Ailem çok fazla soru çözmemi istiyor

Juyhs

Centipat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
KarBay Elektronik Yöneticisi
Merhabalar. 8. sınıf öğrencisiyim ve LGS'ye hazırlanıyorum. Size bir sorum olacak;
Ben günde hemen hemen 5 deneme çözüyorum. Çözdüğüm soru sayısı 150'den düşmüyor.
Ancak bence ailem benden çok fazla soru çözmemi bekliyor. Örneğin demin önüme 70 sayfa soru getirdiler. Çözmezsem bilgisayar, telefon alırız diyorlar. Ne yapayım? Yani çok fazla mı çözdürüyorlar anlamadım.

Günde 150 soru çözmek normal ama 5 deneme çözmek normal değil. Burada çok soru çözmen değil çözemediğin sorunun üzerine gitmen lazım. Yoksa günde 1000 soru çöz nafile. Lisede iken deneme'de yanlış yaptığım soruyu evde onu çözmek için saatlerce uğraşırdım.

Ailen bu konuda yanlış yapıyor. Aynısını bana da yapıyorlar nedense. Sırf çözmüş olmak için soru çözmek insana işkenceden farklı değil. Yapamadığını öğrenerek yaptığın 20 soru anlamadan çözdüğün 100 sorudan daha yararlıdır.

Ben de geçen sene LGS'ye girdim. 476 puan almıştım, şöyle özetleyeyim, nitelikli sorulardan günde 30-40 normal sorulardan ise 50-60 tane çözmen yeterli okul zamanında. Şu an ise rakiplerini elemen gerekiyor sıkı çalışman lazım zaten yazdıklarına göre çalışkan kendini bilen birisin. Çözdüğün sorular nitelikli ve güzel sorularsa soru sayısı gayet iyi bir de ailenin yanında fazla telefon ve bilgisayara girme benimkilerde kızıyorlardı bana. 70 sayfa soruyu da günlere yayarak çözebilirsin. Soruların olursa yardımcı olurum, iyi akşamlar. Ayrıca en az 8 saat uyku almayı unutma.

Ailen bu konuda yanlış yapıyor. Aynısını bana da yapıyorlar nedense. Sırf çözmüş olmak için soru çözmek insana işkenceden farklı değil. Yapamadığını öğrenerek yaptığın 20 soru anlamadan çözdüğün 100 sorudan daha yararlıdır.
Aynen katılıyorum.
Okulda İntegral öğreniyorduk bende artık tıkanmıştım bir noktada. Eve gidince soru çözmeye başlamıştım yaklaşık 30-40 soru çözdüm bunlardan yaklaşık 10-15 tanesini yapmamıştım. Bu çözemediğim soruların üzerine gittim saatlerimi verdim birsürü sayfayı çizdim sildim en sonunda çoğunu çözmeyi başarmıştım. Ertesi gün okula gidince derste tıkıl tıkıl çözdüğümü fark etmiştim.

Günde 150 soru çözmek normal karşılanabilir ama 5 deneme çözmenin mantığı yok kanımca. Deneme ve soru bankalarının amaçları daha farklı, aynı şey değiller.
Buna ek olarak, çok soru çözmek de gerçekten önemli bir şeydir ancak nitelikli soruların da çözülmesi gerekir. Ailene bu şekilde güzelce açıkla derim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı