Ailem çok baskı yapıyor

Bence baskı yapmaları çok iyi bir şey. Benim ailem hiç baskı yapmıyor. Bende ders çalışmak yerine oyun oynuyorum. İçimden ders çalışmak gelmiyor yani sorumluluk olarak görmüyorum. Emin ol başarılı olursun.
Hocam size baskı yapılmadığı için baskı ne demek tam kavrayamıyorsunuz sanırım, o çocuğun kendi iradesi vardır eminim ki. Ne zaman ders çalışıp çalışmayacağına kendi karar verebilir, köle mi bu haftanın şu saatleri bilgisayar yok şu günleri oynayabilirsin sadece diyorlar. Benim ailemde eskiden bana aynı şeyi yapardı ve sonucu ne olursa olsun karşı gelirdim böyle bir şey olamaz.

Seni çok fazla bilgisayar oynamaktan alıkoyması inan uzun vadede yararına olacak bir şey. Ailenle kavga falan etme, tartışma, senin iyiliğinden başka bir şey düşünmüyorlar.

Ve şunuda eklemeliyim bir çocuğu kısıtlarsanız onun için sorumluluk olan şeyler zorunluluk haline gelir, hevesi kalmaz. Çünkü yapmazsa babasının döveceğini, kızacağını vs. bilir bu büyük bir travma sorununa dönüşebilir ileride. Kendimden biliyorum arkadaşlar inanın.

@totyMESSİ İstiyorum Bilgisayarda bir şeyler yapabileceğinizi göstermek istiyorsanız bilgisayarda bir şeyler yapın. Eğer bu sizin aklınıza gelmiyorsa demek ki işe yarar bir şey yapmıyorsunuz.
Dersleriniz iyi olduğuna göre bunu babanızla konuşup bilgisayarın sizin okul başarınıza engel olmadığını anlatın. Dersleriniz iyi olduğu halde böyle bir yasak geliyorsa sizin sınırı aştığınızı düşünmüşlerdir, öyle olmadığını gösterin.
Yani genel olarak değerlendirince size baskı yapılmıyor. Başarılı olmaya yönlendiriliyor ya da bunu yapmaya çalışılıyor ama sizin istediğiniz şekilde değil. Orta yolu bulun. Göründüğü kadarıyla ailenizin sizi kısıtlamak gibi bir niyeti yok.
@Sabini Siz nasıl baskı gördünüz bilmiyorum ama bilgisayar oynamamayı kölelikle kıyaslıyorsanız gerçekten aileniz size iyi davranmış. Travmalarınız için psikologa görünebilirsiniz.

@totyMESSİ İstiyorum Bilgisayarda bir şeyler yapabileceğinizi göstermek istiyorsanız bilgisayarda bir şeyler yapın. Eğer bu sizin aklınıza gelmiyorsa demek ki işe yarar bir şey yapmıyorsunuz.
Dersleriniz iyi olduğuna göre bunu babanızla konuşup bilgisayarın sizin okul başarınıza engel olmadığını anlatın. Dersleriniz iyi olduğu halde böyle bir yasak geliyorsa sizin sınırı aştığınızı düşünmüşlerdir, öyle olmadığını gösterin.
Yani genel olarak değerlendirince size baskı yapılmıyor. Başarılı olmaya yönlendiriliyor ya da bunu yapmaya çalışılıyor ama sizin istediğiniz şekilde değil. Orta yolu bulun. Göründüğü kadarıyla ailenizin sizi kısıtlamak gibi bir niyeti yok.
@Sabini Siz nasıl baskı gördünüz bilmiyorum ama bilgisayar oynamamayı kölelikle kıyaslıyorsanız gerçekten aileniz size iyi davranmış. Travmalarınız için psikologa görünebilirsiniz.
Örnek verdim sadece, belirli olgunluğa gelmiş bir insana böyle davranılmasını yanlış buluyorum. Destekleyenlerinde çocukları olursa şimdiden yazık.

Örnek verdim sadece, belirli olgunluğa gelmiş bir insana böyle davranılmasını yanlış buluyorum. Destekleyenlerinde çocukları olursa şimdiden yazık.
İnsanın olgunlaşması bitmez. Ailemiz her şekilde bizden daha tecrübeli ve olgun olur. Onları dinlemek işimize gelmese de her türlü bize fayda sağlar. Sizin karşı çıktığınız durumu anlıyorum. Lakin sizin karşı çıktığınız şey konu sahibi arkadaşın ailesinin yaptığı şey değil.

İnsanın olgunlaşması bitmez. Ailemiz her şekilde bizden daha tecrübeli ve olgun olur. Onları dinlemek işimize gelmese de her türlü bize fayda sağlar. Sizin karşı çıktığınız durumu anlıyorum. Lakin sizin karşı çıktığınız şey konu sahibi arkadaşın ailesinin yaptığı şey değil.
Konu sahibi arkadaş, notları iyi olduğu halde bilgisayar oynanmasının yasaklandığını belirtiyor. Bu tarz yasakların yanlış olduğu bilimsel olarakta bir çok şekil de kanıtlandı, araştırabilirsiniz. Ailemiz her türlü bizden tecrübeli olur gibi bir mantıkta yok, tecrübeli olacaklar normal olarak fakat her dediklerinin doğru olduğunu göstermez bu. Ya da bizim her dediklerini yapma gibi bir zorunluluğumuz yok. Bilgisayar oynamasını yasaklamaları ne gibi bir katkı sağlayacak, göz sağlığı, zihin sağlığı vs. vs. arkadaşada büyüyünce çocuklarına anlatacak bir anı vermiş olacak "Benim ailemde zamanın bana bilgisayarı yasaklıyordu, zorla ders çalışıyordum" gibisinden.

Konu sahibi arkadaş, notları iyi olduğu halde bilgisayar oynanmasının yasaklandığını belirtiyor. Bu tarz yasakların yanlış olduğu bilimsel olarakta bir çok şekil de kanıtlandı, araştırabilirsiniz. Ailemiz her türlü bizden tecrübeli olur gibi bir mantıkta yok, tecrübeli olacaklar normal olarak fakat her dediklerinin doğru olduğunu göstermez bu. Ya da bizim her dediklerini yapma zorunluluğumuz yok. Bilgisayar oynamasını yasaklamaları ne gibi bir katkı sağlayacak, göz sağlığı, zihin sağlığı vs. vs. arkadaşada büyüyünce çocuklarına anlatacak bir anı vermiş olacak "Benim ailemde zamanın bana bilgisayarı yasaklıyordu, zorla ders çalışıyordum" gibisinden.
'Ailem benim bilgisayar oynamama sınır getirdiği için derslerime daha fazla zaman ayırdım. Böylece istediğim mesleği yapıp iyi bir hayat yaşıyorum.' da diyebilir mesela. Bir dönem oyunu abarttığı için babası bunun devam edeceğinden korkup sınır getiriyor ki haklı da. Oyun, bağımlılığa dönüşürse toparlaması zor olur.
Ben yasaklamanın iyi olduğunu savunmuyorum. Babası, işlerin kötüleşmemesi için tedbir almış. Bilgisayarın derslerine engel olmadığını gösterirse zaten bu kısıtlama ortadan kalkacak. Konu sahibinin yapması gereken, bilgisayarı bilinçli şekilde kullandığını göstermek. Bu da yardım isteme sebeplerinden biri zaten.

Alışması lazım diye bir kural yok, neredeyse 16 yaşına gelmiş ve notlarıda gayet iyi. Hafta içi bilgisayar kullanmayı yasaklıyorlar nerede görülmüş böyle bir şey? Dostum sen sen ol kendini sakın ezdirme, gerekirse babanla kavga et ama hakkını ara. Sınavlar gelincede kendini kanıtlarsın.

Babasıyla kavga etsin de sonra durum iyice kötüleşsin. Bence de.

'Ailem benim bilgisayar oynamama sınır getirdiği için derslerime daha fazla zaman ayırdım. Böylece istediğim mesleği yapıp iyi bir hayat yaşıyorum.' da diyebilir mesela. Bir dönem oyunu abarttığı için babası bunun devam edeceğinden korkup sınır getiriyor ki haklı da. Oyun, bağımlılığa dönüşürse toparlaması zor olur.
Ben yasaklamanın iyi olduğunu savunmuyorum. Babası, işlerin kötüleşmemesi için tedbir almış. Bilgisayarın derslerine engel olmadığını gösterirse zaten bu kısıtlama ortadan kalkacak. Konu sahibinin yapması gereken, bilgisayarı bilinçli şekilde kullandığını göstermek. Bu da yardım isteme sebeplerinden biri zaten.
Ailesinin konu sahibine iradesiz biriymiş gibi davranması başlı başına hata zaten, kendisi bilmiyor mu ne kadar bilgisayar oynarsa dersleri kötüleşir, ne kadar ders çalışırsa yeteri kadar bilgisayar oynayabilir.
Babasıyla kavga etsin de sonra durum iyice kötüleşsin. Bence de.
Gerekirse kavga edebilir, şahsen ben babamın bana bu şekil de bir muamele yapmasını istemem ki zamanında yapıyordu gerekli kavgamızı ettik karşılığımı verdim. Bana bu şekil de davranamazsın dedim, notlarım iyi tüm sorumluluklarımı yapıyorum dedim. Siz şimdi şey dersiniz babana karşılık veremezsin o daha büyük daha bilgili falan, nasıl bir hayatınız var çok merak ediyorum.

Geri
Yukarı