Aggregatorhost tehlikeli mi?

onikra

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, ben bilgisayarımı fabrika ayarlarına döndürdükten sonra görev yöneticisin'de gezerken rastladım bu programa. Daha önce yoktu ve okuduğuma göre Windows 11'de geliyormuş ve Insider üyesi olmanız gerekiyormuş. Ben Windows 10 kullanıyorum ve Insider üyesi de değilim. Ayrıca internette bunun bozuk para madenciliği olarak da geçtiğini gördüm ve VirusTotal'e attım, sonuçlar zaten gördüğünüz gibi. Üstüne emin olamayıp Malwarebytes ile taradım ve bir şey çıkmadı ama yine emin olamadım. Çünkü ne kadar görevini sonlandırsam da geri geliyor, acaba bilgisayarı sıfırlamam ile bir alakası olabilir mi? Çünkü sıfırladıktan sonra virüs bulaştırabilecek hiçbir eylem yapmadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    17 KB · Görüntüleme: 113
  • Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    47,9 KB · Görüntüleme: 108
  • Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    47,5 KB · Görüntüleme: 122
Son düzenleyen: Moderatör:
Orijinal AggregatorHost.exe, Windows'un önemli bir parçasıdır ve nadiren sorunlara neden olur. AggregatorHost.exe belirsiz bir klasörde bulunuyor. Windows 10/8/7/XP'de dosya boyutu 0 bayttır.

Kimisi sistem dosyası diyor, kimisi Adobe programları için gerekiyor diyor. Kendi deneyimimi ekleyeyim (çözümüne sahip değilim maalesef, bilgisayarıma format atmayı düşünüyorum). Oyun oynarken bilgisayarım kapandı tekrar başlattığımda ise gözle görülür bir biçimde yavaşlama mevcuttu. Oynadığım oyunlar açılmıyordu, sistem kitleniyordu vs. uygulama görev yöneticisinde görünüyor, System32'de ancak durum şu ki ben hard diskimi çıkarttığımda uygulama ortadan kayboldu. Okuduğum bir yazıda şöyle diyordu:

"1. dosya konumu: Bu işlemin dosya konumunu kontrol edebilirsiniz. Görev Yöneticisi'nde işlemi bulup sağ tıklayın ve dosya konumunu aç'ı seçin. AggregatorHost.exe dosyası C:\Windows\System32 konumunda bulunmalıdır. Doğru yerde olup olmadığını kontrol edin.

2. dosya özellikleri: Dosyayı bulduktan sonra, üzerine sağ tıklayarak özellikler'i seçin ve ayrıntılar sekmesinde ayrıntılı bilgilerine göz atabilirsiniz. Sahte olan bu bilgiyi sağlamaz.

3. dijital imza: Bu bilgi için dijital imza sekmesinden kontrol edebilirsiniz. İmzanın hem geçerli hem de güvenilir olup olmadığını doğrulayabilirsiniz; bilinmeyen bir kaynaktan geliyorsa kötü niyetli bir varlık olabilir.

4. yayıncı bilgileri: Yayıncıya ait bilgilerin meşru bir kaynak olup olmadığını kontrol edebilirsiniz."

Burada yazanları kontrol ettiysen ve problem yoksa sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum.

Kankam öncelikle merhaba. Ufak bir göz gezdirme yaptım, kendi bilgisayarımda dosya konumunda 13 şubatta bu dosyanın değiştirildiği tarzı bir bilgi gördüm. Bazı duyumlara göre Windows Update ile geldiği söylenmişti, bende Update geçmişine baktım, 14 Şubat'ta bir güncelleştirme vardı, muhtemelen gece olduğu için oldu çünkü dosyada da 23.40 yazmaktaydı, Windows'un sitesinden Update'in hangi dosyaları değiştirdiği/eklediğini öğrenmek için dosyayı indirdim, not defreti ile açıp aggregatorhost diye arattığımda birkaç sonuç buldum, Windows Update'e virüs bulaşıyor mu bilmiyorum ama muhtemelen Windows'un kendisinin eklediği bir dosya, için rahat olabilir yani, merak edenler için aşağıya bırakıyorum not defteri ile açabilirsiniz.
Aynı zamanda bendeki arama sonuçlarının fotoğraflarını da bıraktım.

https://support.microsoft.com/tr-tr/topic/13-şubat-2024-kb5034763-İs-derlemeleri-19044-4046-ve-19045-4046-f1c993e4-32b3-4cc8-947a-69e70ae124d5

Dosya Ekleri

• resim_2024-02-29_192311169.png
    resim_2024-02-29_192311169.png
    33 KB · Görüntüleme: 67
  • resim_2024-02-29_192318797.png
    resim_2024-02-29_192318797.png
    38,9 KB · Görüntüleme: 56
  • resim_2024-02-29_192335278.png
    resim_2024-02-29_192335278.png
    317,9 KB · Görüntüleme: 62

Geri
Yukarı