Ailenin aşırı Müslüman'cı baskılarından nasıl kurtulunur?

Ailem aşırı derecede Müslüman olmama baskı yapıyor. Yok beş vakit namazını kazalarıyla kıl, yok eğlenmeni kenara bırak kuran oku. Bu baskılardan nasıl kurtulabilirim, yaşayan varsa ne yaptığını açıklayabilir mi?

Her şey de olduğu gibi dinde de aşırıya kaçmak sıkıntı, ailen dindar bir nesil yetiştirmek istiyor o kadar ama kesinlikle senin iradene el uzatamazlar kararı sen vereceksin dinde zorlama olmadığını bilmeleri gerekli.

Ailem aşırı derecede Müslüman olmama baskı yapıyor. Yok beş vakit namazını kazalarıyla kıl, yok eğlenmeni kenara bırak Kuran oku. Bu baskılardan nasıl kurtulabilirim, yaşayan varsa ne yaptığını açıklayabilir mi?
Hocam yapacak birşey yok gibi. Size namaz kıl dendiğinde kıldım derseniz belki inanırlar. Veya ailene sor acaba onlar senin yaşındayken namaz kılıyorlar mıydı?

Zaten onlar dediği için namaz kılarsanız makbul değildir. Kendi isteğiniz ile yapmanız gerekli. Aileler bazen böyle davranabiliyor. Din konularında aile ne derse desin biraz özgür iradeniz varsa uymanıza gerek yok.

Ben çok şükür öyle bir baskı altında kalmadım fakat bir arkadaşım kalmıştı. Hep öyle bir baskı altında kaldığında gelip bana anlatıyordu, kısacası dertleşiyordu. Ve bu onu rahatlatıyordu böyle böyle kafasına takmamaya başladı. Belki sende de bu durum işe yarayabilir.

Ailem aşırı derecede Müslüman olmama baskı yapıyor. Yok beş vakit namazını kazalarıyla kıl, yok eğlenmeni kenara bırak Kuran oku. Bu baskılardan nasıl kurtulabilirim, yaşayan varsa ne yaptığını açıklayabilir mi?
İnsan dünyaya sadece dini uygulamalarını gerçekleştirsin diye gelmedi değil mi ? Onun haricinde eğlenmeni hor görmemeleri lazım insanın yapısı gereği eğlence arar zaten zira baskıcı aile en nefret ettiğim aile tiplerindendir. İnsanın kafayı dinle bozmaması lazım kendi hedeflerine odaklansan daha yararlı olur hemen ahiret hesabı yapmaya başlanırsa kendini amaçların doğrultusundan saptırabilirsin.

Kurtulamazsın. O evde olduğun sürece öyle.

Dinde zorlama vardır. Dine girmede zorlama yoktur. Ayet o şekilde. Koca paragesftsn kelime sececekseniz çok işiniz var.
7 yaşında namaz kildirmaya başlayın diye sahih hadis var. Konu açacak kadar okuma yazma bildiğine göre o yaşı gecmissindir büyük ihtimal.

Ailenin o yaşta namaz kılıp kilmamasi alakasız. Senin ailen okumadı diye senin okumamanin şart olmasıyla eşdeğer. Biri hata yaptı diye diğerinin yapması gerekmiyor.

Her şeyde aşırıya kaçmak zarar değil. Din de buna dahil. Kişinin tercihi. Tabii bu durumda maalesef ailenin tercihi.

Insan dünyaya sadece kulluk için geldi. Ayet öyle diyor. İnsanın yapısı değil, nefsi eğlenceyi arar.
İnsanların inançları bu, seninki de diğer türlü. Mantıklı bir argüman sunmuyorsun.

Acikcasi günde 1 saat kuran okusan ve namazını düzenli kılsan gerisinde laf edeceklerini sanmıyorum. Daha fazlası durumunda olsalar çoktan hafızlık yapıyorum derdin bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı