Akıllı priz kapalıyken akım geçirir mi?

Ziraelxd

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
S-Link SL-05 akıllı priz, 2 adet Corsair RM850X ve Philips akım korumalı 5'li priz kullanıyorum. Bu bileşenlerle mining sistemime güç veriyorum. Bugün ilk kez sistem çalışırken şalter attı. PSU'da sorun var sandım sonra sistemi kapattım, 6 7 saat çalıştı sonra tekrar attı.

İlginç olansa kontrol etmek için sistemi akıllı prizden kapattığımda yaklaşık 30 saniye sonra şalter atıyor (sistem güç çekmiyorken).

Sonra bir ses geldiğini fark ettim. Önce akıllı prizin bağlı olduğu güç kaynağının kendi şalterini açtım. Sonra akıllı prizi kapattım, ışığı söndü. Ama güç kaynağı 10 saniyede bir elektrik gelmiş gibi sanki açılmaya çalışıyor. Blink veya tık diye bir ses çıkarıyor her 10 saniyede bir bunu yapıyor. 5 6 kere yaptıktan sonra şalter atıyor.

Akıllı prizi direkt duvara ve 5'li çoklayıcıyı da akıllı prize takıp test ediyorum, şu an 2 saattir şalter atmadı ve sistem kapanmadı.

@Yeni Teknik Sembol müsait olduğunuzda bakabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Akıllı Priz'lerden yüksek güç geçirmek tehlikeli diye okudum. Sorunuza cevap veremeyeceğim ama bu konuda uyarayım, dikkatli olun.

Cevap için teşekkürler. Prizin özelliklerinde 3680W desteklediği yazıyor. 1 güç kaynağında akıllı priz kullanıyorum sadece ve 700W ı geçmiyorum. Sorun olur mu buna rağmen?

Okuduğum kaynağa baktı, bilgisayar televizyon gibi cihazlarda sorun yok ama bulaşık-çamaşır makinesinde vs. kısadevre yapip yangın çıkartma riski bulunuyormuş. Ben kahve makinesi-vantilatör gibi küçük cihazlarda kullanıyorum. Aldığım akıllı prizin icinde yüksek güç tüketiminden kaçın yazıyordu; aklımda o kalmış. Sizin için sorun teşkil etmiyor diye anlıyorum.

Bu arada uzatma kablosunun uzunluğu da sorun yaratan etkenlerden elektrik aktarımında; küçük bir not.

Hocam; şimdi S-Link SL-05'de 3680 watt sınırı ile ilgili olarak evdeki kaçak akım röleniz atmıyor, o esnada akıllı priz bağlantısında "blink" veya "tık" şeklindeki çok hafif seslerde kıvılcımlı elektrik geçişleri kısmen olduğu için kaçak akım rölesinin iç dengesi (faz gelişi/nötr dönüşü şeklindeki çevrimde) bu anlarda bozulduğundan bu sesleri duyduğunuzda gecikmeli olarak kaçak akım röleniz atmış oluyor. 2.4 GHZ Wİ-Fi frekansıyla çalışan akıllı prizin anahtarı tam kapalı olsa bile şebekeden cuzi bir akımı standby konumunda (ayni PC PSU' larının prizden tam çıkarılmadan sızıntı akımlarını şebekeden çekebildikleri gibi) çekebildiğini, o esnada da o yerleştiği priz içinde hafif seslerler, cızırtılarla bu atmanın tam olarak gerçekleşebildiğini aslında anlattığınız bu durum çok net gösteriyor. Yani akıllı priziniz standby'da çalışmayı (aktif açılmayı) bekler halde iken priz içindeyken zayıf şebeke akımını aslında çekiyor, çekmese kaçak akım rölesinin atması bu durumlarda kesinlikle söz konusu olmazdı.

Ama son durumda akıllı prizin son konumunu değiştirdiğiniz için bir kıvılcım geçişi olmadığı, hiçbir elektriki temassızlık olmayıp standby'da iken atmaması; hafif sesler veya temassızlık kıvılcımı olmadığından dolayıdır. Örneğin benzer bir durum arçelik çamaşır kurutma makinemiz standby'da prize takılıyken bizim makina için de aynen geçerliydi, ancak üst kapağını açıp iç bağlantılarını çıkarıp yeniden takarak bu sorunu çözmüştüm, geçen yıl. Ama sizinki cihaz içi değil de akıllı priz olan bu cihaz dışındaki fiş iletkeni-priz arasında olan kötü elektrik temasıyla bu sorununuz tam olarak oluşmuş, bu kötü teması 2. (son) durumda kaldırıp cızırtı seslerini hiç duymadığınız için kaçak akım şalteriniz bundan sonra bu cızırtı seslerini duymadığınız şartlarda kesin olarak atmayacaktır. Bu konuda geçmiş olsun ve kolay gelsin.

Son düzenleme:
Hocam; şimdi S-Link SL-05'de 3680 watt sınırı ile ilgili olarak evdeki kaçak akım röleniz atmıyor, o esnada akıllı priz bağlantısında "blink" veya "tık" şeklindeki çok hafif seslerde kıvılcımlı elektrik geçişleri kısmen olduğu için kaçak akım rölesinin iç dengesi (faz gelişi/nötr dönüşü şeklindeki çevrimde) bu anlarda bozulduğundan bu sesleri duyduğunuzda gecikmeli olarak kaçak akım röleniz atmış oluyor. 2.4 GHz Wi-Fi frekansıyla çalışan akıllı prizin anahtarı tam kapalı olsa bile şebekeden cuzi bir akımı standby konumunda (ayni PC PSU' larının prizden tam çıkarılmadan sızıntı akımlarını şebekeden çekebildikleri gibi) çekebildiğini, o esnada da o yerleştiği priz içinde hafif seslerler, cızırtılarla bu atmanın tam olarak gerçekleşebildiğini aslında anlattığınız bu durum çok net gösteriyor. Yani akıllı priziniz Standby'da çalışmayı (aktif açılmayı) bekler halde iken priz içindeyken zayıf şebeke akımını aslında çekiyor, çekmese kaçak akım rölesinin atması bu durumlarda kesinlikle söz konusu olmazdı.

Ama son durumda akıllı prizin son konumunu değiştirdiğiniz için bir kıvılcım geçişi olmadığı, hiçbir elektriki temassızlık olmayıp Standby'da iken atmaması; hafif sesler veya temassızlık kıvılcımı olmadığından dolayıdır. Örneğin benzer bir durum Arçelik çamaşır kurutma makinemiz Standby'da prize takılıyken bizim makine için de aynen geçerliydi, ancak üst kapağını açıp iç bağlantılarını çıkarıp yeniden takarak bu sorunu çözmüştüm, geçen yıl. Ama sizinki cihaz içi değil de akıllı priz olan bu cihaz dışındaki fiş iletkeni-priz arasında olan kötü elektrik temasıyla bu sorununuz tam olarak oluşmuş, bu kötü teması 2. (son) durumda kaldırıp cızırtı seslerini hiç duymadığınız için kaçak akım şalteriniz bundan sonra bu cızırtı seslerini duymadığınız şartlarda kesin olarak atmayacaktır. Bu konuda geçmiş olsun ve kolay gelsin.

Önceliikle detaylı cevabınız için çok teşekkürler. Akıllı prizin tamamen elektriği kesmediğini bilmiyordum bunu da öğrenmiş oldum. Akıllı prizi son aldığım konumda 20 saattir sistem açık ve sorun yaşamadım. Bu şekilde kullanmaya devam edeceğim. Şalter atma veya ses sorunu kalmadı şimdilik.

Peki hocam akıllı prize, şalteri olan kaliteli akım korumalı 4'lü priz taksam ve akıllı prizi kapatsam. 4'lü prizden akım geçer mi? Yani PSU da olduğu gibi az miktar akım geçirir mi? İlla manuel bir şekilde çoklu prizin açma kapatma tuşundan mı kapatmak gerekir?

Hayır hocam; akım daima geçemez, kendi kumanda şartlarına göre geçebilir, 4'lü anahtarlı, uzatma olarak takılan başka 4'lü prize akım, prizin cihaz açılma veya iç zamanlamasıyla direk/dolaylı açılmadığında geçemez, çünkü akıllı priz kendi iç elektroniği için gereken zayıf akımı çekerken şebekede daha öndedir, diğer uzatmalı, anahtarlı priz onun prizinde ve şebekede daha geridedir, üstelik şartlı olarak kendi priz çıkışına takılan uzatmalı 4'lü priz sürekli bu şekilde bağlı duracağından, onun çıkış prizine Wİ-Fİ kumandasıyla çıkış bağlantısı sağlanmadığında akım geçememiş olur. Yani akıllı priz kendi ON/OFF anahtarı kapalı bile olsa standby'da iken cuzi akımı kendi iç elektroniği için çeker ama Wİ-Fİ ile priz çıkışı aktive edilip elektrik o çıkışa verilmediğinde şebeke akımı prize iletilip verilememiş olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı