After Effect GPU Gördüğü Halde Ekran Kartı Kullanmıyor

gmert

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam.
Bir konuda bilginize danışmak istiyorum. After Effect'de ayarlardan GPU açık olduğu halde iş yaparken ve render alırken ekran kartımın maksimum yüzde 3 ila 5'ini, işlemcinin yüzde 80-90'ını kullanıyor. Bu normal mi?
Çok araştırdım listeye ekran kartımı da yazdım ama yine aynı. Bu konuda bilgisi olan var mı?
  • Ekran Kartı: Geforce GTX 980Ti
  • İşlemci : Ryzen 1800X
cuda1.jpg
cuda3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Gösterdiğin ayar GPU kullanım ayarı değil. Render motorun hangisi seçili?
Recep Bey Merhaba,
(Bilmiyor olabilirim bu arada) ama After Effect'te model programları gibi Render motoru kullanmıyoruz diye biliyorum. Ayarlarda sadece CPU ve CUDA destekli ise GPU seçeneğimiz var.
Render motoru seçimine hiç rastlamadım malesef. Programın ayarlarında GPU CUDA olarak seçili.

Bu durumda kullandığınız efektlerin GPU ile hızlandırılmadığını düşünüyorum zira her efekt GPU destekli olmuyor.

Öte yandan render alırken 13 saat yerine 3 saatte çıktı alabiliyorsanız ve çıktı alırken de GPU kullanımı yüksek ise sorun yok diyebilirim.

Bu durumda kullandığınız efektlerin GPU ile hızlandırılmadığını düşünüyorum zira her efekt GPU destekli olmuyor.

Öte yandan render alırken 13 saat yerine 3 saatte çıktı alabiliyorsanız ve çıktı alırken de GPU kullanımı yüksek ise sorun yok diyebilirim.

Aslında bu konudaki şüphelerimden dolayı açtım bu konuyu. Ofisteki bilgisayar i7 2. Nesil bir işlemci ve Quadro'nun eski bir kartı var. Orda render sürem 4 Buçuk saat sürüyor.
Bu PC 1800X işlemci 1 Buçuk saat sürüyor. Ekran kartının etkisini anlayamıyorum işlemci farklılığından.

Asıl öğrenmek istediğim GTX 980Tİ güçlü bir kart. Bu işleri yaptığım için aldım. Ama render bölümünde PC'nin tüm bileşenleri canla başla çalışırken Ekran kartının Yüzde 0 - 1 lerde olmasını anlayamıyorum. After effect ve Premiere'de Ekran kartının etkisi yok mu? İşlemciden sonra en çok ona önem veriyoruz çünkü. Az önce render sırasında aldım screen shot.

gpu1.jpg

Aynı durumu yaşamışlığım var. Kullanılan efektlere göre kullanım değişiyor. Benim kullanım senaryoma göre genelde CPU gücüne ihtiyaç duyuyorum mesela. GTX 1050 TI ile işlerimi görebiliyorum bu sebeple. Bu ekran kartına bile yüküm çok az.

Media Encoder ile render almayı dener misiniz? Bir de render motorunu Software yapıp deneyin. Eğer render süresi artıyorsa GPU çalışıyordur:
Recep Baltaş ilginiz için teşekkkür ederim. Şu anda pc başka bir işin renderında birkaç saat sonra deneyeceğim o şekilde. Sonucu bildireceğim.
Aynı durumu yaşamışlığım var. Kullanılan efektlere göre kullanım değişiyor. Benim kullanım senaryoma göre genelde CPU gücüne ihtiyaç duyuyorum mesela. GTX 1050 TI ile işlerimi görebiliyorum bu sebeple. Bu ekran kartına bile yüküm çok az.
Farklı projelerde de render alıyorum element 3d, Optical flares gerektiren projelerde de ama sonuç gene aynı. Mantık olarak CPU ve GPU yu etkin kullansa daha kısa sürer diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı