AIDA64 stres testi sonucu

Rachel Amber

Centipat
Herkese merhaba,
Yaklaşık olarak 1-1.5 ay önce topladığım sistemde AIDA64 üzerinden 10 dakikalık bir stres testi yaptım ve sıcaklıklar bana biraz fazla geldi:
Sistem özelliklerim:
ASUS TUF 3 1660.
Ryzen 5 3600 (3.7 GHz sabit ve stok soğutuculu)
8x2 3000MHz RAM.
ASUS Prime B450M-K anakart.

Diğer sorum ise işlemcim boştayken 47-52 derece arasında dolanıyor ve bu değerde bana fazla gibi geliyor. Ortam yaklaşık olarak 27 derece.
Yardım eden herkese şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (15).png
    Ekran Görüntüsü (15).png
    1.000,3 KB · Görüntüleme: 119
Kasandaki fan sayısı ve yerleşimi nasıl?

Bende 3600x var, stok fan ile kasadaki 3 ön fana rağmen aida64'te 20dk'lık testte max 81 dereceyi gördüm (ortalama 70).

Şu anda ise 3 ön + 3 egzoz fan ile işlemci boşta 40 derece.

Yani kasanızdaki fan sayısı az ise yada hava akışı kötü ise o sıcaklık değerlerin bence doğal.
Sıvı soğutma yada kule tipi soğutucular almadığınız sürece alacağınız ek egzoz fanlar sıcaklığı ortlama 5 derece kadar düşürür.
Stok fanların soğutma performansları zaten çok yeterli değil.

O değerler normal dostum ama işlemci soğutucu almak en mantıklısı işlemcinin tam performansını kullanmak lazım maalesef bende stock soğutucu ile kullandığım için CPB kapalı kullanıyorum şimdilik boşta 40-45 arası geziniyor yük altında 70'i geçmedi daha.

Kasanız hava almıyor. Bu yüzden de bu değerler normal. Eğer Dark Diamond Pro Mesh ya da Mag Forge 101M gibi bir kasa alsaydınız bu kadar yüksek olmazdı. Çünkü önünde hava girebilecek mesh panel var.
Bende ilk önerdiğiniz kasayı düşünüyordum ama ne yazık ki mahalle bilgisayarcısı yüzünden bu kasayı aldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı