AKK Kalktı Mı?

AKK'nın kesinlikle kaldırılması gerekiyor.

Call of Duty: Modern Warfare 3 - Çıkış tarihi: 2011 - Boyut: 13.5 GB
Call of Duty: Advanced Warfare - Çıkış tarihi: 2014 - Boyut: 45.4 GB

Far Cry 3 - Çıkış tarihi: 2012 - Boyut: 6.3 GB
Far Cry 4 - Çıkış tarihi: 2014 - Boyut: 24.7 GB

Call of Duty: Modern Warfare 3 ve Far Cry 3 oyunlarının toplam boyutu: 19,8 GB
Call of Duty: Advanced Warfare ve Far Cry 4 oyunlarının toplam boyutu: 70,1 GB

Bu iki seri oyununun boyutları iki sene öncesinin toplamda 3,54 katına çıkmış.

2011 - 2012 yılları:
16 mbps 50 GB adil kullanım kotalı ADSL internet aboneliği: 49 TL

2014 - 2015 yılları:
16 mbps 50 GB adil kullanım kotalı ADSL internet aboneliği: 73 TL
24 mbps 75 GB adil kullanım kotalı fiber internet aboneliği: 78 TL

2 yıl içerisinde adil kullanım kotası değişmezken ücretler yaklaşık 1,5 katına çıkmış.

Artık İnternette canlı yayınlar yapılıyor, bulut oyunculuk giderek daha yaygın hale geliyor. Playstation'da oyun paylaşma özelliği sayesinde sahip olmadığımız oyunları bile arkadaşımızın konsolu üzerinden oynayabiliyoruz. Tabi biz oynayamıyoruz, Bulgarlar oynuyorlar! Gelin Bulgaristan ile internetimizi mukayese edelim:

Blizoo fiber İnternet paketleri:

Hız: 50 mbps
Kota: Hiçbir kısıtlama yok
Ücret: Ayda 10 Bulgar Levası (15 Türk Lirası)

Hız: 100 mbps
Ücret: Ayda 13 Bulgar Levası (20 Türk Lirası)

Hız: 200 mbps
Ücret: Ayda 15 Bulgar Levası (23 Türk Lirası)

TTNet fiber İnternet paketleri:

Hız: 35 mbps
Kota: 100 GB adil kullanım kotası
Ücret: Ayda 87 Türk Lirası

Kota: 200 GB adil kullanım kotası
Ücret: Ayda 107 Türk Lirası

Kota: 200 GB adil kullanım kotası
Ücret: Ayda 127 Türk Lirası

TTNet "limitsiz" fiber internet paketleri:
Ücret: Ayda 359 Türk Lirası

Ücret: Ayda 509 Türk Lirası

Muadil iki tarifeyi ele alalım:
Blizoo 100 mbps: 20 Türk Lirası
TTNet limitsiz 100 mbps: 509 Türk Lirası

Fark: 489 Türk Lirası
Yani Türkiye'de aynı hizmet için 489 TL daha fazla vermemiz gerekiyor!

Birleşik Krallık ile de bir kıyaslama yapalım:

Hyperoptic
Bütün tarifeler için kota: Hiçbir kısıtlama yok (Hatta yoğun saatlerde dahi hız düşüşü olmayacağı garantisi var)

Hız: 20 mbps
Ücret: Ayda 4 İngiliz Sterlini (16 Türk Lirası)

Ücret: Ayda 9 İngiliz Sterlini (36 Türk Lirası)

Hız: 1 gbps
Ücret: Ayda 22 İngiliz Sterlini (90 Türk Lirası)

Birleşik Krallık'taki bireylerin gelir durumlarından bahsetmeden bile bu kıyaslamayı yaptığımızda neyin ne olduğu çok iyi ortaya çıkıyor.

Düzeltme: Hyperoptic'in tarifelerine bir ay önce göz atmıştım ve 50 mbps'lik tarife vardı, şimdi o tarifeyi 100 mbps'ye çıkarmışlar. Bir ay içerisinde hiçbir ücret değişimi olmadan hizmet kalitesini artırmışlar. Ne denebilir ki...

İngiltere'deki maaşlarla da karşılaştırma yaptım. Konu bir müddet gösterimde olmadığından bunu yapmaya fırsat bulamamıştım. Bu kıyaslamayı da yapalım:

Türkiye'de aylık net asgari ücret: 949 TL (DokuzYüzKırkDokuz TL)
İngiltere'de aylık TL cinsinden yaklaşık asgari ücret: 4 850 TL (DörtBinSekizYüzElli TL)

Türkiye'de asgari ücretli bir çalışan, 100 mbps limitsiz internet için maaşının %54'ünü verirken,
İngiltere'de asgari ücretli bir çalışan, 100 mbps limitsiz internet için maaşının sadece %0.7'sini veriyor.

Türkiye'de mesleğe yeni başlamış bir öğretmenin maaşı: 2 205 TL (İkiBinİkiYüzBeş TL)
İngiltere'de mesleğe yeni başlamış bir öğretmenin maaşı: 8 550 TL (SekizBinBeşYüzElli TL)

Türkiye'de eğitim veren bir öğretmen, 100 mbps limitsiz internet için maaşının %23'ünü verirken,
İngiltere'de eğitim veren bir öğretmen, 100 mbps limitsiz internet için maaşının sadece %0.4'ünü veriyor.

Not: Alıntıdır

Türkiye'de mesleğe yeni başlamış bir öğretmenin maaşı: 2 205 TL (İkiBinİkiYüzBeş TL)
İngiltere'de mesleğe yeni başlamış bir öğretmenin maaşı: 8 550 TL (SekizBinBeşYüzElli TL)
Kendi para birimi üzerinden değerlendirmek lazım. Yiyecek, içeçek fiyatları ona göre. Tabi hepsi o yüzden demiyorum, bizde zamanında sömürseydik afrikayı bizde döşerdik fiber kablo.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı