Airsoft yasal mı?

clarkberk

Hectopat
Arkadaşlar bazı sorularım olacak.
Airsoft silah yasal mıdır?
Airsoft silah için belge gerekir mi?
Airsoft silah için yaş sınırı var mıdır?
Airsoft silah ile alakalı yasalar var mıdır?

Not: Airsoft silahı evde tutmak için düşünüyorum hobi gibi ara sıra belki dışarı sıkarım.

Arkadaşlar bazı sorularım olacak.

Not: Airsoft silahı evde tutmak için düşünüyorum hobi gibi ara sıra belki dışarı sıkarım.
18 yaş altı için yasak, bazı polisler anlayış gösterebiliyor yakalanırsanız şansınıza kalmış bir şey ama çok ağır bir cezası olduğunu sanmıyorum. Kalabalık ortamlarda atış yapmazsanız başınıza bir şey gelmez.

Suç teşkil etmiyor.
Hayır.
18 yaş altına satılmadığını duymuştum, emin değilim. Bazı oyun alanlarında 16 yaş üzeri insanlara da kullanma hakkı veriyorlar.
Şimdiye kadar hiç görüp duymadım. Bir insana fiziksel olarak pek de ağır hasarlar veremezsiniz zaten. Ancak tabii ki gidip gördüğünüz insana da sıkmayın.

Sanırım bir yerden bir yere götürürken çantasında durmasında fayda var. Belinize falan takayım demeyin.
Buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

18 yaş üstü her birey airsoft silah kullanabilir. Lakin bu silahları taşırken insanların olmadığı yerlere yani oyun alanlarına kadar kutusunda kapalı şekilde taşıman gerekli. Ayrıca şu an hala geçerli mi bilmiyorum ama namlu ucuna turuncu renkli bir aparat takman gerekiyor kullanırken.

Yasal olarak oyun alanlarında kullanılabilir lakin insanların arasında açıkta taşıman ve atış yapman yasal değil.

Evde tutmanda hiçbir sorun olmaz. Lakin dışarıya sıkarsan olur. Boncuklar(bb), insan vücudunda bazı yerlere kalıcı zarar verebilirler. Oyun alanlarında dahi gözlük takılmadığı zaman alan içine girmeniz yasaktır. Dışardaki insanlar açısından risk oluşturacağın için dışarıya kafana göre atış yapamazsın. İnsanların olmadığı bir alanda atış yapabilirsin.

18 yaş üstü her birey airsoft silah kullanabilir. Lakin bu silahları taşırken insanların olmadığı yerlere yani oyun alanlarına kadar kutusunda kapalı şekilde taşıman gerekli. Ayrıca şu an hala geçerli mi bilmiyorum ama namlu ucuna turuncu renkli bir aparat takman gerekiyor kullanırken.

Yasal olarak oyun alanlarında kullanılabilir lakin insanların arasında açıkta taşıman ve atış yapman yasal değil.

Evde tutmanda hiçbir sorun olmaz. Lakin dışarıya sıkarsan olur. Boncuklar(bb), insan vücudunda bazı yerlere kalıcı zarar verebilirler. Oyun alanlarında dahi gözlük takılmadığı zaman alan içine girmeniz yasaktır. Dışardaki insanlar açısından risk oluşturacağın için dışarıya kafana göre atış yapamazsın. İnsanların olmadığı bir alanda atış yapabilirsin.
Zaten dışarı atış yapmak derken insan olmayan yerleri kastettim.
Peki paintball olur mu?

Son düzenleme:
Yaş sınırı var 18. Oyun alanı dışında namlu ucuna takılan turuncu plastik durmak zorunda. Bu silahın oyuncak olduğunu belirtmek için kullanılıyor. Belge gerekmiyor diye biliyorum. Direk internetten sipariş verilebiliyor zaten. Silah ise yasal. Ama dediğim gibi oyun alanı dışında namlu ucunda o aparat takılı olmalı. Ama siz yine de namlu ucunda bu var deyip çarşının ortasında gezmeyin. Polisle bir şey çıkmasa bile uğraşabilirsiniz. Çünkü aldığını silaha göre bunlar lisanslı ve gerçek bir silahla dış bakışta ayırt edilemezler. Vayy vay zamanında nasıl merak salmıştım bu spora. 😀 İzmir'de ve İstanbul'da oynayan var. 3000 Kişi ilgileniyordu hatırladığım bu sporla Türkiye'de. Milsim Airsoft'un az videosunu izlememiştik zamanında. Tabi yaş, para, ve yaşadığım yerden kaynaklı bu hep bir heves olarak kaldı. ☹️

Yaş sınırı var 18. Oyun alanı dışında namlu ucuna takılan turuncu plastik durmak zorunda. Bu silahın oyuncak olduğunu belirtmek için kullanılıyor. Belge gerekmiyor diye biliyorum. Direk internetten sipariş verilebiliyor zaten. Silah ise yasal. Ama dediğim gibi oyun alanı dışında namlu ucunda o aparat takılı olmalı. Ama siz yine de namlu ucunda bu var deyip çarşının ortasında gezmeyin. Polisle bir şey çıkmasa bile uğraşabilirsiniz. Çünkü aldığını silaha göre bunlar lisanslı ve gerçek bir silahla dış bakışta ayırt edilemezler. Vayy vay zamanında nasıl merak salmıştım bu spora. 😀 İzmir'de ve İstanbul'da oynayan var. 3000 Kişi ilgileniyordu hatırladığım bu sporla Türkiye'de. Milsim Airsoft'un az videosunu izlememiştik zamanında. Tabi yaş, para, ve yaşadığım yerden kaynaklı bu hep bir heves olarak kaldı. ☹️
Peki, yaş sınırının yasal dayanağı nedir?

Peki, yaş sınırının yasal dayanağı nedir?

Onu bilmiyorum hocam. Bunu da izlediğim videolardan öğrenmiştim. Hatta bir ara bir P90 çekilişi yapmışlardı bir yerde ve yaş sınırı koymuşlardı. Bende yaşa takılmıştım. Bahsettiğim problemlerden hiç derinlemesine araştırmadım. Ama dediğim gibi para varsa alınır. Yaşta problem değil başkası alır siz kullanırsınız. Taşıma içinde bir çanta alırsınız ekstra dağın başında kullanırsınız. Ama Airsoft dururken pointbal alınmaz benim gözümde. Tabi ayrıca havalı tüfekte alınabilir eğer atışa ilgi duyuyorsanız ama onda bir yasa falan var mı bilmiyorum. Çünkü şu an eli yüzü düzgün bir Airsoft 4-5k vardır sanırım.

Geri
Yukarı