Çözüldü Akıllı kumanda kodları nasıl başka formatlara çevrilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Affansen

Hectopat
Makaleler
1
Sony müzik seti için IR kodları gerekiyor ama hiç bir yerde bulamadım. İnternette akıllı kumandalar için kodlar var ama bana lazım olan bunlar değil. Ben bunları HEX veya DEC formatına çevirmek istiyorum. Bunu yapabileceğim bir emülatör veya site var mı?

@cengover_ekin

Çözüm
Bir yerde okuduğuma göre (kaynak veremeyeceğim çünkü nereden okuduğumu unuttum) sony kanal butonlarına sırasıyla:
1 = 0000 0000 = binary karşılığı = 0
2 = 0000 0001 = binary karşılığı = 1
3 = 0000 0010 = binary karşılığı = 2
4 = 0000 0011 = binary karşılığı = 3
5 = 0000 0100 = binary karşılığı = 4
6 = 0000 0101 = binary karşılığı = 5
7 = 0000 0110 = binary karşılığı = 6
8 = 0000 0111 = binary karşılığı = 7
binary değerlerini gönderiyor diye okumuştum (yani standardı buymuş sanırım) ama maalesef diğer fonksiyonları bilmiyorum.

Ayrıca infrared alıcı için Sharp'ın GP1U27XB model triyak benzeri bir alıcı kullanıyormuş.
bu da kılavuzu:
Merhaba mesajınızı yeni gördüm, internette başka bir kaynak buldum kumanda kodlarını direkt olarak oradan aldım. İnsanların işine yarasın diye aşağıya link bırakıyorum:
Kumanda IR kontrol Kaynak Haberleşme Kodları – Elektronik Devreler Projeler
Sony müzik seti için ır kodları gerekiyor ama hiçbir yerde bulamadım. İnternette akıllı kumandalar için kodlar var ama bana lazım olan bunlar değil. Ben bunları hex veya dec formatına çevirmek istiyorum. Bunu yapabileceğim bir emülatör veya site var mı?

@cengover_ekin

Büyük ihtimalle arkadaş zaten kendi kumandasını yapmak istiyor ve "kodlar" dediği şeyler sensöre göndermek için gerekli?

Eğer kumandası çalışıyorsa Arduino ile yapabilirsin.
Öncelikle teşekkürler. O siteye daha önce çok baktım ama kumandayı yine bulamadım. Model Sony RX99. Mobil uygulamalarda Sony AV 4 ve 5 kumandaları çalışıyor ama tüm özellikler olmadığı için kumanda pek işimize yaramadı. Bana tüm özellikler HEX formatında veya DEC formatında gerekiyor çünkü IR led ile ben sinyal yollayacağım. Ya da mobil uygulamalarda kendi kumandamızı oluşturabilirim belki.
Büyük ihtimalle arkadaş zaten kendi kumandasını yapmak istiyor ve "kodlar" dediği şeyler sensöre göndermek için gerekli?
Evet aynen öyle, orijinal kumanda kayıp ben onun için kendi kumandamızı yapmaya karar verdim.
Bunları neden başka formatlara çevirmek istiyorsun?
Arduino ile kullanabilmek için.

Öncelikle teşekkürler. O siteye daha önce çok baktım ama kumandayı yine bulamadım. Model Sony RX99. mobil uygulamalarda Sony av 4 ve 5 kumandaları çalışıyor ama tüm özellikler olmadığı için kumanda pek işimize yaramadı. Bana tüm özellikler hex formatında veya dec formatında gerekiyor çünkü ır LED ile ben sinyal yollayacağım. Ya da mobil uygulamalarda kendi kumandamızı oluşturabilirim belki.

Evet aynen öyle, orijinal kumanda kayıp ben onun için kendi kumandamızı yapmaya karar verdim.

Arduino ile kullanabilmek için.

Kodu bulamasan da bunu yapabilirsin. Kodlar ir LED'in frekansı bilgisi için kullanılıyor. Zaten biliyorsundur ama yine basitçe açıklayayım; "mesela 10 khz yanıp sönme sinyali verirsen ileri sarma olarak anlaşılır, 12 khz kapatma" gibi. Sizin yapacağınız hangi frekansları kullandığını bir şekilde bulmak. Datasheet veya zor yöntemle sık kullanılan frekansları denemek. Hex veya dec dediğiniz bu sayısal değeri 16'lık tabana dönüştürmek ya da 10'luk tabana dönüştürmekten ibaret, yani en tırt işlem. Frekansları bir araştırın, olmadı sık kullanılanları sistemi kurup kurup teker teker deneyin. Kolay gelsin.

Kodu bulamasan da bunu yapabilirsin. Kodlar ir LED'in frekansı bilgisi için kullanılıyor. Zaten biliyorsundur ama yine basitçe açıklayayım; "mesela 10 khz yanıp sönme sinyali verirsen ileri sarma olarak anlaşılır, 12 khz kapatma" gibi. Sizin yapacağınız hangi frekansları kullandığını bir şekilde bulmak. Datasheet veya zor yöntemle sık kullanılan frekansları denemek. Hex veya dec dediğiniz bu sayısal değeri 16'lık tabana dönüştürmek ya da 10'luk tabana dönüştürmekten ibaret, yani en tırt işlem. Frekansları bir araştırın, olmadı sık kullanılanları sistemi kurup kurup teker teker deneyin. Kolay gelsin.
Dediklerinizi denemiştim, o yüzden akıllı kumanda kodunu dönüştürmek istiyordum çünkü herhangi bir frekans veya kod bulamadım. Akıllı kumandadan çevirecektim. Kodları başka nereden bulabilirim?

Daha önce o kılavuza bakmıştım, tekrar bakıyorum şimdi teşekkürler.

Remote veya IR diye arattığımda çıkmıyor. Başka nasıl aratabilirim?

Bir yerde okuduğuma göre (kaynak veremeyeceğim çünkü nereden okuduğumu unuttum) sony kanal butonlarına sırasıyla:
1 = 0000 0000 = binary karşılığı = 0
2 = 0000 0001 = binary karşılığı = 1
3 = 0000 0010 = binary karşılığı = 2
4 = 0000 0011 = binary karşılığı = 3
5 = 0000 0100 = binary karşılığı = 4
6 = 0000 0101 = binary karşılığı = 5
7 = 0000 0110 = binary karşılığı = 6
8 = 0000 0111 = binary karşılığı = 7
binary değerlerini gönderiyor diye okumuştum (yani standardı buymuş sanırım) ama maalesef diğer fonksiyonları bilmiyorum.

Ayrıca infrared alıcı için Sharp'ın GP1U27XB model triyak benzeri bir alıcı kullanıyormuş.
bu da kılavuzu:

Yeni konular

Geri
Yukarı