlar anakartla senkronize olmuyor.

@PARAMORE Aynen hocam, tam aradığım kişisin. Yani senkron olmaması hayati bir sorun değil ama kararsız kaldım normal RGB bir kasaya mı yönelsem yoksa alsam mı? Ne tavsiye edersiniz? Phanteks P400A RGB ve bu kasa arasındayım ama bilemedim.

Mesajlar için sağolun arkadaşlar. Gigabyte B450 almayı düşünmüyorum maalesef çünkü kötüler. X570'leri gayet kaliteli ama B450 Gigabyte'ler kötü ve ısınıyor.

Fan hız kontrolü Receptor kablosundaki PWM kablosunu anakartın PWM kontrolü bulunan(ör: Pump Fan'da var) bir kontrolcüye takılarak kasa fanlarının hızı ayarlanabiliyor ama ışık parlaklığı ayarlanmıyor ve RGB fanlar anakartla senkronize olmuyor.

@PARAMORE Aynen hocam, tam aradığım kişisin. Yani senkron olmaması hayati bir sorun değil ama kararsız kaldım normal RGB bir kasaya mı yönelsem yoksa alsam mı? Ne tavsiye edersiniz? Phanteks P400A RGB ve bu kasa arasındayım ama bilemedim.

Gigabyte B450 alma dediğin gibi aynı anakartı ve aynı kasayı kullanıyorum, anakartın ARGB özelliği olmadığı için kasayı kontrol edemiyorum maalesef

Gigabyte B450 alma dediğin gibi aynı anakartı ve aynı kasayı kullanıyorum, anakartın ARGB özelliği olmadığı için kasayı kontrol edemiyorum maalesef

Tam olarak hangi modelini kullanıyorsunuz hocam, ARGB çıkışı var bildiğim kadarıyla ama belki ARGB desteği olmayan bir modeli vardır sizde.

Yani aynı durumu ben yaşıyorum şuan, işlemci soğutucum RGB'li, ramler RGB, kasa da RGB olacak ama bu kasayı alırsam senkron olmayacak. Phanteks P400A RGB ve bunun arasındayım, o uyumlu ama bilemedim..

Gıgabyte B450m S2H modelini kullanıyorum, anakartta 12v RGB desteği var 5V ARGB desteği yok, ve kasanın yanında gelen kontrolcü de iste 5V ARGB girişi mevcut.
Ve 5V ARGB kablosu yanında vdg kablosu diye bir kablo var, bunun Gıgabayte anakartlar için olduğunu söylemiş teknobiyotik ama bu kablonun anakart üzerinde bağlantı yerini bulamadım, sanırım yok. :)

P400A genelde egzoz fansız satılıyor. Kaliteli egzoz fanla beraber epey fark yaratacak bir ücret ödersiniz kasaya. Fan hızını Pump Fan'a takıp denemedim. Ama müsait olduğumda deneyebilirim. Her türlü önerim Airhawk Duo.

Kasa içinden çıkan kontrolcü kablosu bu şekilde, kırmızı işe işaretlediğim kabloyu Gıgabyte B450M S2H anakartın neresine takacağız acaba bilgisi olan var mı?
Kasa içinden çıkan kontrolcü kablosu bu şekilde, kırmızı işe işaretlediğim kabloyu Gıgabyte B450M S2H anakartın neresine takacağız acaba bilgisi olan var mı?

@PARAMORE

Dosya Ekleri

• AF3E7B35-5812-44CB-ACFF-465EDAB7CF68.jpeg
    AF3E7B35-5812-44CB-ACFF-465EDAB7CF68.jpeg
    397 KB · Görüntüleme: 130

Geri
Yukarı