Akım korumalı prizin şarteli atıyor

Evimdeki prize bu ürünü taktım. https://www.hepsiburada.com/schneider-electric-apc-5-li-akim-korumali-priz-pm5-gr-p-HRSPM5-GR mesafe olarak da işimi görmeyince ucuna bir tane daha üçlü priz ekleyip oraya iki tane mining yapan rig bağladım. Bazen günlerce sorunsuz çalışırken bazen kısa sürede bir akım korumanın şarteli atıyor. Bunun sebebini bulamadım. Sorunu çözmek için neler yapabilirim.

Üçlü prize takılı olanlar biri 800W diğeri 700W kullanıyor. Akım korumalı prize takılı olan da 500-600W civarı kullanıyor.
Schneider Apc Beşli Akım Korumalı Priz 918 Joule 36000 Amper.
Schneider Apc Beşli Akım Korumalı Priz 918 Joule 36000 Amper.
Hocam bozulmuş o bende de yaptı düğmesi bozulmuş.

Hocam, o zaman güç fazlalığı değil de fiş-priz arasındaki olası temas sorunları varsa onun üzerinde ağırlıklı durun. Çünkü gevşek priz-fiş bağlantıları kaçak akım rölesini gecikmeli olarak mutlaka attırabilmiş oluyor. Otomat sigortalarda iç sıkıntı (fazla yıpranma) varsa nedensiz, rastgele de atmış olabilir. Ama bu düzensiz atmanın çok kesin tespitinden sonra yenisiyle değiştirmek gerekir, boşuna değiştirmemek için. Kolay gelsin.

Şebeke gerilimine göre 2200W demek 10A gibi bir akım çekmeye eşdeğerdir. Sizin güç hesabınız ve voltaj da net değil. Yine de firmanın belirttiği 10A limite çok yakın olduğu için normal görüyorum. Aşırı akımdan atıyordur. Yükü azaltırsanız düzelir.

@milkyway Vay be, mahalle besleyecek kadar akım çekilebiliyor yani üzerinden. Güzel hesaplamışsınız(!)

Çok teşekkür ederim bilgilendirmeler ve yardımlarınız için. Voltaj ölçer alıp tam hesap yapacağım, ona göre sorunu netleştirebileceğimizi düşünüyorum.

@krsck Gerek yok. Prizin maksimum kapasitesine yakın güç çekiyorsunuz. Normal bir şekilde aşırı akımdan atıyordur. İlla net değer istiyorsanız W ölçerlerden bağlayabilirsiniz. Ya da daha kolayı ve mantıklı olanına kaçıp, taktığınız ek prizlerden birini devreden çıkarıp, yükü azaltırsınız.

@krsck Gerek yok. Prizin maksimum kapasitesine yakın güç çekiyorsunuz. Normal bir şekilde aşırı akımdan atıyordur. İlla net değer istiyorsanız W ölçerlerden bağlayabilirsiniz. Ya da daha kolayı ve mantıklı olanına kaçıp, taktığınız ek prizlerden birini devreden çıkarıp, yükü azaltırsınız.
Odada bir tane priz vardı, diğer odadan normal üçlü priz çekip 700W değerinde gücü "akım korumalı" üzerinden aldım. Sabaha kadar bir şey olmazsa tahminleriniz gibi kapasiteyi zorladığımdan attığı doğrulanacak.

Merhaba. Hocam, omik yükler (flamanlı ampuller, elektrikli fırın/ocak, rezistanslar, vb.) için şebeke voltajının 220'den fazla artmasıyla çekilen amper değerlerinde lineer bir artış görülecektir doğal olarak. Ancak çoğunluğu SMPS'li besleme katı olan alıcı cihazlar (monitör, PC, modem, DVD player, X-box, play station, vb.) ile şebeke voltajı 235-240 voltla beslenseler bile SMPS besleme katı ancak şebekeden daha düşük voltajlarda (200-180) daha fazla amperleri, 220'den daha yüksek voltajlarda tersine olarak daha düşük amperleri çekecektir.

Akım korumalı prizin 10 A üst limitine çok yakın yükler ona bağlandığında ve değişen voltajlara göre kritik olan durumu gözetildiğinde; sadece voltajda aşırı düşme olursa, bu çok uzun süreli ise ağırlıklı olarak SMPS'li alıcı cihazların şebekeden çekilen amperi artırma eğilimi kendi çalışma prensipleriyle olacaktır. Bu anlarda 10 A priz limitine çok yakın yükler toplamda 10 A'yı geçiyorsa priz sigortası o anlarda atmış olabilir, değişen voltaja çok bağımlı olunarak. Yüksek voltajlarda ise tersine olarak çekilen amperi SMPS'li yüklerin çalışma prensibi gereği azaltma eğilimi görülecektir.

Yani akım korumalı prizlerin üst amper limitine çok yakın yüklerle devamlı kullanma/çalışma zorunluğu varsa bunu başka akım korumalı prizlerle bölerek paylaşmak veya üst amper değeri daha yüksek olan akım prizleri ayni yüklerle daha uzak akım (A) limitleriyle kullanmak ideali olacaktır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Hocam, omik yükler (flamanlı ampuller, elektrikli fırın/ocak, rezistanslar, vb.) için şebeke voltajının 220'den fazla artmasıyla çekilen amper değerlerinde lineer bir artış görülecektir doğal olarak. Ancak çoğunluğu SMPS'li besleme katı olan alıcı cihazlar (monitör, PC, modem, DVD player, X-box, play station, vb.) ile şebeke voltajı 235-240 voltla beslenseler bile SMPS besleme katı ancak şebekeden daha düşük voltajlarda (200-180) daha fazla amperleri, 220'den daha yüksek voltajlarda tersine olarak daha düşük amperleri çekecektir.

Akım korumalı prizin 10 A üst limitine çok yakın yükler ona bağlandığında ve değişen voltajlara göre kritik olan durumu gözetildiğinde; sadece voltajda aşırı düşme olursa, bu çok uzun süreli ise ağırlıklı olarak SMPS'li alıcı cihazların şebekeden çekilen amperi artırma eğilimi kendi çalışma prensipleriyle olacaktır. Bu anlarda 10 A priz limitine çok yakın yükler toplamda 10 A'yı geçiyorsa priz sigortası o anlarda atmış olabilir, değişen voltaja çok bağımlı olunarak. Yüksek voltajlarda ise tersine olarak çekilen amperi SMPS'li yüklerin çalışma prensibi gereği azaltma eğilimi görülecektir.

Yani akım korumalı prizlerin üst amper limitine çok yakın yüklerle devamlı kullanma/çalışma zorunluğu varsa bunu başka akım korumalı prizlerle bölerek paylaşmak veya üst amper değeri daha yüksek olan akım prizleri ayni yüklerle daha uzak akım (A) limitleriyle kullanmak ideali olacaktır. Kolay gelsin.
Yaptığım denemenin sonucu da dediğinizi doğrular cinsten. Akım korumalı prizin üzerinden yükün bir kısmını aldım ve evdeki başka bir prize bağladım . Sonuç olarak; bu işlemden geri sıkıntısız bir şekilde sistem çalışıyor. İlginiz ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı