İnceleme Akko 5075B Plus %75 Dracula Castle Mekanik Klavye

Merhaba, Bu incelemede yaklaşık 5 aydır kullandığım Akko 5075B Plus Dracula Castle modelini inceleyeceğim. Bu incelemeyi yapmamın temel sebebi klavyenin forumda hiçbir incelemesinin bulunmaması. İnceleme; ''GENEL ÖZELLİKLER'' ,''PUANLAMA'', ''EKSİLER'' ,''ÖZET'' olmak üzere 4 temel bölümden oluşuyor. İncelemede klavye ilgili çoğu özelliği paylaşacağım. Aklınızda eğer ki %75 mekanik klavye alma fikri varsa bu incelemeyi okumanızı öneriyorum.

Öncelikle klavyenin yellow Pro switchli versiyonunu 5 ay önce AliExpress'in Black Friday indiriminden vergi dahil 2200 TL'ye satın aldım. Her ne kadar klavyenin gelmesi yaklaşık 1 ayı bulsa da beklemeye değdini söyleyebilirim. Klavyeyi 5 aydır kullanıyorum ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadığımı rahatça söyleyebilirim. Klavyenin özelliklerinden kısaca bahsetmeden önce kargolamanın oldukça iyi ve klavyenin kutusunun oldukça sağlam olduğunu belirtiyim. Kutunun içinden ise klavye ve ekstra kutu içeriği çıkıyor. İncelemenin ilerleyen kısımlarında hepsinden bahsedeceğim.

1714855372734.png

(Switchlerin bir kısmını piano prolar ile değiştirdim, normalde sarılar)

GENEL ÖZELLİKLER:

Klavye %75 hot swappable mekanik bir klavye, kasası ise sert plastikten oluşuyor ve ekstradan ses ve RGB parlaklığını değiştirmek için metal bir knobu mevcut. Ayrıca 2 basamaktan oluşan ayarlanabilir bacakları da mevcut. Bunların yanında keycapsler ASA profil ve PBT double shot plastikten oluşuyor bu da keycapslerin oldukça kaliteli ve yazıların silinmesinin zor olduğunu gösteriyor. Ayrıca klavye N-Key Rollover özelliğine de sahip bu da birden fazla tuşa aynı anda bastığınızda klavyenin hepsini aynı anda algılamasını sağlıyor. Klavye 5 Pin girişli ve switch olarak Akko'nun switchleri kullanılıyor.
Klavye RGB yan ve arka ışıklara sahip bir klavye ve istediğiniz çeşit renk ve modda kullanabiliyorsunuz. 8 farklı renk seçeneği ve 20 farklı animasyon modu mevcut. Klavye hem kablolu hem BT 5.0 hem de 2.4 GHz alıcısı ile kablosuz olarak 3 farklı modda çalışabiliyor. Ayrıca 3000 mAH'lık bir bataryası mevcut. Klavyenin içi birkaç ses yalıtıcı katmandan ve gasket yapısından oluşuyor. Bu da klavyenin daha yalın ve tok bir ses vermesini sağlıyor. Klavyeden tam bir tok ses almak isteyenlere tavsiyem klavyeye modlama yapmaları olacaktır. Stok haliyle gayet iyi bir ses veriyor ancak modlama yapılarak çok daha güzel bir ses alabilirsiniz. Klavye hakkındaki genel özelliklere değindiğime göre gelelim puanlamaya

PUANLAMA:

Bağlantıda Gecikme: 8.5/10

1) USB 10/10 Hissedilebilir bir gecikme yok
2) 2.4 GHz 9/10 Aynı USB gibi gecikme çok düşük
3) BT 5.0 7/10 Gecikme diğerlerinin aksine o kadar düşük değil, genel işler için daha uygun

Malzeme kalitesi: 10/10 Oldukça sağlam bir kasayla geliyor plastik kalitesi çok iyi

Ses: 7.5/10 Stok ses oldukça iyi olsa da modlama yapılarak çok daha iyi bir hale getirilebilir.

Yazma hissiyatı: 8/10 İlk başlarda yanlış tuşlara bassam da sonradan alışabildim. Hissiyat olarak iyi olduğunu söyleyebilirim.

Kullanışlılık: 8/10 Klavyenin 2 basamaklı ayarlanabilir bacakları sayesinde istediğiniz yükseklikte kullanabiliyorsunuz. Klavyenin 2.4 Ghz alıcısını kullanmadığınızda klavyenin altında bulunan yere kolayca koyabiliyorsunuz. Knob ile sesi çok rahatça değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca switchleri çıkarıp takmak da oldukça kolay ancak klavyenin içini açmak için klavyenin kenarlarından açmanız lazım bu da hem eforlu hem de klavyeye zarar verebilir. 3'lü modlar arasında geçiş yapmanız için de klavyenin altındaki küçük butonu değiştirip gerekli modun FN kombinasyonunu yapmanız yeterli. Ayrıca şarj ve bağlantı gibi durumları RGB indikatörler sayesinde anlayabiliyorsunuz. Buradaki 2 puan eksiyi klavyenin içini açmanın zorluğundan kaynaklı veriyorum.

Switchler: 7.5/10 Linear türde olan Yellow Pro'lar fiyatına göre oldukça kaliteliler ve creamy clacky karışık bir ses profiline sahipler. Oyun ve genel işler için oldukça uygun ve gayet stabil çalışıyorlar. Ancak RGB ışığını soluk gösteriyorlar ve biraz gürültülüler.

Batarya: 9/10 Bataryası 3000 mAh ve aldığımdan beri 3 kez şarj ettim. RGB kapalı iken şarjı çok uzun gidiyor. Haftalık 13 saat kullanımda 5 hafta sonra şarj ettiğimi hatırlıyorum. Batarya ile ilgili net değerler veremeyeceğim çünkü net bilgilere ulaşamadım. Ancak RGB ışık kapalıyken batarya durumu canınızı hiç sıkmayacaktır. Ancak RGB ışık açıkken batarya süresi 3-4 kat daha düşük.

RGB: 7/10 Klavye south facing LED'li olmasına rağmen RGB ışık gün ışığında çok parlak değil ve yellow switchler ışığı olduğundan soluk gösteriyor. Ayrıca karanlıkta keycapsleri göremiyorsunuz. Renk ve mod çeşitliliği konusunda ise gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca klavyenin yanlarında da RGB ışıklar mevcut.

Gaming: 8/10 Oyun oynamak için gayet ideal olduğunu söyleyebilirim. Özellikle N-key Rollover özelliğinden dolayı oyunlarda büyük bir avantaj sağlıyor. Ayrıca FPS rekabetçi türü oyunlar için de iyi olduğunu söyleyebilirim. Ancak özellikle FPS türü rekabetçi oyunlardan tam verim almak istiyorsanız düşük travel ve hafifliği ile öne çıkan Silver Pro switchli modelini almanız olacaktır. Bağlantı olarak ise 2.4 GHz modu ya da kablolu kullanmanız en sağlıklı yöntem olacaktır.

Yazılım: 6/10 Vasat bir yazılımı mevcut, arayüzü karışık ve düzensiz bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Yazılımda tuşlara istediğiniz atamaları yapabiliyorsunuz.

Kısayollar: 8/10 Klavye kendiliğinden birkaç işlevsel kısayol ile geliyor ve bu kısayolları yapması oldukça kolay. Ayrıca işlevselliğinin de gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. FN+tuş kombinasyonu yaparak LED'leri açma kapama, RGB modunu değiştirme, sonraki videoya geçme gibi birkaç kısayolu yapabiliyorsunuz.

Kutu içeriği: 10/10 Kutu içeriğinin oldukça dolu olduğunu söyleyebilirim. Olması gereken her şeyin yanında oldukça güzel ekstralar çıkıyor ve hepsi de oldukça yüksek bir kaliteye sahip.

1 adet kullanım kılavuzu (okunmalı)
1 adet USB-C to USB-a kablo
1 adet keycap puller
1 adet switch puller (metal)
4 adet gasket silikon
5 adet yedek switch
20 adet ekstra custom keycapsler

1714855604620.png

EKSİLER:

-Soluk RGB (Switchten kaynaklı)
-Çok sağlam hissettirmeyen bazı stabilizerler (Satıcıya bağlı bir sorun)
-Kolay açılamayan kasa
-Keycapsler arası yükseklik farkından dolayı oluşan ses farklılığı (Pek bir eksi sayılmaz ama bazı kişiler için sorun olabilir)
-Klavyenin İngilizce olması

ÖZET:

Sonuç olarak klavye oldukça fazla özelliğe sahip ve 5 aylık süre boyunca herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Klavye gayet stabil ve sorunsuz çalıştı ve bence bu kaliteye karşılık fiyatını kesinlikle hak ediyor. Piyasa fiyatı 3500 TL- 4500 TL bandında ve bu fiyatları hak ettiğini düşünüyorum. Piyasada bu fiyat bandındaki en kaliteli klavyelerden biri, kesinlikle fiyat performans bir klavye. Genel puanım 8/10 Umarım incelemeyi okuduktan sonra aklınızda kalan bir soru olmamıştır. İncelemeyi okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorularınıza açığım. Ayrıca klavyeyi satın alacaklar için Akko'nun kendi mağazasından link bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• 20240504_173333.jpg
    20240504_173333.jpg
    127,9 KB · Görüntüleme: 13
  • 20240504_173640.jpg
    20240504_173640.jpg
    99,5 KB · Görüntüleme: 16
  • 20240429_193606.jpg
    20240429_193606.jpg
    244,8 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Çok hoş klavyeymiş hayırlı olsun. Bu arada hocam biraz fazla farklı renk kullanmış gibisiniz. Bunu azaltsanız iyi olacak gibi, ben değil gözüm şikayetci bu konuda.

Çok hoş klavyeymiş hayırlı olsun. Bu arada hocam biraz fazla farklı renk kullanmış gibisiniz. Bunu azaltsanız iyi olacak gibi, ben değil gözüm şikayetci bu konuda.
Farklı renkten kastınız ne tam olarak ironi mi anlayamadım pek.
Fotoğraf çekme imkanım pek olmadı.

Farklı renkten kastınız ne tam olarak ironi mi anlayamadım pek

Yazılarda kullandıgınız renkler hocam. Mesela Dark mode kullandıgım için koyu renk kullandıgınızda otomatik olarak görmem zorlaşıyor. Aynısını bende yaşadım bir inceleme metinimde yazıları komple bembeyaz yapmıştım, white Mod'da görülmüyormuş meğer onu düşünemedim. Dikkatli olun. Hayırlı olsun tekrardan.

Tıklama sesinin videosunu paylaşabilir misiniz merak ettim.

Yazılarda kullandıgınız renkler hocam. Mesela Dark mode kullandıgım için koyu renk kullandıgınızda otomatik olarak görmem zorlaşıyor. Aynısını bende yaşadım bir inceleme metinimde yazıları komple bembeyaz yapmıştım, white Mod'da görülmüyormuş meğer onu düşünemedim. Dikkatli olun. Hayırlı olsun tekrardan.

Sağolun tavsiyeniz için bilmiyordum. Daha dikkatli olurum. Teşekkürler.

Hocam onu halledemedim. Birkaç sıkıntı çıktı dosyayı aktarmaya çalışırken

Sağ olun tavsiyeniz için bilmiyordum. Daha dikkatli olurum. Teşekkürler.

Hocam onu halledemedim. Birkaç sıkıntı çıktı dosyayı aktarmaya çalışırken

Tavsiyem YouTube'a liste dışı olarak yükleyip buraya linkini koymak. Ben öyle yapıyorum.

Buraya direkt video koyamıyorsunuz zaten hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı