Airties 2210 Wireless adaptör çekim problemi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

yozlasdas

Kilopat
Yer
Gebze, Kocaeli, Turkey
Daha fazla  
Meslek
Kimyacı olmaya çalışıyor.
Evde tadilat'dan dolayı bilgisayarı başka odaya taşıdım. İnternet kablosu yetmediği için ortalama 1 ay kullanayım diye airties 2210 wireless adaptör aldım (en ucuzu :)). Fakat taktığımda ağı görmüyor. 5 Dk'da bir çıkıyor. Bağlan dediğimde kopuyor yine. Modem ile bilgisayar arasında 15m felan var! Modem üst katın balkonunda, bilgisayar 1 alt katın arka odasında.

Bir kere modem oraya kadar hayli hayli göndermesi gerekiyor. E hadi modem gücü yetmiyor, peki adaptörde mi çekiyor. Yoksa adaptörün kendi gücü yok mu? Yoksa modem neden çekmiyor. Sorun sorun sorun yardım ederseniz sevinirim. Birde bu ürünün iadesi var mı?

Wireless (kablosuz) tekniği yüksek frekans tekniği ile yapılmış bir uygulamadır. Temel frekansı (g) tipi için 2.4GHz civarındadır.
Bu frekanstaki sinyaller aynı ışık gibi yayılırlar ve bazı yüzeylerden yansır (reflection) ya da bazı yüzeylerde tamamen emilebilirler. (Absorbing).
İşte bu nedenlerden dolayı kablosuz bağlantı sinyalleriniz odanıza kadar yeterli seviyede gitmezse sinyal seviyeniz düşük olacaktır. Bu durum da bağlantınızın aksamasına veya belirttiğiniz aksaklıklara yol açabilecektir. Aynı zamanda bilgisayarınızda kullandığınız kablosuz adaptörünün de bir göndermesi ve alma kapasitesi vardır. Koşullar bir araya geldiğinde tekniği bilmeli ve gerekirse uygun şartlarda ayarlama yapmalısınız.

Arada aklıma gelen bir şeyi sorayım hemen, N standardını destekliyor mu bütün cihazlar, ve ayar olarak g/b/n'den sadece N standardı seçili mi? Pek çok durumda işe yaradı.

Modem Airties air 5341.
Anten gücünü bulamadım ama söyle bir yazı var ''Kablosuz çıkış gücü: Max 20 @ 2.4GHz (anten/ kazançlarıyla) dBm EIRP''

Ali abi dediğin ayarı görmüştüm. Adaptörüm g'yi destekliyor. Ayarları sadece g'ye alsam tel ve alt komşunun laptop belki n'de felan alıyordur diye değiştirmedim. Mantıken üçünede destek veriyor zaten g/b/n olarak.

Şu an evimden yazıyorum nasıl girdi bilmiyorum ama koptu kopacak. :)

- - - Güncellendi - - -

Wireless (kablosuz) tekniği yüksek frekans tekniği ile yapılmış bir uygulamadır. Temel frekansı (g) tipi için 2.4GHz civarındadır.
Bu frekanstaki sinyaller aynı ışık gibi yayılırlar ve bazı yüzeylerden yansır (reflection) ya da bazı yüzeylerde tamamen emilebilirler. (Absorbing).
İşte bu nedenlerden dolayı kablosuz bağlantı sinyalleriniz odanıza kadar yeterli seviyede gitmezse sinyal seviyeniz düşük olacaktır. Bu durum da bağlantınızın aksamasına veya belirttiğiniz aksaklıklara yol açabilecektir. Aynı zamanda bilgisayarınızda kullandığınız kablosuz adaptörünün de bir göndermesi ve alma kapasitesi vardır. Koşullar bir araya geldiğinde tekniği bilmeli ve gerekirse uygun şartlarda ayarlama yapmalısınız.

Güzel demişsin fakat arada 1 duvar varken (6m) 1 diş çekiyor. Yani odamdan bile çok çok rahat çekmesi gerekiyor. Düşününde modemin anteni bozulmuş olabilir. Ve sadece kendi alanına güç verebiliyordur. Telefon ve adaptörde bunu anca anca çekiyordur. Başka türlü akıl almıyor. :D Evde yalıtım felanda yok.

Konu ile ilgili daha önce araştırmalarım olmuştur. Bu yüzden sorunun çözümü için bazı önerilerim olacak.
Öncelikle modemin konumu ve civarındaki cihazların önemi vardır. Bu frekansta dalga boyu yaklaşık 12 cm olduğuna göre modemin bulunduğu yerde 6cm lik hareket ettirilmesi bile farklı sonuçlar doğuracaktır.
Duvara olan mesafesi. Konulduğu yer. Ben durumu özetlemek için kendi modemimin bir resmini koyuyorum. Sizden de böyle bir resim bekliyorum. Mümkünse.

Sizin modeminizde çift 5 dbi adnten var. Airties air 5341'de ise bir adet 2 dbi... Modem konumlandırması fark yaratır, fakat sorunu çözeceğini sanmıyorum...
Ben sorunu çözebileceğime inanıyorum. Dikkat ettiyseniz benim modemimin antenleri değişmiştir. Ben kendim modifiye ederek 5 dbi anten takmıştım. Daha önceki oturduğum evde, modemi birkaç oda ötesine kurmak zorunda olduğum için oldukça fazla uğraşılarım olmuştu. Bu uğraşılarım esnasında oldukça ilginç durumlarla bile karşılaşmıştım. Komşunun sinyallerini neredeyse %90 seviyelerinde alırken kendi sinyallerim sadece %30 lar seviyesinde idi. Edindiğim en büyük bilgi ise sinyallerin duvarların içerisinden geçerek değil genellikle engellere çarparak yansımasıyla daha fazla alınması idi. İşte ben bu yansımaları lehimde kullanarak, bazı araştırmalarla bazı sonuçlar elde ettim. Elde etmiş olduğum bu sonuçlarla edindiğim bilgiler dahilinde bu sorunu çözebileceğime inanıyorum.
Önce durum analizi yapmalı ve verileri değerlendirerek ve en iyi sonucu alabilmek için elbette bazı gerekli şeyleri yapmalıyız.

- - - Güncellendi - - -

Modem Airties air 5341.
Anten gücünü bulamadım ama söyle bir yazı var ''Kablosuz çıkış gücü: Max 20 @ 2.4GHz (anten/ kazançlarıyla) dBm EIRP''

Ali abi dediğin ayarı görmüştüm. Adaptörüm g'yi destekliyor. Ayarları sadece g'ye alsam tel ve alt komşunun laptop belki n'de felan alıyordur diye değiştirmedim. Mantıken üçünede destek veriyor zaten g/b/n olarak.

Şu an evimden yazıyorum nasıl girdi bilmiyorum ama koptu kopacak. :)

- - - Güncellendi - - -

Güzel demişsin fakat arada 1 duvar varken (6m) 1 diş çekiyor. Yani odamdan bile çok çok rahat çekmesi gerekiyor. Düşününde modemin anteni bozulmuş olabilir. Ve sadece kendi alanına güç verebiliyordur. Telefon ve adaptörde bunu anca anca çekiyordur. Başka türlü akıl almıyor. :D Evde yalıtım felanda yok.
Duvarlar veya engeller bilinen sinyal zayıflamalarından öte çok farklı sonuçlar doğurabilmektedir.
Öncelikle şu test te önemlidir. Kendi sinyallerinizi bu kadar düşük alıyorsunuz. Peki civardaki sinyallere hiç baktınız mı.? Diğer sinyaller size hangi şiddette gelmektedir.

Benimkinin haricinde 1 tane daha var çektiği. Oda 1 diş çekiyor. Aynı yerden telefondan girdiğimde bazen başka bir ağda buluyor. Birde bir ön odadan aradığımda 4-5 ağ çıkıyor. Taa yolun karşısındaki 50m + içi boş bina'dan geçerek geliyor. Hayret. :) Modem ise üst katın balkonunun üst köşesinde. Kendisine kutu yaptım içinde yatıyor.

2 Db anten varmış. Ttnet'in ne için bu modemi verdiği anlaşılıyor. :)

Bir diğer tespitime göre bu adaptör çok dandik geldi. Öyleki telefonum bile daha iyi çekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı