Akbank hesap açmadı

Loxpeus

Centipat
Daha fazla  
Geçen hafta Akbank şubesinden birine 18 yaş altı hesap açmaya gitmiştik babam ile beraber. Fakat tek velinin yeterli olmadığını annenin de gelmesi gerektiğini. Hem anne hem de babanın imza atmak zorunda olduğunu söyledi. Arkadaşım annesiyle gidip açtırmayı başarmış fakat bize açmadılar sebebi nedendir? Başka bir yetkiliyle mi görüşmem gerekirdi?

Arkadaşım akbankdan hisselerle alakalı işlemler yapabiliyor ondan dolayı akbanka gitmiştimde. Tabi diğer bankalar finansal yatırıma izin verirse sıkıntı olmaz. Ama ben başka banka var mı bilmiyorum.

Arkadaşım akbankdan hisselerle alakalı işlemler yapabiliyor ondan dolayı akbanka gitmiştimde. Tabi diğer bankalar finansal yatırıma izin verirse sıkıntı olmaz. Ama ben başka banka var mı bilmiyorum.
18 yaşını doldurmadıysanız banka fark etmeden yatırım işlemleri yapamazsınız.

Arkadaşım acaba annesinin hesabı olmadığı için ona açılan hesabını mı kullanıyordur? Çünkü ben babamla Ziraat bankasına gittiğimizde ikimize de ayrı ayrı hesap açmıştı ve 2sine erişimim olduğu gözüküyordu.

Geçen hafta Akbank şubesinden birine 18 yaş altı hesap açmaya gitmiştik babam ile beraber. Fakat tek velinin yeterli olmadığını annenin de gelmesi gerektiğini. Hem anne hem de babanın imza atmak zorunda olduğunu söyledi. Arkadaşım annesiyle gidip açtırmayı başarmış fakat bize açmadılar sebebi nedendir? Başka bir yetkiliyle mi görüşmem gerekirdi?
Maalesef şubedeki insanların bilgisi çok yetersiz. İki velinin gelmesi gibi bir saçmalık yok. Benim tahminim velilerden birisi diğerinden habersiz iş yaparsa sonra tekrardan kendileri uğraşmamak için çağırıyorlar. Tek veli ile gidip açtırabilirsiniz.

18 yaşını doldurmadıysanız banka fark etmeden yatırım işlemleri yapamazsınız.
Hayır yanlış bilgi, ben Akbank'ta yatırım işlemleri yapıyordum. 18 yaş altı olması ile bir alakası yok. Tamamen banka ile alakalı bir durum. Arkadaşım da Vakıfbank'da yatırım işlemleri yaptı 18 yaşından küçükken.

SPK mevzuatına uygun değil 18 yaş altı borsa işlemleri yapmak, siz nasıl yaptınız, yatırım işlemlerinden kastınız nedir? Her şeyden önce uygunluk testini bitirir bitirmez sistem hata verir zaten.
Bayağı bildiğin halka arzlara katıldım, halka arzlardan bağımsız borsa istanbuldan hisse aldım. Yani normal işlem yaptım. Hadi bende şans eseri hata oldu, diğer arkadaşım da aynı şekilde Vakıfbank'tan işlem yaptı.

Bayağı bildiğin halka arzlara katıldım, halka arzlardan bağımsız borsa istanbuldan hisse aldım. Yani normal işlem yaptım. Hadi bende şans eseri hata oldu, diğer arkadaşım da aynı şekilde Vakıfbank'tan işlem yaptı.
Ben bunu kafama göre değil, mevzuata göre söylüyorum. Gönderdiğim Borsa İstanbul'un kendi broşüründe onuncu sayfanın birinci maddesine bakın. 18 yaş altı çocukların, riskli işlemler yerine birikim mantığıyla hesap kullanması esastır. Özel veli izniyle nadir de olsa sadece saat 13.00 ve 15.00'da işlem yapılmaktadır. Eğer siz özel veli izni bulunmadan bir işlem yaptıysanız, bankanızla iletişime geçin.

Dosya Ekleri

• borsa_istanbul_yatirimci_brosuru.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 303
Ben bunu kafama göre değil, mevzuata göre söylüyorum. Gönderdiğim Borsa İstanbul'un kendi broşüründe onuncu sayfanın birinci maddesine bakın. 18 yaş altı çocukların, riskli işlemler yerine birikim mantığıyla hesap kullanması esastır. Özel veli izniyle nadir de olsa sadece saat 13.00 ve 15.00'da işlem yapılmaktadır. Eğer siz özel veli izni bulunmadan bir işlem yaptıysanız, bankanızla iletişime geçin.
Özel veli izni dediğin şey büyük ihtimalle internet bankacılığı ile alakalı gibi duruyor. Yani veli internet bankacılığı izni verirken böyle izini de vermiş sayılır bence. Hem kamu bankasından hem de özel bankadan böyle bir işlem yapmak başımıza bir iş açmaz mıydı? İkimiz de şuan normal bir şekilde yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı