Age of Empires 2 neden bu kadar popüler?

339330

Hectopat
Başlıkta da görüleceği üzere Age of Empires 2 neden bu kadar çok seviliyor? Hadi 1. oyundan sonra çıkmıştır, belki daha iyi koşullarda çıkmıştır, stüdyo önceden deneyimlediği için bu sefer daha tecrübelidir ve zaman falan. Anlarım ama bu serinin öbür oyunlarından neden bu kadar çok daha fazla seviliyor öbür oyunlar mı çok kötüydü sonuçta oyunun 2 defa Remastered'ı yapıldı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gayet basit bir nedeni var. Oynaması, öğrenmesi kolay ve genele hitap eden yapıya sahip bir oyun olduğu için çok tutuldu. Stratejiler yüzeysel, taktiksel derinliği az, ünite dengesi öngörülebilir ve çok az sayıda değişkene sahip. Ayrıca oynaması hızlı ve keyifli.

Çünkü ben bu oyunu oynarken aldığım zevkli hiçbir AoE oyununda almıyorum. 3. seride bana oyun bir tık strateji oyunu olmaktan çıkıp aksiyon oyununa dönmüş gibi bir görünüm verdi (Janissary ordusu ile yenemediğim savaş yoktu). 1. oyun ise fazla eksiği bulunan (normal çünkü çok eski bir oyun) bir oyun olduğu için şuan oynanmaz kısaca tam kıvamındaki sürümü 2'dir.

Çünkü ben bu oyunu oynarken aldığım zevkli hiçbir AoE oyununda almıyorum. 3. seride bana oyun bir tık strateji oyunu olmaktan çıkıp aksiyon oyununa dönmüş gibi bir görünüm verdi (Janissary ordusu ile yenemediğim savaş yoktu). 1. oyun ise fazla eksiği bulunan (normal çünkü çok eski bir oyun) bir oyun olduğu için şuan oynanmaz kısaca tam kıvamındaki sürümü 2'dir.
Age serisinin en iyi oyunu 3.Oyunudur. Aksiyona dönüşmüş olan Mitoloji falan Zeus iniyor onunla gidiyorsun tuhaf tuhaf modları çıktı sonradan. Yeniçeri ile herkesi yeniyorum diyorsun şöyle; oyun başı ilk bastığın askerler olarak düşün. Tüm oyundaki en sağlam piyadeler yeniçeriler. Sağlık ve canları diğer askerlerden fazla. Tabi karşındaki Osmanlı'ya karşı nasıl oynandığını bilmiyorsa ezersin. Expert botu bile çok rahat alırsın 1v1 de en güçlü Devletlerden zaten. Lakin 3v3 Savaşlarda uyumlu devlet yoksa yanında sıkıntı. Oyun tamami ile strateji. Aksiyon olarak görmen, yeniçeriler ile herkes yendiğin için mi 🙂

Age serisinin en iyi oyunu 3.oyunudur. Aksiyona dönüşmüş olan mitoloji falan zeus iniyor onunla gidiyorsun tuhaf tuhaf modları çıktı sonradan. Yeniçeri ile herkesi yeniyorum diyorsun şöyle; oyun başı ilk bastığın askerler olarak düşün. Tüm oyundaki en sağlam piyadeler yeniçeriler. Sağlık ve canları diğer askerlerden fazla. Tabi karşındaki Osman'lı'ya karşı nasıl oynandığını bilmiyorsa ezersin. Expert botu bile çok rahat alırsın 1V1'de en güçlü devletlerden zaten. Lakin 3V3 savaşlarda uyumlu devlet yoksa yanında sıkıntı. Oyun tamami ile strateji. Aksiyon olarak görmen, yeniçeriler ile herkes yendiğin için mi 🙂

2. oyunu daha çok beğenmemin sebebi 3. oyun çok fazla detay içeriyor ve grafikleri aşırı karmaşık. Savaş esnasında kim ne yapıyor anlaması gerçekten zor. Tabi bunlar örnek daha bir sürü sebebi var ben sadece 2 tane örnek verdim.

3. oyunu daha çok seviyorum. Evet, 2. oyuna göre daha zor ama stratejik açıdan çeşitliliğin olması. Devletler arasındaki farklar çok derin ve her ülke ile farklı stratejiler kurulabilmesi çok hoşuma gidiyor. AOE 2 de derin farklar yok. Sınırlı ve bu durum her oyunda aynı taktiği uygulamanıza yol açıyor. Mesela ben 3. oyunda yeri geldiğinde Hollanda alıp ekonomik yönden müttefikimi desteklerken yeri geldiğinde topçu desteği için İngiltere seçerken kimi zaman da ofansif oynamak istediğim de Osmanlı ya da Fransa alıyorum. Ayrıca kart sistemi de çok hoş. Açıkçası AOE 3 hem grafik olarak hem stratejik olarak en iyi strateji oyunudur.

@Korkmaz02 Aynen öyle. Zaten bu oyunu oynayan diğerlerini oynama ihtiyacı hissetmiyor.

Age2 de yapılabilecek stratejier sınırlı oyunu kendisi bile 2D. Tamam dönemine göre güzel oyun lakin;

Age3 hem 3D, grafik kalitesini bir yana bıraktım oyunun kendisi de çok daha muhteşem. Korkunç bir şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı