Akasa Venom Atto Aşırı Ses Sorunu

o_ulcan

Kilopat
2-3 yıldır stok fan kullanıyordum ve son zamanlarda çok ses çıkarmaya başlamıştı. Ben de işlemcinin fanını değiştirmeye karar verdim. Araştırdığım kadarıyla Akasa Venom Atto modelinden satın aldım. Bugün geldi ve zar zor takmayı başardım takarken 2 tane siyah kilitten kırıldı :D Onları da eski fandan aldım her neyse. Sorun şu ki fan maksimum devirde çalışıyor yani 2400 RPM de sürekli. Ve aşırı fazla ses çıkartıyor. BIOS'dan silent seçtiğim halde bir işe yaramadı, Speedfan programından da denedim ama bir işe yaramadı. Devri nasıl kendim ayarlayabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci soğutucusu konusunda fazla ucuza kaçmamak gerekiyor. Kullandığın işlemci nedir?
Anakart marka modelini de yaz
ki ona uygun program önerisinde bulunalım.

Ses problemini her halükarda yaşarsın işlemci yük altına girdiğinde. Sesli çalışan bir soğutucu zaten, benim yorumlarımı da okusaydın keşke almadan önce.

Şu testi de istiyorum senden, mutlaka rehberdeki gibi yolla ; AIDA64 Stability Test Rehberi

2-3 yıldır stok fan kullanıyordum ve son zamanlarda çok ses çıkarmaya başlamıştı. Ben de işlemcinin fanını değiştirmeye karar verdim. Araştırdığım kadarıyla Akasa Venom Atto modelinden satın aldım. Bugün geldi ve zar zor takmayı başardım takarken 2 tane siyah kilitten kırıldı :D Onları da eski fandan aldım her neyse. Sorun şu ki fan maksimum devirde çalışıyor yani 2400 RPM de sürekli. Ve aşırı fazla ses çıkartıyor. BIOS'dan silent seçtiğim halde bir işe yaramadı, Speedfan programından da denedim ama bir işe yaramadı. Devri nasıl kendim ayarlayabilirim?

Fanı yanlış porta takmış olabilirsiniz. Hız ayarı vermiyor gibi o takılan port. En azından 100-200 RPM değişmesi gerekir, sabitse port yanlıştır. Üstündeki fan orjinal kendi fanı değil mi?

Edit: Ahahaha.:ROFL: Ulan o kadar para veriyorsun, hız ayarsız fan koyuyorlar. Benimkinde vardı Picoda, ama seninki 3 pinli hız ayarsız kablo.

Fan 3 pinli benim anakartım 4 girişli. Nasıl böyle bir hata yaptım bilmiyorum. Takarken anakarta monte edilen bacaklardan 2 tanesi kırıldı. İade de edemiyorum, kaldı elimde [emoji53]

Fan 3 pinli benim anakartım 4 girişli. Nasıl böyle bir hata yaptım bilmiyorum. Takarken anakarta monte edilen bacaklardan 2 tanesi kırıldı. İade de edemiyorum, kaldı elimde [emoji53]

Anakart modeli belirtin. Bazı modellerde SYS_FAN voltaj kontrollü olabiliyor. Yani 3 pinliler de kontrol edilebilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı