AIDA64 kararlılık testi sırasında sistem kapandı

Boromir

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle yaşadığım problemi şöyle bir anlatayım. Yaklaşık bir haftadır oyun oynarken ekranın bir anda yeşile bürünmesi ve sistemin kilitlenmesi problemiyle uğraşıyorum. Yapılabilecek bütün yazılımsal çözümleri yaptım hala da devam etti. Problemin yazılımsal olmadığına karar kıldım. Yeşil ekran sadece oyun oynarken belirdiği için ekran kartından şüphelendim. Başka bir forumda ekran kartının termal macununu değiştirince problemin çözüldüğünü söyleyenler vardı. Bugün de termal macunu yeniledim sonra da test amacıyla bir oyun oynadım -ki ağır bir oyun değildi. Birkaç dakika oynadıktan sonra sistem bu sefer de siyah ekran verdi. Klavye ve mouse da 1-2 saniye sonra gitti. Kasadan da o meşhur "dıt" sesi geldi. Sonra sistemi kapatıp tekrar açtım.

Bu soruna da başka bir konuda AIDA64 ile sistemi tam yükte çalıştırın denilmiş. Ben de AIDA64'ü çalıştırıp sistemi stres testine soktum. 10 saniye kadar bir süre sonra şalter atma sesi gibi bir ses geldi ve sistem kendini kapattı. Şu an bilgisayar kapalı, açmadım.

Sizce sorun nerededir, hangi bileşen arızalı olabilir? Bilgisayarı tekrar açmalı mıyım? Neler yapabilirim?

Aaa unutmuşum onu çok özür diliyorum.

• MSI R9 380 GAMING 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı
  • MSI B150M PRO-VDH Intel B150 Soket 1151 DDR4 2133MHz VGA&DVI&HDMI Anakart
  • Kingston HyperX Fury Black 8GB 2666MHz DDR4 Ram
  • WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk
  • XIGMATEK ASGARD 382 PURE BLACK EDITION 600W MidT ATX SİYAH KASA (Güç kaynağı ve kasa beraber)
  • Intel Core i5 6600 Soket 1151 3.3GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci

BIOS pilini çıkarıp 1 dakika bekledikten sonra tekrar takın. Bu olay birçok sebepten olabilir. Yetersiz eski bir PSU, şase yapan kondansatör, evrensel veri seri yolu denetleyici driverları veya ekran kartı. Sebebin tam olarak ne olduğunu anlamamız için detaylı bilgi vermeniz gerekiyor.
Aaa unutmuşum onu çok özür diliyorum.

• MSI R9 380 GAMING 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı
  • MSI B150M PRO-VDH Intel B150 Soket 1151 DDR4 2133MHz VGA&DVI&HDMI Anakart
  • Kingston HyperX Fury Black 8GB 2666MHz DDR4 Ram
  • WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk
  • XIGMATEK ASGARD 382 PURE BLACK EDITION 600W MidT ATX SİYAH KASA (Güç kaynağı ve kasa beraber)
  • Intel Core i5 6600 Soket 1151 3.3GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci
PSU'dan endişeliyim hocam.

BIOS pilini çıkarıp 1 dakika bekledikten sonra tekrar takın. Bu olay birçok sebepten olabilir. Yetersiz eski bir PSU, şase yapan kondansatör, evrensel veri seri yolu denetleyici driverları veya ekran kartı. Sebebin tam olarak ne olduğunu anlamamız için detaylı bilgi vermeniz gerekiyor.

PSU'dan endişeliyim hocam.
Tamam BIOS pilini çıkarıp takacağım şimdi. Sonrasında sistemi açayım mı?
Sorunun neden kaynaklandığını ben de bilmiyorum ki detaylıca bilgi verebileyim, oyun oynarken yeşil ekran verip kilitleniyordu. Klavye mouse da gidiyor o arada.
Evet o şalter atma sesinden sonra ben de güç kaynağından şüpheleniyorum.
Hocam çıkarıp 1 dakika sonra tekrar taktım. Ne yapayım şimdi açayım mı sistemi?

Son düzenleme:
Tamam BIOS pilini çıkarıp takacağım şimdi. Sonrasında sistemi açayım mı?
Sorunun neden kaynaklandığını ben de bilmiyorum ki detaylıca bilgi verebileyim, oyun oynarken yeşil ekran verip kilitleniyordu. Klavye mouse da gidiyor o arada.
Evet o şalter atma sesinden sonra ben de güç kaynağından şüpheleniyorum.
Hocam çıkarıp 1 dakika sonra tekrar taktım. Ne yapayım şimdi açayım mı sistemi?

Geç cevap için üzgünüm. Açtınız mı sistemi?

Geç cevap için üzgünüm. Açtınız mı sistemi?
Sorun yok hocam. Evet, BIOS sıfırlama işleminden sonra bilgisayarı açtım. İlk başta görüntü gelmedi. Biraz bekledikten sonra reset tuşuna bastım birkaç saniye içinde sistem kapandı. Sonra ekran kartını çıkarıp onboard üzerinden başlattım sistemi. Yine görüntü gelmedi, yine resetledim bu sefer sistem açıldı. Sistem bir iki kere böyle başladıktan sonra normal açılmaya başladı. Onboard ile oyun da oynayabiliyorum az çok. Ekran kartı da yatıyor masada sanırım sorun ondan kaynaklanıyor. Tabi PSU'da da bir sorun olabilir hala. Böyle yani hocam 1 hafta önceye kadar hiçbir şey yoktu. Ekran kartını sisteme dahil edince sapıtıyor sistem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı