Akor basmak

eneskrlk

Centipat
Daha fazla  
Merhaba dostlar. Ufak bir sorunum var gitara başladığımdan beri çözemedim. Bütün akorlara sorunsuz geçebiliyorum, bütün akorlar dediysem temeller. Bare olsun bareli minörler olsun majörler sıkıntı çekmiyorum. Tek sıkıntım şu ilk perde bareleri beni çok zorluyor. Mesela F majör sıkıntısız fakat FM akoru sıkıntılı. Aynı şekilde a#m de öyle. İlk perdeye bare basamak beni çok zorluyor. Hatta bare parmağımda kısmı morluklar deri soyulmaları da oldu. Bu akor işini nasıl çözebilirim dostlar?

İlk perdedeki bareler genelde daha zordur. Çünkü nut kısmına en yakında perde odur. Nut kısmının dibinde olduğu için de hepsini düzgünce basabilmek daha çok güç gerektirir. Morluklar, deri soyulmaları normal. İllaki olacak. Yapmanız gereken şey pes etmeyip sürekli çalışmak. Baş parmağınızla sapın arkasından destek vermeyi unutmayın.

Ben de heveslenip başlamıştım ama parmağım bir türlü alışamadı. Basamıyorum. Ben de bırakmak zorunda kaldım.

Merhaba dostlar. Ufak bir sorunum var gitara başladığımdan beri çözemedim. Bütün akorlara sorunsuz geçebiliyorum, bütün akorlar dediysem temeller. Bare olsun bareli minörler olsun majörler sıkıntı çekmiyorum. Tek sıkıntım şu ilk perde bareleri beni çok zorluyor. Mesela F majör sıkıntısız fakat FM akoru sıkıntılı. Aynı şekilde a#m de öyle. İlk perdeye bare basamak beni çok zorluyor. Hatta bare parmağımda kısmı morluklar deri soyulmaları da oldu. Bu akor işini nasıl çözebilirim dostlar?

Ben parmağımı zorlayabildiğim kadar zorladım, hatta parmağıma zarar verdim ama şu an sorunsuz basabiliyorum bareleri.

Olay o zaten. Parmakları güçlendirmekte. Aynı parmak uçları gibi, önce su toplar, kesilir, nasır tutar. Sonra sertleşir. Bare parmağınızda böyle olacak. Çalmaya yeni başladıysanız tabi normal. Siz parmak kaslarını güçlendirmeye bakın. Bunun için egzersizler yapabilirsiniz.

Hayır yeni başlamadım. Ama dediğiniz gibi çalışmaktan geçiyor sanırsam. Edit olarak da vermiş olayım biraz daha çalıştıkça basabildiğimi hissediyorum. Daha doğrusu çok net olmasa da yine ses alabiliyorum. Bare parmağı güçlendirmek için benim tek yaptığım şu mesela la majör akordan pesleşerek gidiyorum bareli pozisyonlarda. Bu yazıyı okuyan arkadaşlar bunu deneyebilir. Bunun dışında önerilere açığım.

Geri
Yukarı