Akıllı Telefon Bağımlılığı 3 Yaşına Kadar Düşmüş Durumda

fft99_mf8341273.Jpeg

Teknolojinin büyük nimetlerinden biri olan akıllı telefon artık her yaşın kullandığı bir araç. Aslında oldukça yararı olan fakat ülkemizde belli bir sadece sosyal medyaya yönelik akıllı telefon kullanıyor. Her sene yapılan araştırmalar ve alınan veriler oldukça korkunç ve uzmanlar da bu konu hakkında pek iç açıcı konuşmuyorlar.

Uzman Pedegog İshak Orhan yaptığı bir açıklamada "Bu araçlar çok fazla çocuğa veriliyorsa, o çocuğu anne baba bizzat kendi eliyle zehirliyor. Çünkü bunlar direkt beyin hücrelerini öldürüyor. Ayrıca çocuklarımızın hayat boyunca sahip olacakları kişiliklerinin yüzde 60'ı ilk 6 yılda oluşuyor. İlk 6 yılda bu çocuklara verilen cep telefonları, tablet ve bilgisayarlar bunların hayal dünyalarını kısıtlıyor, yaratıcı, eleştirel düşüncelerini öldürüyor. Çok yönlü odaklanabilmelerini öldürüyor. Çocuklarımız neredeyse yapay otistik duruma geliyorlar.'' cümlelerini sarf etti.

Gidişat gerçekten iyiye gitmiyor. Aileler sırf çocuklar akıllı sakin dursun diye teknolojiyi kullanması gelecekte çok fazla problem doğurabilir.

Çocukların suçu yok, anne babalar da suç. Çocuk yemek yemez ver telefonu, çocuk uyumaz ver tableti. Bu zihniyet değişmedikçe yaş daha da düşer.

- Gelecekteki anne babalara sesleniyorum :)

Mümkün olmadıkça 8-10 yaşına kadar telefon tablete alıştırmayın ellerine vermeyin. Her yönden zararları var. Kendiniz birazcık sıkıntıdan feragat edeceksiniz diye hiç birşeyden anlamayan çocukların hayatıyla oynamayın.

Çok yakın bir arkadaşımın kızı iki yaşında bile değil fakat bilinçli bir şekilde YouTube'da diğer videoya geçebiliyor:) Yazık gerçekten. Sırf kafede otururken rahat rahat konuşabilelim diye çocukların önüne tabletler, telefonlar veriliyor. Çocuk resmen bir bağımlı gibi renk geçişlerini izliyor. Tamam bu cihazları hiç öğrenmeyip mağara adamı olsunlar da demiyorum ama nasıl olsa öğrenecek bu kadar küçükken öğrenmesin görmesin. Oyunlar oynasın, lego yapsın, blokları birleştirsin, renkleri ayırt etsin. Maalesef bunlar çocuğun suçu değil. Bilinçsiz anne ve babaların suçu tamamen.

Ya biz çocukken oyuncak olmayan şeylerden bile hayal gücüyle oyuncak oynardık. Televizyon kumandasını oyuncak arabaların arasında tır niyetine oynayan bir nesildik ne televizyonu:) Sokakta oynamayı geçtim zaten. Sokaklar bomboş. Eskiden bize eve girmemiz için kızarlardı şimdiki çocuklara evden çıkmaları için kızılıyor resmen:)

Bilinçsiz aileler olduğu sürece bu yaş sınırı dahada düşer,çocuk yapmak ile maalesef anne baba olunmuyor.Türkiye de eğitim gelişmediği sürece çocuk sağlıkları daha kötü hale gelmekte.
Örnek olarak:3 yaşında telefon,5 yaşında televizyon,7 yaşında bilgisayar gibi alışkanlıkları olan nesil gelişme çağında çocukta ilerleyen yaşlarda ciddi rahatsızlıklara yol açar.
Bu rahatsızlıklardan en büyükleri göz sağlığı ve ileri yaşlarda çocukların çok unutkan olmasıdır.
tv.jpg

Çok yakın bir arkadaşımın kızı iki yaşında bile değil fakat bilinçli bir şekilde YouTube'da diğer videoya geçebiliyor:) Yazık gerçekten. Sırf kafede otururken rahat rahat konuşabilelim diye çocukların önüne tabletler, telefonlar veriliyor. Çocuk resmen bir bağımlı gibi renk geçişlerini izliyor. Tamam bu cihazları hiç öğrenmeyip mağara adamı olsunlar da demiyorum ama nasıl olsa öğrenecek bu kadar küçükken öğrenmesin görmesin. Oyunlar oynasın, lego yapsın, blokları birleştirsin, renkleri ayırt etsin. Maalesef bunlar çocuğun suçu değil. Bilinçsiz anne ve babaların suçu tamamen.

Ya biz çocukken oyuncak olmayan şeylerden bile hayal gücüyle oyuncak oynardık. Televizyon kumandasını oyuncak arabaların arasında tır niyetine oynayan bir nesildik ne televizyonu:) Sokakta oynamayı geçtim zaten. Sokaklar bomboş. Eskiden bize eve girmemiz için kızarlardı şimdiki çocuklara evden çıkmaları için kızılıyor resmen:)
Çoğumuz bu tip oyuncaklarla büyüdük hocam. Ben şahsen mutluyum o şekilde büyüdüğüm için. Şimdiki nesil gözünü Enes Batur ile açıyor. Gerçekten üzücü bu. :(

Tamamen anne ve babanın çocukla uğraşmamak için buldukları çözüm. Tamamen kendi gevşeklikleri.

Bizde oyuncuklarla büyüdük. Sokaktan akşam ezanından sonra gelirsen kızarlardı. Ne günlerdi ama ya 😢

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı