Akım korumalı prizler gerçekten işe yarıyor mu?

Akım korumalı priz terimi aslında yanlış. Fakat piyasada bu isimle geçiyor ve kalıp oldu. Bu değişmez. Akım koruma işini sigortalar yapar. Kaçak akım koruma işini de kaçak akım rolesi yapar. Akım korumalı prizler ise içinde bulunan varistör sayesinde yüksek voltaj koruması yapar. Yine de UPS olmayan sistemlerde olması iyi olur.

Yener Bey yukarıda Recep Bey'in dediği gibi anakartlarda da bu gibi korumalar var mı? Anakartım A 520M-K.

A520M-K modelini kullanıyorum var mı?

Evet var.

5X protection var. Akım koruma gibi diğer özellikler mevcut.

Evet var.

5X protection var. Akım koruma gibi diğer özellikler mevcut.

Yine de işi şansa bırakmamak lazım hocam o yüzden aldım yani gücü PC'ye vermeden prizin kendisini feda etmesi daha mantıklı gibi geldi.

Yener Bey yukarıda Recep Bey'in dediği gibi anakartlarda da bu gibi korumalar var mı? Anakartım A 520M-K.
Kendi sitesinde "Hassas Dijital Güç Kontrolü" olduğu belirtilmiş.

Kendi sitesinde "hassas dijital güç kontrolü" olduğu belirtilmiş.

Cevaplarınız için teşekkürler hocam ben işi şansa bırakmamak açısından iyi yaptığımı düşünüyorum bütçemin yeterliliğinde.

Yine de işi şansa bırakmamak lazım hocam o yüzden aldım yani gücü PC'ye vermeden prizin kendisini feda etmesi daha mantıklı gibi geldi.

Tabii ki işini sağlama almak iyidir.

Şu linkte 5.kısımda belirtilmiştir.
Ayrıca garantisini veriyorlar, bütün aldığınız önlemlere rağmen kartta yanma olursa ve bundan etkilenen diğer donanımlar olursa ASUS bunları telafi ediyor.

Kendi sitesinde "hassas dijital güç kontrolü" olduğu belirtilmiş.

Tabii ki ben bildiğim kadarını belirtiyorum. Doğru düşünmüyor olabilirim görüşleriniz benim için de bilgilendiricidir.

Tabii ki işini sağlama almak iyidir.

Şu linkte 5.kısımda belirtilmiştir.
Ayrıca garantisini veriyorlar, bütün aldığınız önlemlere rağmen kartta yanma olursa ve bundan etkilenen diğer donanımlar olursa ASUS bunları telafi ediyor.

Tabii ki ben bildiğim kadarını belirtiyorum. Doğru düşünmüyor olabilirim görüşleriniz benim içinde bilgilendiricidir.

Teşekkürler hocam cevaplarınız için beni aydınlatınız.

Bende var akım korumalı Tunçmatik marka priz. Samsung QLED TV var evde, yeni televizyon 6 ayliķ arıza yaptı bir ise yaramıyor. UPS ya da voltaj regülatörü taktirin, ayni zamanda toprak kontrolu yaptirin. Özellikle bu zamanda televizyonlar ve tamir ücretleri cok pahali, ağlarsınız. 130 bin TL'lik TV'nin paneli 25-30 bin TL, harbi ağlatır.

Akım korumalı prizler, cihazları birçok elektrik sorununa karşı koruyabilir. Ancak kesin bir şekilde tüm sorunları engelleyebilecekleri veya her durumda koruma sağlayacakları garanti edilemez. Özellikle çok yüksek enerjili ani voltaj yükselmeleri gibi durumlarda, koruma devresi yetersiz kalabilir.

Bu nedenle, önemli cihazlarınızı korumak için akım korumalı priz kullanmanız genel olarak iyi bir uygulamadır. Ancak, ekstra bir koruma katmanı sağlamak için güç kaynağınızın da bir güç korumalı UPS (kesintisiz güç kaynağı) ile desteklenmesi önerilir. UPS, ani enerji kesintilerinde bile cihazlarınıza sürekli ve stabil bir güç kaynağı sağlayarak daha kapsamlı bir koruma sağlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı