Ağır depresyon ve anksiyetenin üstesinden nasıl gelinir?

bilinmez99

Femtopat
Bu durumlar 10 yaşımda başlıyor. 10'lu yaşlarda tanışmış olduğum anksiyete krizleriyle hayatım mahvolmuştu ama daha çocuk olduğum için üzerine fazla düşünmemiş yaklaşık 1 sene falan sürmüştü. Ondan sonra korona zamanlarında evlere kapandıktan sonra kendime fazla vakit ayırmıştım ve düşüncelerimle sürekli baş başa kaldım ve sonunda tekrar anksiyete krizlerim başladı ama bununla beraber depresyonlada tanıştım. O zamanlarda yaşım 14 aradan 4 sene geçmişti o zamandan bu zamana kadar ara ara ankiyete krizleri yaşardım ama çok değil sonra bundan 5 ay önce yaşamış olduğum çok olumsuz bir durum yüzünden tekara anksiyete krizleri geçirmeye başladım ama bu seferkiler her gün hele ki gece vakitleri oluyordu ve çok şiddetliydi. En son 4 gün önce izlemiş olduğum bir video sonucu ağır bir depresyona girdim aşırı derecede umutsuzlaşmak geliyor. Bununla beraber gelen anksiyete krizleriyle beraber çok kötü oluyorum o gelen aşırı derecede umutsuzluk hissi beni çok korkutuyor. O sırada sanki bu hisler ve düşünceler sanki hiç geçmiyecekmiş gibi sanki asla tedavi olamayacak gibi hisediyorum. 1 dk falan sürüyor sonra sonra erip 30 dk sonra tekrar alevleniyor doktora gitmem gerek ama bazı durumlar yüzünden 4 ya da 5 ay sonra gidebilirim. O zamana kadar bu durumları yaşamış ya da atlatmış kişiler varsa tavsiye verirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İmkan varsa psikolojik tedavi, çoğu kişi katılmayacak ama tedavi olmasa bile kendi üstesinden de gelinebilir, mesela en önemlisi psikolojini sağlam tutmaya çalış, örnek veriyorum müzik dinlerken Rusça mafya müzikleri, Kurtlar vadisi operasyon müziği gibi şeyler dinleyin ki psikolojiniz sert olsun, ayrıca üzüntüyü öfkene çevirmek çok önemli, mesela birisi size laf ederse üzülmek yerine sinirlenin, inanın bana sinirlenmek üzülmekten daha iyidir sinirlenince içinde hırs oluşuyor ama üzüntüde sadece oturup saf saf bakıyorsun.

@atogrimers aslında üzülmek yerine aşırı derecede umutsuzluğa kapılıyorum ölümü düşünüyorum bir de moderatör ekibi silmiş ama şunu da eklemek istiyorum bunlarla birlikte ip asmaca da düşünüyorum (yani daha ne kadar sansürlerim bilmiyorum yoksa yorumu siliyorlar ya da düzenlerken buna yer vermiyorlar) üzülmeyi öfkeye çevirmek fikrini denemeye çalışırım ama bu sefer de etraftaki insanlar neden bu kadar sinirlisin falan diye soracaklar müziğe gelince de genelde mutlu eden ya da spor yaparken dinlenen müzikleri dinliyorum bu fikrinizi de deneyeceğim tavsiyeniz için teşekkür ederim.

@atogrimers aslında üzülmek yerine aşırı derecede umutsuzluğa kapılıyorum ölümü düşünüyorum bir de moderatör ekibi silmiş ama şunu da eklemek istiyorum bunlarla birlikte ip asmaca da düşünüyorum (yani daha ne kadar sansürlerim bilmiyorum yoksa yorumu siliyorlar ya da düzenlerken buna yer vermiyorlar) üzülmeyi öfkeye çevirmek fikrini denemeye çalışırım ama bu sefer de etraftaki insanlar neden bu kadar sinirlisin falan diye soracaklar müziğe gelince de genelde mutlu eden ya da spor yaparken dinlenen müzikleri dinliyorum bu fikrinizi de deneyeceğim tavsiyeniz için teşekkür ederim.
güzel dostum, sırf sana yazabilmek için hesap açtım. Devlet hastanesinden psikiyatriye randevu alıp gitme şansın var mı? İlk adımı psikiyatri ile atalım. Gündelik hayatta kendini toplumdan ne kadar uzak tutarsan anksiyeten o kadar artar. Kendimden biliyorum. Olabildiğince sosyalleşmekte fayda var. Ailenin durumunu, sosyalleşmek için hangi imkanlara sahip olduğunu bilmiyorum. Ama en basitinden ilk adımı vücut geliştirmeye yazılarak atabilirsin. Çevrende arkadaşın yok ise zamanla çevre oluşturmana yardımcı olur. Gün içerisinde herhangi bir sebep olmadan dışarı çıkmak ve deneyim yaşamak zorundasın. Bunun için ister forumdan ister başka bir yerden kendine arkadaş bul. Abi benim zaten arkadaşım var diyorsan onları ikna et. Belediyenin ücretsiz kursları oluyor. İngilizcesinden dramasına kadar senin bir şekilde sosyalleşmeni sağlayacak kurslar mevcut.

Şimdi böyle herkes tavsiye verir, daha bir ton şey yazabilirim ama sen ufak bir adımla başla ve bu konularda çok fazla kafa patlatma. Mesela şimdi MHRS'den psikiyatriye randevu bak, yarın da oturduğun yerde deniz havası alabileceğin bir yere git arkadaşınla otur kahve iç, İzmir'de isen ben de eşlik edebilirim. Bir noktada ufaktan da olsa adım atmak sana kendini iyi hissettirir. Devamını da getirmen şartıyla tabi. ip asmaca olaylarına zamanında ben de dahil oldum. Düşünceden eyleme geçtiği zamanları tattım. Ancak bir şekilde insan sıyrılabiliyor. Sen yeter ki umudunu kaybetme.

Bu arada konuyla dolaylı yoldan ilgisi olan bir şey daha söyliyim, sosyal medya keşfetinde dolaşıyorsan buna bir son ver. İnsan beynini inanılmaz kötü etkiliyor. Hele bizim gibi anksiyeteli insanları daha fazla. Telefona olabildiğince bakmamaya çalış. Önemli bir işin olur, mesajlaşman gerekir yazmak istersin vs o başka.

@kutlu44 randevu alma imkanım şu an yok bir iş yüzünden köye geldim ve 4-5 ay kalmam lazım sonrasında İstanbul'a döneceğim ve köy olduğu içinde pek konuşucak kimse yok bir de YKS yede hazırlanmam lazım ama izin vermiyor bu lanet şey kasım ayından beridir doğru düzgün sınavada çalışamıyordum şimdi hiç çalışamıyorum çok büyük ihtimalle seneye tekrar hazırlanacağım. Kendim bir plan oluşturmaya çalışıyorum kafa dağıtacak şeyler falan bulmaya çalışıyorum. Aslında sabahları pek bir şey olmuyor ama akşama doğru ve akşam zamanları artıyor bu şey düşünceler gelmeye başlıyor ve durmuyor o sırada insan ne yapacağını şaşırıyor ve bu düşüncelerde acı veriyor hem de korkunç bir acı. Ben bu şeyler olurken kafamı dağıtmaya çalışıyorum ama nafile sadece geçmesini bekliyorum.

@kutlu44 randevu alma imkanım şu an yok bir iş yüzünden köye geldim ve 4-5 ay kalmam lazım sonrasında İstanbul'a döneceğim ve köy olduğu içinde pek konuşucak kimse yok bir de YKS yede hazırlanmam lazım ama izin vermiyor bu lanet şey kasım ayından beridir doğru düzgün sınavada çalışamıyordum şimdi hiç çalışamıyorum çok büyük ihtimalle seneye tekrar hazırlanacağım. Kendim bir plan oluşturmaya çalışıyorum kafa dağıtacak şeyler falan bulmaya çalışıyorum. Aslında sabahları pek bir şey olmuyor ama akşama doğru ve akşam zamanları artıyor bu şey düşünceler gelmeye başlıyor ve durmuyor o sırada insan ne yapacağını şaşırıyor ve bu düşüncelerde acı veriyor hem de korkunç bir acı. Ben bu şeyler olurken kafamı dağıtmaya çalışıyorum ama nafile sadece geçmesini bekliyorum.

Gün içinde anlık dopamin fazla alıyorsan (oyun, mastürbasyon vs.) Azaltmanı öneririm. Konstrasyonun artar, beyin sisin kaybolur. Kötü düşüncelerin aklına gelmemesi içinde hiç boş durma her zaman bir şeyle uğraş.

Şimdi sınavı falan boşver. Önce sağlık. Areus'un dediği gibi sosyal medyadan oyundan mastürbasyondan kesinlikle uzak dur. Olabildiğince minimuma indir. Köyde yapabileceğin iş vs var mı? Bir ucundan da sen tut. Mezuna kalsan da bir şey kaybetmezsin, sağlıktan önemlisi yok.

@kutlu44 köyde yapıla bilecek iş falan varsa zaten direk gidiyorum boş kalmamaya çalışıyorum ama akşam vakti olunca başlıyor bana bi sıkıntı gelmeye sıkıntı gelincede hemen uzanıp kendimi sakinleştiremeye çalışıyorum zaten çok fazla oyun oynayan biri değilim sosyal medyayı da yavaş yavaş azaltmaya çalışıyorum müzik dinleyip rahatlamaya çalışıyorum müzik bir nebze hafifletiyor ama tamamen de bitirmiyor sadece sabretip bitmesini bekliyorum. şu 4-5 ay bi bitsin direk doktora gidiceğim

@kutlu44 köyde yapıla bilecek iş falan varsa zaten direk gidiyorum boş kalmamaya çalışıyorum ama akşam vakti olunca başlıyor bana bi sıkıntı gelmeye sıkıntı gelincede hemen uzanıp kendimi sakinleştiremeye çalışıyorum zaten çok fazla oyun oynayan biri değilim sosyal medyayı da yavaş yavaş azaltmaya çalışıyorum müzik dinleyip rahatlamaya çalışıyorum müzik bir nebze hafifletiyor ama tamamen de bitirmiyor sadece sabretip bitmesini bekliyorum. şu 4-5 ay bi bitsin direk doktora gidiceğim

Tamam kardeşim, bir şey olursa yaz haber et bizi de

Yeni konular

Geri
Yukarı