AKG K701 inceleme

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
10 ay önce 2.700 liraya Amazon üzerinden aldım. Şu anki fiyatı K702'yi de geçtiği için tavsiye edilecek bir kulaklık değil fakat indirimde bulabilirseniz K702'ye alternatif olduğunu söylememde fayda var aralarında ufak farklar mevcut.
Ufaktan teknik özelliklerinden bahsedeyim.
Öncelikle verimli bir kulaklık değil yani düşük ses çıkışında iyi bir ses alamazsınız minimum 100MW verebilecek bir ses kartı DAC/amfi olması gerekmektedir. 1 Vrms'te 105dB hassasiyete sahip açık kapsül oluşu ve sahnesinin aşırı geniş olması sebebiyle verimsiz olduğunu belirtmek gerekir.
Maksimum giriş gücü 200MW bu hem yapacağınız EQ payını çok açıyor hem de kulaklığa büyük bir potansiyel katıyor.
Çıkarılabilir bir kablosu mevcut değil 3 metre uzunluğunda bitişi ise 6.3mm jak ve 3.5mm jaka dönüştürmek için adaptör de çıkmakta.
50mm çapında sürücüsü var bu da sahne ve detay performansını üst seviyeye çıkarıyor.
Ağırlığı 230 gram oldukça hafif bir kulaklık konforda büyük bir payı olduğunu belirtmem gerek.
62 ohm dirence sahip bu da yüksek empedansta da iyi güç verecek DAC alma zorunluluğundan kurtarıyor diyebilirim. Fakat bu kulaklığa özgü belli bir frekanstan sonra 95 ohma kadar direnci çıkmakta bu yüzden yine de güçlü bir ses kartı isteğini doğuruyor. Bu kısma tekrardan geleceğim zaten.
Teknik performansı şahane. O anki piyasada bu fiyatta alabileceğim en iyi kulaklıktı diyebilirim. Şu anda K702'nin mevcut fiyatı için de bunu diyebilirim. Oldukça detaylı telli çalgılarda ayrı bir detayı olduğunu belirtmem gerekir. Sahnesi ise oldukça geniş derinlik aşırı olmasa da yüksekliğinin de olduğunu belirtmem gerekir. Görüntüleme konusunda da oldukça iyi konumlandırması başarılı. Detayı kulak konforuna zarar vermiyor çünkü sahnesi geniş olduğu için sizi rahatsız eden herhangi bir durum yok.
Ses rengi aşırı kötüdür çoğu kanaldaki incelemelerde de iğrenerek baktıklarını fark edebilirsiniz. O yüzden peq istiyor. Hangi müziklerde iyidir konusuna değinmeyeceğim her yola gelen bir kulaklık olduğu için doğru peq ayarlamaları ile her müzikte iyi bir deneyim sağlayacaktır. Doğal halini merak ediyorsanız david gilmour, haggard ve benzeri sanatçı ve gruplarda iyi gidiyor. Asr'da kullandıkları ve beğendikleri peq konfigürasyonunu atayım.

Preamp: -8.0 dB.
Filter 1: On pk fc 25 Hz gain 8.0 dB Q 1.0
Filter 2: On pk fc 227 Hz gain -3.0 dB Q 2.0
Filter 3: On pk fc 1300 Hz gain 5.0 dB Q 2.0
Filter 4: On pk fc 2281 Hz gain -2.5 dB Q 3.0
Filter 5: On pk fc 3500 Hz gain 6.0 dB Q 5.0
Filter 6: On pk fc 5870 Hz gain -1.9 dB Q 5.0

Ben bu konfigürasyonda 3. filtreyi kaldırıyorum zira 1300 Hz için 5dB kazanıma ihtiyaç yoktur olması gerektiği durumdadır. Ben bu konfigürasyonu kullanmıyorum ortak katmanda kullanmaktayım foobar2000'deki ayarım farklıdır. El ayarı ile yaptığım için parametrik karşılığını bilemiyorum fakat bakarak da yapma imkanınız var.

1677970057624.png

Asr'de yapılan peq ayarı ile aralarında aman aman fark yoktur onu belirtmem gerekir. 3. filtresi hariç. Bunu yapmanız şart değil yani.
Peq yapmadan kullanmanızı pek önermem güzel bir ses rengi yok. Peq yapınca da -8 dB kazanım olduğu için bahsettiğim gibi iyi bir ses kartı istemekte tabii ki aşırı iyi bir şey olmasına gerek yok. Şu anda AE-5 Plus ile kullanmaktayım ve yeterince iyi olduğunu söyleyebilirim. Kendi özelinde AE-5 Plus zaten iyi bir ses kartı. Raa'dan tüm koşullarda geçer not almış bir ses kartı güç konusunda da bu kulaklığa fazlasıyla yetmekte.
Kulaklıkta bas namına bir şey yok evet ama bu sürücünün bas veremeyeceği anlamına gelmiyor. 25 Hertz'e 20dB arttırma yaptığımda dahi sorunsuz bir şekilde kullanmaktayım tabii bunu yaptığımda sesi tamamen açmam gerekiyor. 200 MW giriş gücünün burada önemi çok büyük başka bir kulaklıkta bu kadar güçlü bası versem yanma ihtimali çok yüksek.
Konforu da kendisi kadar iyi bir kulaklık. Hem hafif oluşu hem de mengene sisteminin sıkma gücünü çok iyi ayarladıkları için (hafifliğinden kaynaklı) saatlerce takma imkanı sunuyor. Kulak konforunun da iyi olması sebebiyle gündelik kullanımda vazgeçilmez oluyor benim için.
Malzeme kalitesi iyi bir kulaklık değil yıpranmaya müsait zaman geçtikçe gıcırdamalar başlıyor. O yönden biraz nazik davranmanız gereken bir kulaklık.
Oyunda da iyi sonuç verdiğini söylemem gerek teknik performansı tüketici sınıf kulaklıkların çok ötesinde olduğu için oyunda da beni yarı yolda bırakmıyor. Uzun bir süre bu kulaklıkta kalacağım o kadar fiyat performans bir kulaklık diyebilirim. Bundan sonrasında HD800s tatmin eder. Başka kulaklık sadece yeni deneyim oluşturacak o yüzden HD800s hariç bir kulaklık almayı pek öngörmüyorum belki K702 veyahut K712 Pro olur fiyatlarından kaynaklı.
Kulaklık bu şekilde;

akg-k701-reference-series-earcups.jpg

Kullan-lan-AKG-K701-K612PRO-k702-K400-Q701-kulakl-klar-HIFI.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
En çok denemek istediğim kulaklıklardan biri. Gerçekten çok iştah kabartıcı. Çok da yakışıklı görünüyor. Güle güle kullanın. Elinize sağlık güzel güzel yazmışsınız.
Öte yandan HD800s gibi aşırı pahalı ürünlerden önce HiFiMan Edition XS'i de aklınızın bir köşesine yazmanızı tavsiye ederim.

En çok denemek istediğim kulaklıklardan biri. Gerçekten çok iştah kabartıcı. Çok da yakışıklı görünüyor. Güle güle kullanın. Elinize sağlık güzel güzel yazmışsınız.
Öte yandan HD800s gibi aşırı pahalı ürünlerden önce HiFiMan Edition XS'i de aklınızın bir köşesine yazmanızı tavsiye ederim.
Bahsettiğiniz kulaklık iyi fakat planar magnetic olduğu için aşırı ağır geldi. Fiyatına göre de rakipsiz olduğunu düşüyorum fakat benim için artık ilk öncelik konfor olduğu için ya HD800S ya da K702 ile devam edeceğim. Önce konfor sonrasında performans. Denenebilir mi tabi ki denenebilir İstanbul'da deneyebileceğim bir yer bulursam 1-2 saat kafamdan çıkartmayıp karar verebilirim.

Bahsettiğiniz kulaklık iyi fakat planar magnetic olduğu için aşırı ağır geldi. Fiyatına göre de rakipsiz olduğunu düşüyorum fakat benim için artık ilk öncelik konfor olduğu için ya HD800S ya da K702 ile devam edeceğim. Önce konfor sonrasında performans. Denenebilir mi tabi ki denenebilir İstanbul'da deneyebileceğim bir yer bulursam 1-2 saat kafamdan çıkartmayıp karar verebilirim.

K702 denerseniz mutlaka deneyimlerinizi yine not edin foruma. Devasa sahneden bahsedip duruyordu insanlar. Çok merak uyandırıyor.

K702 denerseniz mutlaka deneyimlerinizi yine not edin foruma. Devasa sahneden bahsedip duruyordu insanlar. Çok merak uyandırıyor.
Oturduğum yere yakın bir yerde AKG satışı mevcut. Deneme mümkünse yanıma kulaklığımı alıp K702 ile kıyaslama yaparım ilerleyen zamanlarda.

Kısa bir ekleme yapmak isterim. Bu kulaklığın sürücüsü 40mmymiş. 50mm değilmiş. Kendim içini açıp ölçtüm yaklaşık 4 cm çap olduğunu gördüm. Bununla beraber distribütörlerin yapmış olduğu tanıtım videolarında da çapının 40mm olduğu söylenmekte. AKG resmi sitede nedense 50mm olarak lanse etmiş.

Bugün esasında K712Pro alacaktım ikinci elden fakat satan adam ürünü teknoloji kanalında tanıtım maksatlı aldığını açıklamada da yazmıştı dün konuşmuştuk bugün de arayıp iade edilmek zorunda olduğunu söyledi. Parayı ayarlamışken başka bir kulaklık bakınayım dedim hazır K701'in de 40mm sürücü olduğunu fark etmiştim 90mm Planar HIFIMAN HE400SE alacaktım 2700 liraya. Satıcı ile anlaştık yarım saat içerisinde fakat kendisi ürünü satmadan evvel tekrar kontrol ettiğinde son ses bassta sağ taraftan cızırtı duymuş ve bana mesaj attı garantiye vereceğini söyledi. Dürüst bir satıcı olması iyi bir şey tabi ki ben de ses çıkışında problem olacağı ihtimalini söyledim o da farklı kulaklıkla denedi onda bir sorun yaşamamış. Nasip olmadı hala K701 ile devam ediyorum HE400SE'yi deneyecektim beğenirsem K701 satıp devamında da Planar devam edecektim fakat nasip olmadı. Tabi gelişmiş kullanıcı için K701 cidden iyi bir konumda ama farklı kulaklıkları da test etmeye çalışıyorum ama önüme hep engel çıkıyor. :D

İlerleyen zamanlarda nasip olursa yeni kulaklıkları K701 ile test etmeye çalışacağım.

Oturduğum yere yakın bir yerde AKG satışı mevcut. Deneme mümkünse yanıma kulaklığımı alıp K702 ile kıyaslama yaparım ilerleyen zamanlarda.
Bu da denk düşmedi. Bahsettiğim yerin yanından geçerken yıkılmış olduğunu gördüm o sıra Joker 2019 OST dinliyordum büyük bir kasvet kaplamıştı içimi. Ses konusunda şu aralar çok şanssızım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı