AIDA64 bellek gecikmesi yüksek çıkıyor

Makaleler
25
Anakart
B450 Tomahawk Max II
İşlemci
Ryzen 5 5600
Belleklerim Crucial Ballistix LT Sport Gray 3000 MHz CL15 2x8 kit. BIOS'tan XMP açık, Gear mode ve Power down modları kapalı. AIDA64'ten Cache&Memory Benchmark yaptığımda belleklerin gecikmesi 75.6 ns çıkıyor. Bu gecikmenin yüksek olduğunu okumuştum sanki bir yerlerde, ortalama 60-65 civarında olması gerekiyormuş sanırım. Eskiden yaptığımda bu kadar yüksek çıkmıyordu sanki. Bunu düşürebilmem için tavsiyeleriniz var mı? Veya bu gecikmede kalmasının Ryzen sistemler için dezavantajı bulunuyor mu?

1684067275983.png

Bayağı yüksek. FCLK'yi yanlışlıkla 1800 MHz falan yaptıysanız Auto'ya alın. 5000 serisi için 60 ns üstü kötü denebilir.

Bütün ayarlar defaultta hocam, sadece dediğim gibi XMP açık ve Gear mode/power down kapalı. Gear ve Power down açık kapalı fark etmiyor gerçi ancak açık olunca gecikme değeri 15 yerine 16 oluyor o yüzden kapalı tutuyorum ben.

Bütün ayarlar defaultta hocam, sadece dediğim gibi XMP açık ve Gear mode/power down kapalı. Gear ve Power down açık kapalı fark etmiyor gerçi ancak açık olunca gecikme değeri 15 yerine 16 oluyor o yüzden kapalı tutuyorum ben.
GDM açar mısınız? Stabil olmayınca gecikme artabiliyor çünkü.

RAM'leri A2 B2, öyleyse A1 B1 takıp deneyin. BIOS ve Chipset güncelleyin.

ZenTimings'den fotoğraf atar mısınız? ProcODT 48-52 ohm civarı girmeyi deneyin.

RAM'ler anakart nasıl tarif ettiyse o şekilde takılı. BIOS ve chipset güncel.

1684069512255.png

Bu dediklerinizi BIOS'tan mı yapacağım yoksa program üzerinden mi?
BIOS'tan. Program sadece yapılan ayarları görüntülemeye yarıyor.

MCLK==UCLK ayarını bulamazsanız arama menüsünü açıp sadece MCLK veya UCLK yazmayı deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı