Ailenin ölümünden korkma korkusu nasıl yenilir?

SraggzL

Decapat
Arkadaşlar merhaba benim annem babam ayrı ve ben annem ve abim ile yaşıyoruz. Ben daha 15 yaşına ay sonu gireceğim ve benim annem 1 ay sonra 49 yaşına girecek. Ya bazen düşünüyorum annem 49 yaşında 15 yaşında çocuğu var diyorum. Annem vefat ederse biz kimde kalacağız falan diyorum. 49 yaşında birisinin 15 yaşında çocuğu olur mu gibi şeyler geliyor aklıma ama tabii ki de Allah korusun amacım isyan etmek değil, üzülüyorum sadece. Örneğin annem bir yere tek gidiyor genelde geç geldiği zaman şüphelere düşüyorum falan. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim? Evet her an ölüm var ölümden kaçılmaz ama bana ne önerirsiniz? Şimdiden yazan herkesten Allah razı olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
En küçük kardeşim 17 yaşında babam 57 yaşında arada benim de böyle düşüncelerim oluyor zor bir durum şunu yaparsın bunu yaparsın gibi cevabı yok ölürlerse zamanla acısıda geçmiyor insanın ağlayacak hali kalmıyor sadece. Hayatın en acı gerçeği bu iyi kötü fark etmiyor her insan bir gün ölümü tadıyor.

Benim babam da 56 yaşında, ben 17 yaşındayım. Şimdi düşünmek erken diyorum ben. Tabi ecel bu her an gelebilir ama 10 yıl ve daha fazla yaşarlar diye umut ediyorum. Eğer Allah korusun, aniden babamı kaybedersem Allah yardımcımız olsun derim. Bence şimdilik düşünme bunları. Allah sana ve ailene uzun ömürler versin.

Ölüm korkusunu yenemezsin, sadece ölümü kısa süre unutursun. Hastalık derecesine geldiğini hissedersen de bir doktora görünmen gerekir. Paranoyaya falan sebep olabilir.

Bazı şeyleri hayatından çıkaramaz, unutamaz, yenemezsin. Onlarla yaşamayı öğrenir, hayatını şekillendirirsin. Kendimden örnek verirsem, gözlerim doğuştan bozuk. Ama gözlük kullanıyorum. Ve kullanmaya devam edeceğim gibi duruyor. Gözümün eksikliğini çıkaramıyorum hayattan. Ama onunla barışığım ve öğrendim o eksiklik ile yaşamayı. Allah daha beterini vermesin. Sizin durumunuz da benzer. Allah göstermesin öyle bir durum olsa bile alışmak zorundasınız. Hocamız hep söylerdi sınıfa, hayat kırık bardak gibidir. İçsen de akar içmesen de. Bu soruyu ne kadar düşünürsen o kadar içine girersin. Düşünme. Ayrıca ölüm hayatın bir parçasıdır. Alışmak zorundasın.

Benim babam da 56 yaşında, ben 17 yaşındayım. Şimdi düşünmek erken diyorum ben. Tabi ecel bu her an gelebilir ama 10 yıl ve daha fazla yaşarlar diye umut ediyorum. Eğer Allah korusun, aniden babamı kaybedersem Allah yardımcımız olsun derim. Bence şimdilik düşünme bunları. Allah sana ve ailene uzun ömürler versin.

Allah ailene ve sana uzun ömürler versin inşallah evet düşünmek erken ama Allah'tan umut kesilmez yorumun için teşekkür ediyorum. ALLAH razı olsun
En küçük kardeşim 17 yaşında babam 57 yaşında arada benim de böyle düşüncelerim oluyor zor bir durum şunu yaparsın bunu yaparsın gibi cevabı yok ölürlerse zamanla acısıda geçmiyor insanın ağlayacak hali kalmıyor sadece. Hayatın en acı gerçeği bu iyi kötü fark etmiyor her insan bir gün ölümü tadıyor.

Allah ailenize ve size uzun ömürler versin aynen haklısınız insan ne zaman öleceğini bilmiyor herkes ölümü tadıyor yorumun için teşekkür ederim Allah razı olsun.
Bazı şeyleri hayatından çıkaramaz, unutamaz, yenemezsin. Onlarla yaşamayı öğrenir, hayatını şekillendirirsin. Kendimden örnek verirsem, gözlerim doğuştan bozuk. Ama gözlük kullanıyorum. Ve kullanmaya devam edeceğim gibi duruyor. Gözümün eksikliğini çıkaramıyorum hayattan. Ama onunla barışığım ve öğrendim o eksiklik ile yaşamayı. Allah daha beterini vermesin. Sizin durumunuz da benzer. Allah göstermesin öyle bir durum olsa bile alışmak zorundasınız. Hocamız hep söylerdi sınıfa, hayat kırık bardak gibidir. İçsen de akar içmesen de. Bu soruyu ne kadar düşünürsen o kadar içine girersin. Düşünme. Ayrıca ölüm hayatın bir parçasıdır. Alışmak zorundasın.

Allah size yardım etsin inşallah evet alışmak zorundayızda etkisini çok bırakıyor yorumun için teşekkür ederim Allah razı olsun.
Ölüm korkusunu yenemezsin, sadece ölümü kısa süre unutursun. Hastalık derecesine geldiğini hissedersen de bir doktora görünmen gerekir. Paranoyaya falan sebep olabilir.

Yorumun için teşekkür ederim bu durumdan çok fazla aklıma falan gelirse dediğini yaparım inşallah.
@SraggzL ölümün genci yaşlısı yok kimin bu dünyada vakti doldu ise gider böyle şeyler düşünme ölümü Allah'tan başka kimse bilemez.

Evet haklısınız sadece Allah bilirde yani bilemiyorum aklıma geliyor moral falan bozuluyor geç geldiğinde böyle şüpheleniyorum falan yorumun için teşekkür ederim.
Merak etme, 1 aya kalmaz unutursun.

İnşAllah.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı