Afganistan'da kadınlara vücutlarının her yerini örten burka giymek zorunlu oldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çünkü zorlama yapılıyor. Zorlama yapmak her zaman kötüdür. İslam dininin başı hoşgörüdür. Kimse kimseyi dine zorlamamalı.
Seriatla yonetilecekse normal karsilanmali. Ayetler kadinlarin ortunmesi gerektigi yonde. Ama sadece yuzu mu acik olacak, eli mi, yoksa her yeri kapanacak mi? Yoruma acik oldugundan her yerde farkli yontemler gelistirilmis. Hosgoru diyerek siyrilamazsin, bu senin dininin getirdigi bir sey degil; hosgoren laikliktir. Islam degil.
Niye herkes farklı yorumlar ki? Bilgisizlik körlüktür. Bu dönemde kör kalmak ise ya cahillik ya suçtur. Eskiden okuma-yazma oranı düşüktü hadi hocalara gerek vardı. Peki ya şimdi? Okuma-yazması olanlar okumuyor...
Cunku ayet net degil.

Seriatla yonetilecekse normal karsilanmali. Ayetler kadinlarin ortunmesi gerektigi yonde. Ama sadece yuzu mu acik olacak, eli mi, yoksa her yeri kapanacak mi? Yoruma acik oldugundan her yerde farkli yontemler gelistirilmis. Hosgoru diyerek siyrilamazsin, bu senin dininin getirdigi bir şey degil; hosgoren laikliktir. İslam degil.

Cunku ayet net degil.

Kardeşim tamamda bu benim isteğime bağlı değil mi yani ben günah işlemeyi seçebilirm. Bu soytarılıkların dinle alakası yok bana sorarsanda böyle böyle dini bozmak istiyorlar.

Cunku ayet net degil.
Net olmasına gerekte yok. Net olması gerekenler zaten belli. Gerisi dönemine uygun incelenerek okunmalıdır. Öyle olmadığı için de safsata ve çıkar üzerine yorumlanan, lafzi ile yorumlanmayan kısımla otoriterlerin, bilgisiz kıldığı halkı rahat politize ediyorlar. Konudaki Atatürk örneğinde olduğu gibi. Kaldı ki gayet nette olsa açıp okumuyorlar. Oğuz Atay'ın dediği gibi: Bütün babalar; Oğullarına, oku adam ol diyorlar. Gene de kimse okumuyor. Biz adam olmayız Olric.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı