AiO Radyatör fanı aşırı sesli çalışıyor

LeadGuitarist96

Centipat
Daha fazla  
RAM
G.Skill Trident Z5 DDR5-6000MHZ CL36 32GB (2X16GB)
Ekran kartı
Sapphire Radeon 7900XTX
Anakart
MSI PRO B650-P WIFI
İşlemci
AMD 7700X
Merhaba,
Bilgisayarımda DeepCool Castle X240 sıvı soğutucu bulunmakta. Bilgisayarı aldığımda 1. ayda egzoza bakan taraftaki AiO fanı bir anda takılır gibi sesli çalışmaya başlamıştı. Yeni fan aldım. DeepCool da aynı şekilde yeni fan gönderdi. 2 gündür tekrardan aynı fan başlangıçta aşırı sesli çalışıyor, bilgisayarı restart ediyordum sorun gidiyordu ta ki bugüne kadar. Şu an aşırı sesli çalışıyor, restart da sorunu çözmüyor. Ve sadece tek fan, değişim yaptığım fan. Az önce temizlik yaptım. Fanı çıkarttım. Fanı takılı değilken de çalıştırdım ses yapmıyor ama ne zaman radyatöre bağlıyorum sesli çalışmaya başlıyor.
Desteğinizi rica ederim. Şimdiden teşekkür ederim.

O zaman dediğimiz şekilde radyatörün diğer yüzeyine takıp test edelim, bir de mümkünse farklı radyatörde test edelim :)
Selamlar tekrardan.
Şu an için ses yok. Söküp temizleyip düzgün vidalama yaptım. Ama ses, elektrikler kesildikten sonra düzeldi :) Şu an 2 radyatörde de ses yapmıyor fanlar.
Ama şöyle bir sorunum başladı. Radyatörden, bütün masayı titretecek şekilde bir "vıııı" sesi geliyor. Pump'tan geliyor sandım ama değil. PSU'nun da fanları kapatıp kontrol ettim oradan da gelmiyor. Radyatöre çok hafif bile dokununca kesiliyor. Ya da kasayı yüzey temasından kesmem gerekiyor. Bir fikriniz var mı?

Selamlar tekrardan.
Şu an için ses yok. Söküp temizleyip düzgün vidalama yaptım. Ama ses, elektrikler kesildikten sonra düzeldi :) Şu an 2 radyatörde de ses yapmıyor fanlar.
Ama şöyle bir sorunum başladı. Radyatörden, bütün masayı titretecek şekilde bir "vıııı" sesi geliyor. Pump'tan geliyor sandım ama değil. PSU'nun da fanları kapatıp kontrol ettim oradan da gelmiyor. Radyatöre çok hafif bile dokununca kesiliyor. Ya da kasayı yüzey temasından kesmem gerekiyor. Bir fikriniz var mı?
Selamlar, pomplamadan kaynaklı olmadığına eminseniz vidaları sıkmayı veya gevşetmeyi deneyebilirsiniz. Dokununca titreme kesilmiyor olsa fan dönüş hızıyla alakalı derdim.. Çok rahatsız ediyor sanırım titreme?

Selamlar, pomplamadan kaynaklı olmadığına eminseniz vidaları sıkmayı veya gevşetmeyi deneyebilirsiniz. Dokununca titreme kesilmiyor olsa fan dönüş hızıyla alakalı derdim.. Çok rahatsız ediyor sanırım titreme?
Ne sebepli olduğunu hala çözemedim açıkçası. Ama fan değil. 1 mm bile havaya kaldırsam kasayı ses kesiliyordu. Ben de arka ayaklardan sadece birisinin altına karton koydum :) Çok yüksek değil ses ama masamın üzerinde boğuk bir ses oluşturuyordu ki kulaklarımı gerçekten çok rahatsız ediyordu. Hala minimal var fakat o kadar rahatsız etmiyor. Pumptan olmadığından eminim sadece.

Ne sebepli olduğunu hala çözemedim açıkçası. Ama fan değil. 1 mm bile havaya kaldırsam kasayı ses kesiliyordu. Ben de arka ayaklardan sadece birisinin altına karton koydum :) Çok yüksek değil ses ama masamın üzerinde boğuk bir ses oluşturuyordu ki kulaklarımı gerçekten çok rahatsız ediyordu. Hala minimal var fakat o kadar rahatsız etmiyor. Pumptan olmadığından eminim sadece.
Açıkçası sorunu bir şekilde çözebildiyseniz yeterli :)

Sorunun kökünü bulamamak yeterli olmadı fakat onu da artık bir bilgisayarcıya gösteririm.
Bu zamana kadar olan desteğiniz için çok teşekkür ederim. :)
Rica ederim ne demek :) tahminim hala radyatör kaynaklı bir sorun olduğu yönünde.. Farklı bir radyatör bulup test edebilirsiniz ya da bilgisayarcıda bu testi yapabilirler.

Rica ederim ne demek :) tahminim hala radyatör kaynaklı bir sorun olduğu yönünde.. Farklı bir radyatör bulup test edebilirsiniz ya da bilgisayarcıda bu testi yapabilirler.
Sorunu bugün tamamen buldum. Maalesef ki radyatörde sorun yaşadığım taraftaki 2 vida girişi yalama olmuş... Galiba yeni soğutucu almak dışında hiçbir çarem kalmadı :(

Sorunu bugün tamamen buldum. Maalesef ki radyatörde sorun yaşadığım taraftaki 2 vida girişi yalama olmuş... Galiba yeni soğutucu almak dışında hiçbir çarem kalmadı :(
Yani modlama gibi bir şey yapma imkanınız yoksa maalesef yeni soğutucu gerekiyor gibi.. Fanı radyatöre bağlayan vidalar yalama olmuş di mi? Çünkü eğer öyleyse modlama imkanınız pek olmaz

Evet, fanı radyatöre bağlayan. Yani böyle değildi eminim. Support yine sıkın dedi sıktım ettim. Dün de eldeki PF240'ı takmaya çalışırken ki AM5 braketi yokmuş elimde sonra da front panele takarken farkettim.
Desteğiniz için teşekkür ederim tekrardan. Esenlikle kalın.

Yeni konular

Geri
Yukarı