Akım artırma

Yer
Manisa
Daha fazla  
50 mAh akım alıyorum ve motor çalıştırmak için en az 500 mAh lazım, motor sürücüm var fakat yer olmadığı için kullanamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birincisi mAh akım birimi değildir, akım mA ile ifade edilebilir. mAh, kaç mA akım ile pilin 1 saat boyunca dayanacağını ifade eder. (Yaklaşık değerdir ve istisnai durumlarda bu durum değişebilir.)
Gelelim sizin sorunuza, güç kaynağınız ya da piliniz 50 mA verebiliyorsa, onu değiştirmeden akım miktarını yükseltmeiz mümkün değil. (Güç kaynağı üzerinde yapılabilecek modifikasyonları hariç tutuyorum.) Bu işin mantığı bu maalesef, öyle bir yol olsa bu kadar işe girilmezdi zaten, her şeyi düşük akım kaynakları ile çalıştırabilirdik. Bahsettiğiniz yalnızca anlık akım olsaydı ve fark bu denli büyük olmasaydı kondansatör ile çözme ihtimaliniz vardı ancak bu durumda o da zor, kaldı ki motordan bahsediyorsunuz, böyle bir durum olabileceğini tahmin etmiyorum.
Büyük akım kapasiteli pil demek, büyük pil demek olmuyor her zaman. Alan sorununuz varsa ve kullanmıyorsanız, Lityum Polimer batarya kullanabilirsiniz. Lityum bataryalar, benzer gerilimdeki pillere göre birkaç kata varan akım sağlayabilir, aynı zamanda çok daha az alan kaplarlar.

Bunun için bazı modüller var voltajı düşürüp akımı arttırıyorlar. Fakat 50mA'i 500'e çıkarır mı bilmiyorum. Ben de Robotistan'ın Youtube kanalında gördüm.
50mA akımdan gerilim ile oynayarak 500mA elde etmek demek, teoride (kayıplar yüzünden normalde güç kaybederiz fakat kaybetmediğimizi düşünürsek) gerilimi 10'da bir azaltmak demek. Yani 12V'ta çalışması istenen motora 1,2V voltaj uygulamak demek. O motoru da o gerilimle çalıştırmanız mümkün değil.

Kaldı ki gerilimi düşürüp akımı arttırdığınızda, kayıp yaşamazsanız ki yaşamamak mümkün değil, güç yine sabit kalacaktır. (Bu mantık ve elde edilen formüller de zaten elektriksel gücün sabit tutularak hesaplanmasına dayanır.) Elimizde güç yetersiz olduğu için gerilim ve akımla regülatör ile oynamanın hiçbir anlamı yok, yani aslında üstteki hesaplara da gerek yoktu da sadece daha kolay anlaşılması adına bahsettim. Böyle bir şey imkansız yani. (Kaldı ki 12V'ta 500mA çeken motor, 1,2V'ta dönmez, bir şekilde dönse bile aynı devirde dönmez ve 500mA çekmez ancak bu noktaya hiç girmiyorum bile.)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı