Akü'yü ters veya eğimli tutmak zararlı mıdır ?

ceka27

Hectopat
Daha fazla  
Yapmak istediğim bir proje için 400 Watt'lık bir aküyü günde 4-6 kere taşınacak ve döndürülecek bir çantanın içine yerleştirmek istiyorum ama hangi tip aküler çevrilmeye müsait bilmiyorum.

Not : Proje okulda kullandığım kamera ve ekran sistemini BÜYÜK bir çantanın içine yerleştirip sınıftan sınıfa taşımak . (Ben %95 görme engelliyim de masaya bağlı bir kamera sistemi ile dersleri takip edebiliyorum ama bu sistemi bir masaya kurunca kaldırması çok zor tekrar kurması dahada zor. )

Bu amaç için herhangi bir güç kaynağı önerebilirseniz harika olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ups içinde bulunan kuru aküleri kullanabilirsin fakat verimleri düşüktür. %90 boşaltım tekrar şarj ettiğinde kısa sürede arıza ermeye başlarlar. Piyasada genellikle yuasa markasının iyi olduğu söylenir.
Maliyet olarak pahalı olan ancak güneş sistemlerinde sürekli doldurulup boşaltılmaya maruz kalan jel aküler bu konuda oldukça başarılıdır.
Kapalı sistem 12volt ya da 24volt araç aküleri jel akülere göre maliyet olarak ucuz olsa da maalesef hem daha ağır hem de deep cycle yani aşırı boşaltmaya elverişli modeller hariç kapasitesinin tamamını kullanmana izin vermezler. Ayrıca ters çevirmeye uygun değildir.

Uzun vadeli kullanım ve uğraşmak istemiyorum diyorsan jel akü almalısın. Çoğu ups üreticisinin de kullandığı Yuasa marka kuru akü işini görecektir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı